Petak, 7. mart 2014.

Čestitka predsednika Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova Mehe Omerovića povodom 8. marta

Predsednik Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova Meho Omerović uputio je danas čestitku svim ženama povodom 8. marta – Međunarodnog dana žena.


„Sutra je 8. mart – Međunarodni dan žena. U svesti prosečnih građana Srbije, taj dan je često povezan sa praznim proslavama i formalnim čestitkama. Mnogi su ga vezivali za „komunistička“ vremena, iako se on obeležava u celom svetu, a mnogi već odavno nisu u njemu pronalazili ništa prikladno“, navodi se u čestitki.
„Kada se međutim osvrnemo na istoriju i na njegovo izvorno značenje“, kaže Omerović „ovaj praznik, koji slavimo već 103. put, označava borbu za jednaka prava žena, za njihovo pravo glasa, kao i za njihov bolji položaj, za njihove političke i ekonomske interese, odnosno za mnoge stvari koje nam danas izgledaju prirodno i normalno, kao civilizacijsko dostignuće“.
Omerović u čestitki dalje navodi da, obeležavajući ovaj dan u Srbiji, možemo nabrojati i postignuća i probleme. „Dostigli smo procenat od skoro 33% (32.8%) žena u Narodnoj Skupštini, imamo aktivan Odbor za ljudska i manjinska prava i rodnu ravnopravnost koji se svesrdno bavi pitanjima položaja žena, a formirana je i Ženska parlamentarna mreža koja je okupila sve zainteresovane poslanice, bez obzira na partije iz kojih dolaze“.
„Imamo Zakon o ravnopravnosti polova, odgovarajuće strategije (Nacionalna strategija za poboljšanje položaja žena i unapređivanje rodne ravnopravnosti, Nacionalna strategija za sprečavanje i suzbijanje nasilja nad ženama u porodici i u partnerskim odnosima), sprovodimo Rezoluciju SB UN 1325 u Srbiji, kaže Omerović i dodaje da „imamo i izvršne mehanizme, od nacionalnog (Uprava za rodnu ravnopravnost) do lokalnog nivoa (u približno 110 gradova i opština), a i nezavisna tela (Kancelarija Zaštitnika građana, Poverenica za zaštitu ravnopravnosti) kontrolišu ovu oblast“.
Predsednik Odbora dodaje da, takođe, imamo veći broj zaposlenih muškaraca nego žena (57% prema 43%), razlika u zaradama ide do 17% na štetu žena, koje provode i dvostruko više vremena na neplaćenim poslovima od muškaraca. „U ekonomskoj krizi koja je pogodila celo društvo, žene su onaj ugroženiji deo koji nosi veliki teret, pogotovu ako su pri tom i samohrane majke, a posebno ih pogađa i vidljivi porast nasilja“, ističe Omerović.
U čestitki se dalje navodi da je „postizanje rodne ravnopravnosti u društvu jedan neprekidan proces, u kome ćemo se truditi da težimo najvišim standardima, jednakosti u sticanju i korišćenju prava, odgovornosti i mogućnosti za žene i muškarce i jednakosti u pristupu njihovim interesima, potrebama i prioritetima“.
„Rodna ravnopravnost potrebna je podjednako i ženama i muškarcima, radi istinskog partnerstva u vođenju poslova u društvu u kome oni žive i rade, u uslovima jednakosti i komplementarnosti, uzajamno se obogaćujući svojim razlikama. Ravnopravno učešće žena, koje čine 52% (51.8%) stanovništva, u javnom i političkom životu, preduslov je i pokazatelj demokratije, pitanje ljudskih prava i slobode. Ono doprinosi vrednostima empatije, solidarnosti i tolerancije, omogućava korišćenje svih ljudskih resursa i pospešuje održivi razvoj, pomaže ostvarivanju socijalne pravde, društvenom napretku, uravnoteženosti i stabilnosti“, poručuje u čestitki Omerović.

„Zato svim građankama Srbije od srca čestitam njihov praznik“.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5