Četvrtak, 30. jun 2011.

Dan za odgovaranje na poslanička pitanja u vezi sa aktuelnom temom

Predsednica Narodne skupštine Republike Srbije prof. dr Slavica Đukić-Dejanović odredila je četvrtak, 30. jun 2011. godine, sa početkom u 10.00 časova, kao Dan za odgovaranje na poslanička pitanja u vezi sa aktuelnim temama: ''Rezultati saradnje Republike Srbije sa Haškim tribunalom'', „Odnos Republike Srbije prema vojnim savezima“ i „Politika Vlade Srbije prema južnoj srpskoj Pokrajini u kontekstu otvorenih zahteva zapadnih diplomata da je priznanje tzv. nezavisnog Kosova uslov za ulazak u Evropsku uniju", koje je predložila Poslanička grupa Srpske radikalne stranke.


Na postavljena pitanja odgovarali su ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović, ministarka pravde Snežana Malović i ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić, kao i tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević i šef Pregovaračkog tima Srbije u razgovorima sa Prištinom Borislav Stefanović.

Ovlašćeni predstavnik, narodni poslanik Boris Aleksić postavio je pitanje zašto Vlada pregovara sa predstavnicima samozvane vlade Hašima Tačija, koga je i Dik Marti u svom izveštaju označio kao glavnog mafijaša i učesnika u kidnapovanju i ubijanju Srba i trgovini njihovim organima. Pitao je da li pregovorima sa onima koje je i nemačka tajna služba označila mafijašima faktički priznajemo nezavisno Kosovo i Metohiju.

Ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović rekao je da Vlada nema nameru da prizna samoproglašenu nezavisnost te pokrajine,kao i da pregovore koje Beograd vodi sa Prištanom ne vidi kao potvrdu te nezavisnosti. Jedini cilj razgovora sa Prištinom jeste poboljšanje života svih građana na Kosovu i Metohiji, a pre svega, Srba i ti pregovori su u interesu države Srbije.

Ministar Bogdanović je podsetio da je politika Vlade prema Kosovu i Metohiji zasnovanana Ustavu Srbije i skupštinskim rezolucijama iz 2007. i 2008. godine i ocenioda je razgovor za Prištinom jedini način za rešavanje problema Srba na Kosovu i Metohiji. Istakao je da niko od Srbije ne traži da prizna nezavisnost te pokrajine kao uslov za ulazak u Evropsku uniju i da Vlada nikad neće priznati samoproglašenu nezavisnost Kosova.

Bogdanović je rekaoda je za Srbiju ključno pitanje statusa Kosova i Metohije, o čemu će biti nastavljeni pregovori nakon završetka njihovog tehničkog dela.

Narodni poslanik Boris Aleksić ponovio je da status Kosova i Metohije uređen Ustavom Srbije i da, pristupanjemprotivustavnim pregovorima sa predstavnicima samozvane Tačijeve vlade,prema međunarodnom javnom pravu, Srbija faktički priznaje nezavisnost Kosova.

Ministar Bogdanović je rekao da Srbija ima male ingerencije na Kosovu i Metohiji i da pregovorima i kompromisom nastoji da poboljša život srpskom i drugom nealbanskom stanovništvu, ali, isto tako,i albanskom stanovništvu.

Ukazujući na težak ekonomski položaj albanskog stanovništva na jugu Srbije, narodni poslanik Riza Halimi postavio je pitanje koliko dugo će oni biti talac u pregovorima Beograda i Prištine i kada će se naći rešenja za penzionere koji su radni vek proveli na Kosovu i kako će se rešiti pitanje priznanja visokoškolskih diploma.

Narodni poslanik Velimir Ilić postavio je pitanje kakva je uloga Ministastva za Kosovo i Metohiju ako njegovi predstavnici ne učestvuju u pregovorima Beograda i Prištine i šta je učinilo na poboljšanju ekonomskog položaja srpskog stanovništva u Pokrajini.

Ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović odgovorio je da Ministarstvo pomaže predstavnicima našeg Pregovaračkog tima, s obzirom na to da dobro poznaje prilike u Pokrajini. Naveo je da je u poslednje dve godine preduzeto više mera usmerenih ka osnivanjumalih i srednjih preduzeća i otvaranju radnih mesta na Kosovu i Metohiji, a posebno u poljoprivredi. Posebna pažnja posvećena je povratnicima u Metohiji i Kosovskom Pomoravlju.

Narodni poslanik Velimir Ilić zatražio je od ministra Bogdanovića izveštaj o rezultatima rada na Kosovu i Metohiji.

Narodni poslanik Slobodan Samardžić ocenio je da je pri kraju proces priznavanja nezavisnosti Kosova i Metohije od strane Srbije i da će sporazum Beograda i Prištine predstavljati konačni čin priznanja. S tim u vezi, postavio je pitanje u kojoj formi će biti sačinjen taj dokument.

Ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović ponovio je da Srbija neće priznatisamoproklamovanu nezavisnost Kosova i Metohije i da pregovori ne prejudiciraju budući status Pokrajine.

U ponovnom javljanju, narodni poslanik Slobodan Samardžić je rekao dačinjenica da Srbija razgovara sa Prištinom kao ravnopravnom stranom govori o tome da je priznanje pri kraju. Osim toga, EU traži od Srbije da uspostavi dobrosusedske odnose sa Kosovom i Metohijom, a te odnose mogurazvijati samo države. Samardžić je postavio pitanje da li postoje naznake kada bi moglo biti otvoreno pitanje statusa, odnosno najavljena druga faza pregovora.

Ministar Bogdanović je naglasio da dok Srbija ne prizna Kosovo i Metohiju i ono ne dobije stolicu u Ujedinjenim nacijama, ono nije nezavisno. Iako su neke velike sile priznale samoproglašenu nezavisnost Kosova i Metohije i protive se otvaranju pregovora o njegovom statusu, dve trećine zemalja u svetu ne priznaje Kosovo kao nezavisnu državu, rekao je ministar Bogdanović.

Podsećajući da je Vlada pozvala na bojkot parlamentarnih izbora na Kosovu i Metohiji, narodni poslanik Zoran Ostojić je rekao da su Srbi sa Kosova ipak učestvovali na tim izborima sa svojom listom. Postavio je pitanje koliko je sredstava utrošeno na tu kampanju. Ministar Bogdanović je odbacio ovu tvrdnju.

Narodni poslanik Zoran Ostojić je u ponovnom javljanju postavio pitanje kako se troše sredstva iz republičkog budžeta namenjena zafinansiranje institucija lokalne samouprave, javnih preduzeća, socijalna davanja i penzije na Kosovu i Metohiji. Ministar Bogdanović je odgovorio da je, u cilju štednje,nedavno raspušteno osam lokalnih samouprava na Kosovu i Metohiji i da još ima prostora za dalje smanjenje neracionalnog trošenja novca.

Narodni poslanik Vladimir Milentijević postavio je pitanje da li su tačne izjave šefa Pregovaračkog tima Prištine da će Srbija prihvatiti više sporazuma iz oblasti saobraćaja, telekomunikacija i drugih oblasti u kojima se nude rešenja koja eksplicite sadrže oznake nezavisnosti Kosova.

Šef Pregovaračkog tima Borislav Stefanović istakao je da Srbija i njen pregovarački tim neće učiniti ništa što bi dalo potvrdu nezavisnosti Kosova, kao i da će dogovorena rešenja omogućiti rešavanjeproblema Srba u toj pokrajini. Dodao je i da se očekuje da će uskoro biti postignuti dogovori o tri od četiri teme o kojima se pregovara i upozorio da iz Prištine dolaze razna tumačenja dogovora i netačne informacije.

Stefanović je rekao da građani sa Kosova i Metohije sigurno neće moći da koriste takozvane pasoše Kosova i registarske tablice na kojima piše republika Kosovo i koje imaju grb Kosova. Takođe je naglasio da Srbija nastoji da utiče na sve moguće načine da se u pregovore, pored EU, uključe i Ujedinjene nacije.

Narodni poslanik Aleksandra Janković postavila je pitanje o odnosu Srbije prema NATO i drugim vojnim savezima. Narodni poslanik Miloš Aligrudićpitao je kakav je stav Vlade o saradnji sa Organizacijom za kolektivnu bezbednost i saradnju, koja jeosnovana u Moskvi i da li će zatražiti status posmatrača u toj organizaciji. Takođe je postavio pitanje kako je došlo do organizacije konferencije NATO u Beogradu, s obzirom na to da je Srbija samo članica Partnerstva zamir.

Aligrudić je postavio pitanje da li je Vladi poznato da NATO obučava pripadnike kosovskih bezbednosnih snaga, to jest vojsku Kosova.

Odgovarajući na poslednje pitanje,Borislav Stefanović je rekao da je to poznata činjenica, kao i da ona predstavlja opasnostpo Srbiju.

Narodni poslanik Zoran Krasićpostavio je pitanje da li i na koji način država Srbija pomaže optuženicima u Haškom tribunalu.

Ministar rada i socijalne politike i šef Nacionalnog saveta za saradnju sa Haškim tribunalom Rasim Ljajić rekao je da država čini napore da pruži svaku vrstu pomoći našim državljanima, u skladu sa Zakonom o saradnji sa sudom, a pre svega, da im obezbedi potrebnu dokumentaciju. Narodni poslanik Zoran Krasić je rekao da je haškim optuženicima neophodna pravna pomoć.

Narodni poslanik Miroslav Markićević postavio je pitanje iz kog razlogapregovore sa Prištinom vode predstavnici Ministarstva inostranih poslova, zbog čega nisu predstavili Narodnoj skupštini platformu za pregovore i ne obaveštavaju Skupštinu o toku pregovora.

Borislav Stefanović je, s tim u vezi, najavioda će Narodnoj skupštini predstaviti rezultate razgovora sa Prištinom i ponovio da ti razgovori i dogovorena rešenja ne znače priznavanje samoproglašene nezavisnosti te pokrajjine.

Predlažućiaktuelne teme u Danu za odgovaranje na poslanička pitanja, Poslanička grupa Srpske radikalne stranke zatražila je da na njihodgovore predsednik Republike Srbije, premijer, ministri odbrane i inostranih poslova, istakao je narodni poslanik Božidar Delić, zato što jedino oni mogu da daju konkretne odgovore. Delić je postavio pitanje zašto su sporazume sa NATO potpisivali ministri, pa čak i državni sekretari, napominjući da više nije jasno da li smo formalno država članica NATO ili ne.Takođe je pitao kada će se Ministarstvo inostranih poslova izjasniti o stavu Srbije prema ODKB.

Narodni poslanik Ljubomir Kragović postavio je pitanja kada će Narodna skupština raspravljati ostanju na Kosovu i Metohiji i zašto predstavnici Vlade ubeđuju Srbe na Kosovu i Metohiji da ostanu «pod vlašću Tačija». Tvrdeći da danas nizakoga nema slobode kretanja u toj pokrajini,Kragović je izrazio sumnju da će,nakon završenih pregovora, to pravo biti svima garantovano.

Narodni poslanik Vjerica Radeta postavila je pitanje da li je za ulazak u EU prvi uslov hapšenje haškog optuženika Hadžića ili drobrosusedski odnosi sa lažnom državnom Kosovo, ili su to pak oba uslova.

Borislav Stefanović je ponovio da pregovori nemaju za cilj uspostavljanje dobrosusedskih odnosa između Srbije i Kosova, već da reše neka praktična, životna pitanjakako bi se pomoglo Srbima koji tamo žive, ali i albanskom stanovništvu.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31