Utorak, 28. jun 2011.

Trideset šesta sednica Odbora za poljoprivredu i Trideset osma sednica Odbora za industriju

Odbori za poljoprivredu i za industriju održali su 28. juna zajedno sednicu na kojoj je razmatrana Inicijativa generalnog direktora i reprezentativnih sindikata Industrije mašina i traktora, a. d. Beograd u restruktuiranju, za rešavanje statusnih pitanja.


U svom obraćanju članovima dva skupštinska odbora, generalni direktor IMT-a Slobodan Petrović podsetio je na značaj ovog donedavno vodećeg giganta za proizvodnju traktora i priključnih mašina u poljoprivredi. Rekao je da je preduzeće u procesu restrukturiranja od 2003. godine, kao i da je do sada dva puta pokušano sa njegovom privatizacijom, ali su oba pokušaja propala.

Direktor Petrović je ukazao na probleme te fabrike, navodeći da će, ukoliko joj država ne pomogne, otići u stečaj. Rukovodstvo preduzeća je predložilo da se proda deo imovine te fabrike, kako bi se obezbedio novac za investicije i namirili poverioci.Petrović je rekao da država pomaže IMT, direktno ili indirektno, ali da su neophodne suštinske promene unutar preduzeća.

Predstavnici reprezentativnih sindikata ukazali su da su do sada republičke vlade preduzimale samo kratkoročne mere i prodajom imovine smanjivale dugovanja i broj zaposlenih. Naglasili su da je nedopustivo dalje propadanje ovog u svetu prepoznatljivog proizvođača traktora.

Predstavnici IMT-atakođe su ukazali da jeVlada u julu 2010. godine prihvatila Program mera za rešavanje statusa IMT-a i svojim zaključkom odredila državne organe za njegovo sprovođenje.IMT je predložio firmu-stručnog konsultanta za izradu studije izvodljivosti, koja bi ukazala koji je najisplativiji i najprihvatljiviji model zadalji razvoj ovog preduzeća.

Predstavnik Ministarstva ekonomije i regionalnog razvojaocenio je da je najveći problem što IMT nema strateškog partnera i rekaoda je Ministarstvo spremno da razgovara o predloženoj inicijativi za rešavanje statusnih pitanja IMT-a, kada konkretizuje proizvodni program, definiše tržište i utvrditroškove. Iz Agencije za privatizaciju ukazano je na probleme u postupku reorganizacije tog preduzeća i istaknuto da seprodajom imovine mogu naplatiti samo hipotekarni poverioci.

Članovi dva skupštinska odbora ukazali su na značaj ovog preduzeća i zatražili veću podršku države u rešavanju njegovih statusnih problema.

Pošto Odbor za industriju nije imao kvorum za odlučivanje, članovi Odbora za poljoprivredu zaključili su da od Vlade zatraži da postupi po zaključku iz jula prošle godine, kao i da se u razmatranje ove inicijative uključi Odbor za privatizaciju.

Sednici su predsedavali prof. dr Zoran Mašić, predsednik Odbora za poljoprivredu i Milorad Buha, predsednik Odbora za industriju.


Odbori vezani za ovu aktivnost



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5