Sreda, 27. april 2011.

Dan za odgovaranje na poslanička pitanja u vezi sa aktuelnom temom

Predsednica Narodne skupštine Republike Srbije prof. dr Slavica Đukić-Dejanović odredila je sredu, 27. april 2011. godine, sa početkom u 11.00 časova, kao Dan za odgovaranje na poslanička pitanja u vezi sa aktuelnom temom:„Prodaja Telekoma Srbije - motivi i posledice“, koju je predložila Poslanička grupa Demokratska stranka Srbije – Vojislav Koštunica.



Predsednica Narodne skupštine Republike Srbije prof. dr Slavica Đukić-Dejanović odredila je sredu, 27. april 2011. godine, sa početkom u 11.00 časova, kao Dan za odgovaranje na poslanička pitanja u vezi sa aktuelnom temom:

„Prodaja Telekoma Srbije - motivi i posledice“, koju je predložila Poslanička grupa Demokratska stranka Srbije – Vojislav Koštunica.

Poslanička grupa Srpske radikalne stranke predložila je da ministri i drugi funkcioneri u Vladi Republike Srbije odgovaraju na poslanička pitanja u vezi sa aktuelnom temom:

„Definisanje politike Republike Srbije prema Autonomnoj pokrajini Kosovo i Metohija na osnovu rezultata dosadašnjih razgovora pregovaračkog tima sa privremenim institucijama samouprave u Prištini.“

Na postavljena pitanja odgovarali su predsednik Vlade i ministar finansija Mirko Cvetković, ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović i šef Pregovaračkog tima Srbije Borislav Stefanović.

Ovlašćeni predstavnik, narodni poslanik Nenad Popović istakao je da se Poslanička grupa Demokratska stranka Srbije-Vojislav Koštunica kategorički protivi najavljenoj prodaji Telekoma Srbija, kao strateškog resursa za razvoj domaće privrede. Naveo je da su u većem broju razvijenih evropskih zemalja ovakva preduzeća ostala u većinskom državnom vlasništvu.

U prilog tome, rekao je da Telekom zapošljava veliki broj stručnjaka, sa domaćih univerziteta i domaćih kooperanata. Novi vlasnik će naučno-istraživački rad zadržati u svojoj zemlji, a naši će stručnjaci ostati bez posla. Popović je naglasio da je Telekom u 2010. Godini ostvario profit od 17 milijardi dinara, najveći u Evropi i 30 odsto veći nego prethodne godine, a investirao je u tehničko-tehnološko poslovanje 16 milijardi dinara, tako da ova kompanija ne zaostaje u razvoju.

Premijer Mirko Cvetković odgovorio je da se svaki od navedenih argumenata može opovrgnuti, kao i da bi profit Telekoma mogao da bude iskorišćen u proširenje tehničke baze, s obzirom na to da su toj kompaniji potrebna nova ulaganja.

Ponavaljajući da ne vidi razlog za prodaju kompanije koja dobro posluje, narodni poslanik Nenad Popović je podsetio da je Telekom kompanija sa mešovitim vlasništvom i da 20 odsto vlasništva ima grčka kompanija OTE, firma ćerka najveće evropske kompanije Dojče Telekoma, koja već utiče na menadžment i razvoj tehničko-tehnoloških rešenja.

Premijer Cvetković je rekao da cilj Vlade nije da se iz prodaje Telekoma finansiraju budžetske potrebe, već da se ta sredstva reinvestiraju u razvoj industrije i dalja tehnička unapređenja.

Narodni poslanik Ivan Andrić postavio je pitanje kako će biti utrošen novac od prodaje Telekoma. Premijer Cvetković je odgovorio da će se jedan deo sredstava koristiti za vraćanje duga ove kompanije, a veći deo biće uložen u infrastrukturu.

Narodni poslanik Ivan Andrić naglasio je važnost efikasnog trošenja sredstava dobijenih od privatizacije Telekoma i izneo očekivanje da će Vlada pripremiti plan utroška ovih sredstava.

Premijer Cvetković je rekao da ne postoji bojazan od nenamenskog i neefikasnog trošenja sredstava od prodaje Telekoma, kao i da će sa tim javnost biti upoznata.

S tim u vezi, rekao je da je fiskalna politika pod kontrolom i da će Srbija nastaviti pregovore sa Međunarodnim monetarnim fondom i zaključiti novi aranžman u avgustu ili septembru.

Narodni poslanik Nenad Popović ponovio je da sve svetske kompanije naučno-istraživački rad drže u svojim zemljama i ocenio da bi sredstva od prodaje Telekoma trebalo da se ulažu u regionalno širenje kompanije.

Narodni poslanik Jorgovanka Tabaković postavila je pitanje premijeru da li je država Srbija ovim pokušajem privatizacije priznala da državno vlasništvo nije problem sam po sebi, već da nema snage da uspostavi mehanizme efikasnog upravljanja svojom imovinom. Podsetila je da se kao kupac Telekoma Srbije pojavljuje Telekom Austrija, koji je u državnom vlasništvu. Ocenjujući da infrastrukturu treba izuzeti od prodaje, Tabaković je podsetila da je 1997. godine, prilikom prodaje ove kompanije, država priznala grešku, koju sad ponavalja. Predložila je da se profit kompanije ne prenosi u budžet, već da bude reinvestiran.

Premijer Cvetković je rekao da se postupak privatizacije Telekoma Srbije vodi transparentno i da su izjave pojedinih političara ne samo nekorektne, već i štetne po državu.

Narodni poslanik Jorgovanka Tabaković podsetila je da je zaključkom Vlade objavljena privatizacija Telekoma, a da pritom u tom procesu nisu razgraničene nadležnosti ministarstava za finansije i za ekonomiju i regionalni razvoj.

Premijer Cvetković je istakao da je za vođenje postupka privatizacije Telekoma Vlada angažovala finansijskog savetnika City banc, poznatu konsultantsku firmu.

Narodni poslanik Velimir Ilić je pitao zbog čega je produžen rok za prijave na tender, a premijer Cvetković je rekao da je o učinjeno na predlog finansijskog savetnika.

Podsećajući da je posle privatizacije Telekoma 1997. godine novac utrošen „na kupovinu izborne pobede ili socijalnog mira“, a ne u infrastrukturu, narodni poslanik Bojan Đurić je postavio pitanje kolika su dugovanja Telekoma Srbija drugim javnim preduzećima. Takođe je pitao kako je potrošen novac od privatizacije NIS-a. Premijer Cvetković je odgovorio da je deo sredstava od prodaje NIS-a prenet AP Vojvodini, a drugim delom su finansirane dospele kreditne obaveze i tekući deficit budžeta. Sredstva od prodaje Telekoma vodiće se na posebnom računu i biće sačinjen plan njihovog utroška.

Narodni poslanik Jorgovanka Tabaković postavila je pitanje u čijem interesu se privatizuje Telekom, kao najprofitabilnija kompanija u Srbiji.

Premier Cvetković je odgovorio da ako je Telekom profitabilan u državnom vlasništvu, onda će biti još profitabilniji u privatnom vlasništvu, jer je u najboljem državnom interesu da se privaizuju sve kompanije i poveća njihova efikasnost, a time i životni standard građana. Takođe je naglasio da je budžet Srbije stabilan i da ova transakcija nema veze sa tekućim budžetom niti sa finansiranjem predizborne kampanje.

Narodni poslanik Jorgovanka Tabaković podsetila je da Telekom nije državna kompanija, već akcionarsko društvo, sa 20 odsto privatnog kapitala. Rekla je da bi stotine mladih ljudi koji rade u kompaniji po osnovu ugovora i doprinose njenom razvoju trebalo da dobiju stalno zaposlenje, a za to nije potrebna privatizacija.

Narodni poslanik Zoran Krasić ocenio je da su teme o kojima je reč u Danu za odgovaranje na poslanička pitanja povezane, jer se, kako je rekao, dve najbolje stvari u Srbiji, Kosovo i Metohija i Telekom Srbija, prodaju. Srbija se nalazi u raskoraku između odredaba koje propisuje Ustav i svojih vitalnih interesa i zahteva koje pred nju postavlja Evropska unija, rekao je Krasić.

Narodni poslanik Aleksandra Janković istakla je da je Demokratska stranka Srbije predala Vladi peticiju protiv prodaje Telekoma, koju je potpisalo preko 100.000 građana. Prodaja ove kompanije je protivustavna i u suprotnosti i sa zakonima o privatizaciji i o koncesijama. Protiv jedinog ponuđača, Telekoma Austrija, kako je navela, vode se istrage zbog sumnjivih poslova, a treba da stekne monopol u ovoj važnoj infrastrukturnoj delatnosti.

Premijer Cvetković je rekao da se ova transakcija vodi u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom. NIS je privatizovan na osnovu međudržavnog sporazuma i sada ostvaruje dobre rezultate, dok je privatizacija Telekoma transparentna, sprovodi se na osnovu tendera i od nje se, takođe, očekuje još bolje poslovanje.

Narodni poslanik Nenad Popović je ukazao da NIS nije prodat, već je deo gasno-naftnog sporazuma između Srbije i Rusije. Telekom je u poluprivatnom vlasništvu i trebalo bi da se postepeno privatizuje, sa inicijalnom javnom ponudom za još 20 odsto, pa bi i dalje ostao državno vlasništvo.

Narodni poslanik Milan Lapčević je postavio pitanje na osnovu čega je Vlada odobrila dalje pregovore sa Telekomom Austrija, ako ne ispunjava uslove tendera, odnosno ne nudi 1,4 milijarde evra za kupovinu 51 odsto Telekoma Srbija, plus investicije. Po njegovoj oceni, pošto austrijski ponuđač nije ispunio uslove, tender je trebalo poništiti, a ne produžavati rokove i nastavljati pregovore.

Premier Cvetković je odgovorio da neće biti prihvaćena niža ponuda za prodaju Telekoma.

Narodni poslanik Dragan Stevanović je zamerio premijeru što se poziva na podršku stručne javnosti prodaji Telekoma kad ona ne postoji i ukazao je na sumnjive poslove kojima se bavio izabrani konsultant Vlade City bank.

Narodni poslanik Zoran Šami ocenio je da Vlada nije trebalo da nudi prodaju Telekoma, a kako nije dobila odgovarajuće ponude, štiteći ugled zemlje, trebalo je da proglasi tender neuspelim i otvori novi tender.

Narodni poslanik Vladan Jeremić ocenio je da je prodaja Telekoma ekonomski pogubna odluka u vreme ekonomske krize i postavio pitanje zašto je produžavan rok tenderu.

Premijer Cvetković je rekao da je Telekom Francuska odustao od kupovine i da je jedini preostali kupac Telekom Austrija.

Narodni poslanik Gordana Čomić je pitala šta će se desiti u slučaju da prodaja Telekoma ne uspe i da li će, u slučaju prodaje, on imati monopol u ovoj oblasti.

Premijer Cvetković je odgovorio da će u slučaju da ne uspe prodaja Telekoma Vlada izaći sa planom daljih aktivnosti. Počeće podela besplatnih akcija građanima i zaposlenima u vrednosti od oko 22 odsto Telekoma, čime će se značajno smanjiti dobit države. Takođe, u narednim godinama mogu se očekivati niže stope profita. Dominantna pozicija Telekoma na tržištu nije sporna, rekao je premijer, a Vlada će se protiv zloupotrebe monopola boriti zakonima.

Narodni poslanik Aleksandar Pejčić ponovio je pitanje da li je Vlada čvrsto odlučila da proda kompaniju Telekom Srbija i kolika je njena tržišna cena.

Premijer je rekao da je Vlada odlučila da je proda po utvrđenoj minimalnoj ceni, a dogovorena ne može da bude objavljena do 4. maja, dok traje tender.

Narodni poslanik Lidija Dimitrijević postavila je pitanje da li Vlada ima strategiju rešavanja problema u javnim preduzećima koja godinama posluju sa gubicima.

Premijer Cvetković je rekao da u Srbiji ima oko 550 javniih preduzeća, od kojih je većina lokalnih. Za desetak velikih javnih preduzeća na nivou Republike pripremaju se strategije za izlazak iz krize.

Ovlašćeni predstavnik predlagača druge teme u Danu za postavljanje poslaničkih pitanja, narodni poslanik Vjerica Radeta, postavila je pitanje ko je ovlastio pregovarački tim Srbije da pregovara o podeli Kosova, što je u suprotnosti sa Ustavom Srbije koji garantuje teritorijalnu celovitost Republike.

Vjerica Radeta je zamerila što ovoj raspravi ne prisustvuje predsednik Republike Boris Tadić, koji je, kako je istakla, najpozvaniji da odgovori na pitanje zašto je Srbija ušla u pregovore sa Prištinom i odustala od Rezolucije SB UN 1244 i rešavanja pitanja statusa i samim tim ušla u priznavanje protivpravne nezavnosti Kosova.

Šef pregovaračkog tima Vlade Srbije Borislav Stefanović naglasio je da cilj pregovora Beograda i Prištine nije i neće biti priznanje jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova, već rešavanje konkretnih problema sa kojima se suočavaju građani ove pokrajine. Govoreći o dosadašnjim pregovorima, rekao je da se srpski pregovarački tim jasno drži Ustava Srbije i svih rezolucija Narodne skupštine u kojima piše da je Kosovo i Metohija sastavni deo Srbije.

Stefanović je rekao da se u pregovorima rešavaju konkretna pitanja i problemi građana, da svako od njih sadrži i pitanje statusa, o čemu je stav Beograda i Prištine dijametralno suprotan.

Predstavnik Vlade je istakao da je srpska strana spremna da razgovara o svim pitanjima, ali da ta spremnost na razgovor ne znači da će kršiti Ustav.

Narodni poslanik Ivan Andrić rekao je da Liberalno demokratska partija podržava pregovore Beograda i Prištine, u uverenju da će doprineti normalizaciji odnosa i omogućiti rešavanje životnih problema građana Pokrajine.

Prilikom ponovnog javljanja, narodni poslanik Vjerica Radeta rekla je da Stefanović nije odgovorio na pitanje ko je ovlastio naš pregovarčki tim da razgovara o podeli Kosova. Takođe, ocenila je i da ovi pregovori znače posredno priznavanje samoporoklamovane države Kosovo, što je jedan od uslova za ulazak Srbije u Evropsku uniju.

Šef Pregovaračkog tima Borislav Stefanović je istakao da je podela Kosova samo jedna od tema o kojoj je Beograd spreman da razgovara i da skupštinska rezolucija o Kosovu daje za to dovoljno prostora. Mi nismo promenili naš interes i ono zašta se zalažemo, već samo taktički pristup, rekao je Stefanović. Naglasio je da se time, istovremeno, ne odustaje od stava da je Kosovo i Metohija sastavni deo Srbije i da je naš cilj-ulazak u EU, a ne narušavanje interesa Srba na Kosovu i Metohiji.

Narodni poslanik Vjerica Radeta je odgovorila da ni u jednoj rezoluciji ili drugom dokumentu koji je usvojila Narodna skupština nije otvorena mogućnost podele Kosova. Zato se razgovori o tzv. praktičnim pitanjima koriste kao uvod u priznanje protivpravno proglašene nezavisnosti Kosova.

Pozdravljajući pregovore Beograda i Prištine, narodni poslanik Jovan Damjanović je ukazao na težak položaj Roma na Kosovu. Predstavnik Vlade Stefanović rekao je da je dijalog i započet sa ciljem da se srpskom narodu, ali i pripadnicima romske i albanske nacionalne zajednice, rešavaju konkretni životni problemi, u skladu sa evropskim standardima.

Na teške uslove u kojima žive građani u opštinama Preševo, Bujanovac i Medveđa skrenuo je pažnju narodni poslanik Riza Halimi. Ocenio je da u dijalogu Beograda i Prištine mora da bude reči i o nepriznavanju diploma Prištinskog univerziteta u Srbiji, nepriznavanju prava na dečji dodatak za decu rođenu posle 1999. godine i penzijskog staža ostvarenog na teritoriji Kosova pre 1999. godine.

Narodni poslanik Velimir Ilić postavio je pitanje zbog čega su Ministarstvo za Kosovo i Metohiju i druga resorna ministarstva izuzeti iz pregovora, koje vodi Ministarstvo spoljnih poslova.

Ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović je odgovorio da to ministarstvo u najvećoj mogućoj meri pomaže našem pregovaračkom timu, dodajući da to čine i druga ministarstva.

Narodni poslanik Slobodan Samardžić postavio je pitanje da li u pregovorima Beograda i Prištine učestvuju predstavnici UN ili UNMIK-a i, ako ne učestvuju, zašto je Vlada na to pristala i ko će u tom slučaju podneti izveštaj UN o razgovorima.

Šef pregovaračkog tima je odgovorio da su, prema Rezoluciji Generalne skupštine UN, učesnici dijaloga predstavnici Vlade Srbije i privremenih institucija iz Prištine, kao i predstavnici EU kao posrednici i domaćini. Naša strana je u nekoliko navrata tražila zvanično učešće predstavnika UN u pregovorima i na tome će insistirati.

Narodni poslanik Ljubomir Kragović ocenio je nedopustivim da, ni posle tri runde pregovora Beograda i Prištine, članovi Odbora za Kosovo i Metohiju nemaju informaciju o ovim razgovorima i kako se sprovodi politika utvrđena u Narodnoj skupštini.

Borislav Stefanović je rekao da je ovaj odbor informisan o toku pregovora, te da je pregovarački tim imenovala Vlada Srbije i da zastupa državni interes.

Narodni poslanik Dragan Stevanović postavio je pitanje u kojim granicama će Srbija ući u Evropsku uniju.

Predstavnik Vlade je rekao da na Kosovu i Metohiji postoji međunarodna uprava koju predstavljaju UNMIK i EULEKS i da je na snazi Rezolucija 1244. Odgovarajući na pitanje iz Upitnika Evropske komisije, Srbija je jasno dala do znanja da je Kosovo i Metohija deo teritorije naše države.

Narodni poslanik Gordana Čomić postavila je pitanje da li pregovarački tim ima uvid u izveštaje nevladinih organizacija koje se bave stanjem ljudskih prava na Kosovu i Metohiji.

Borislav Stefanović je rekao da se u pripremama za dijalog koriste izveštaji nevladinih organizacija, medija i organizacija civilnog društva, kako bi se stekla što potpunija slika o stanju ljudskih prava na Kosovu i Metohiji.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31