Četvrtak, 23. april 2009.

Dan za odgovaranje na poslanička pitanja

Predsednica Narodne skupštine Republike Srbije prof. dr Slavica Đukić-Dejanović odredila je četvrtak, 23. april 2009. godine, sa početkom u 10 časova, kao Dan za odgovaranje na poslanička pitanja u vezi sa aktuelnim temama: “Ekonomska politika (novi porezi, smanjenje obima finansiranja lokalnih samouprava itd.



Predsednica Narodne skupštine Republike Srbije prof. dr Slavica Đukić-Dejanović odredila je četvrtak, 23. april 2009. godine, sa početkom u 10 časova, kao Dan za odgovaranje na poslanička pitanja u vezi sa aktuelnim temama: “Ekonomska politika (novi porezi, smanjenje obima finansiranja lokalnih samouprava itd.) koju će Vlada Republike Srbije voditi na zahtev Međunarodnog monetarnog fonda po osnovu dogovora o novom kreditnom aranžmanu koji će trajati do maja 2011. godine, koju je predložila Poslanička grupa Napred Srbijo i “Zakonitost raspuštanja Skupštine opštine Zemun i obrazovanja privremenog organa Gradske opštine Zemun”, koju je predložila Poslanička grupa Srpske radikalne stranke .

Sednici su prisustvovali predsednik Vlade Mirko Cvetković, potpredsednik Vlade Božidar Đelić, ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković i ministarka finansija Diana Dragutinović.

Na početku rada, ovlašćeni predstavnici poslaničkih grupa, narodni poslanici Jorgovanka Tabaković, Dragan Šormaz, Marina Raguš, Konstantin Arsenović i Aleksandra Janković iskoristili su pravo na osnovu člana 235. Poslovnika da traže obaveštenje ili objašnjenje od nadležnih organa ili organizacija.

Narodni poslanici su minutom ćutanja odali poštu poginulim radnicima RTS-a u bombardovanju 1999. godine

Pitanja su postavljali narodni poslanici: Tomislav Nikolić, predsednik Poslaničke grupe Napred Srbijo, koja je predlagač aktuelne teme o ekonomskoj politici, Marina Raguš, predstavnica Poslaničke grupe SRS, Aleksandra Janković, predstavnica Poslaničke grupe NS, Zoran Nikolić, predstavnik Poslaničke grupe DSS - Vojislav Koštunica, i Zlata Đerić, narodna poslanica, koja se prijavila za reč.

Na postavljena pitanja o aranžmanu Srbije sa MMF-om i planiranom deficitu u budžetu odgovorio je predsednik Vlade Mirko Cvetković. On je precizirao da je za finansiranje budžetskog deficita potrebno obezbediti 900 miliona evra, a za otplatu rata kredita 500 miliona evra. Premijer je istakao da razvijene zemlje koje imaju akumulirane rezerve od ranije ili imaju veće mogućnosti za dodatno zaduživanje mogu sebi da dozvole veće budžetska deficite, dok budžetski deficit Srbije od tri odsto bruto domaćeg proizvoda odražava njennj mogućnosti zaduživanja.

Na pitanje poslanika na kojoj sednici Vlade je usvojena platforma za pregovore sa MMF-om o kreditnom aranžmanu od tri milijarde evra, Cvetković je odgovorio da je platforma usvojena na Vladi prošle nedelje i dodao da se očekuje da MMF nakon usvajanja rebalansa budžeta, 11. maja donese odkluku o zaključenju aranžmana sa Srbijom.

Ministarka finansija Diana Dragutinović je napomenula da budžetski deficit od tri odsto nije Srbiji nametnuo Međunarodni monetarni fond, već je rezultat dogovora, kao i činjenice da Srbija već ima previsoku javnu potrošnju.

U vezi sa drugom temom koja se odnosila na raspuštanje Skupštine opštine Zemun, narodna poslanica Marina Raguš je izrazila razočarenje što se o ovoj temi priča u prisustvu samo jednog poslanika SRS, pošto su 52 poslanika udaljeni sa redovnog zasedanja. Po njenom mišljenju, neprimereno je da se o oceni odluke o raspuštanju Skupštine opštine Zemun raspravlja bez prisustva narodnih poslanika Srpske radikalne stranke.

Ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković je rekao da Vlada i Ministarstvo nemaju nikakvog osnova da se mešaju u aktuelni spor oko raspuštanja Skupštine opštine Zemun i da je to u nadležnosti Ustavnog suda Srbije.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5