. februar 2022. Predsednik Poslaničke grupe prijateljstva sa Grčkom i predsednik Grčko-srpske parlamentarne grupe prijateljstva

. februar 2022. Predsednik Poslaničke grupe prijateljstva sa Grčkom i predsednik Grčko-srpske parlamentarne grupe prijateljstva

Petak, 11. februar 2022.

Članovi PGP sa Grčkom razgovarali sa predsednikom srpske parlamentarne grupe prijateljstva u Grčkoj

Predsednik Poslaničke grupe prijateljstva sa Grčkom Veroljub Arsić sastao se danas, u Domu Narodne skupštine, sa predsednikom srpske parlamentarne grupe prijateljstva u Grčkoj Hristosom Bukorosom.


Arsić je, na početku sastanka, poželeo dobrodošlicu i izrazio zadovoljstvo ponovnim susretom sa predsednikom Grupe prijateljstva sa Srbijom, s obzirom na to da su imali prilike da se sretnu kada je narodni poslanik Veroljub Arsić bio na funkciji potpredsednika NS u prošlom sazivu. Arsić je istakao da su odnosi Grčke i Srbije tradicionalno dobri, sa veoma dugom istorijom diplomatskih odnosa, započetih još 1871. godine. Naveo je i to da se intenzivna saradnja i posete visokih zvaničnika nastavljaju kao i prethodnih godina, ističući posetu ministra spoljnih poseta Nikole Selakovića Grčkoj, kao i poziv koji je predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić uputio predsednici Grčke Katerini Sakelaropulu i predsedniku Vlade Kirijakosu Micotakisu.

Predsednik poslaničke grupe prijateljstva iskoristio je priliku da se zahvali Grčkoj na bezrezervnoj podršci koju pruža Srbiji u procesu evrointegracija kao i podršci koju pruža inicijativi Zapadni Balkan. Naglasio je da Srbija sa Grčkom ima osnovanu Komisiju za saradnju dva parlamenta, koja potvrđuje čvrste veze dva naroda i parlamenata.

Arsić je izrazio i veliku zahvalnost na konstantnoj podršci Grčke kada je u pitanju teritorijalni integritet i suverenitet naše zemlje, pojasnivši da Srbija izuzetno ceni njen stav po pitanju tzv. samoproklamovane države Kosovo.

Predsednik Grčko-srpske parlamentarne grupe prijateljstva Hristos Bukoros rekao je da dve zemlje imaju posebnu, bratsku vezu, a da je uloga parlamentaraca da te veze održavaju i jačaju. Tom prilikom on je uputio poziv članovima PGP sa Grčkom njihovoj zemlji. Istakao je da Grčka ostaje pri svom čvrstom stavu da nikada neće priznati nezavisnost srpske južne pokrajine, te da podržava dijalog i mirno rešavanje ovog pitanja. Naveo je i to da je Grčka jedna od pet država članica Evropske unije koja Autonomnoj pokrajini Kosovo i metohija nije priznala nezavisnost, te dodao da se u tom okviru zalaže i ukazuje Uniji da mora da održi neutralan stav i pomogne dijalogu Beograda i Prištine. U svom obraćanju Bukoros je naveo da je za vreme grčkog predsedavanja EU, Srbija otvorila 18 poglavlja što jasno ukazuje na punu podršku za članstvo u ovoj zajednici. Naveo je da Grčka otvoreno podržava i inicijativu „Zapadni Balkan“, koje može samo doprineti jačanju regiona i učvrstiti njenu stabilnost.

Bukoros je istakao i to da dve zemlje imaju veliki prostor za saradnju u oblasti turizma, navodeći činjenicu da preko milion Srba svake godine poseti Grčku, ali da potencijali za saradnju leže i u oblasti infrastrukture, poljoprivrede, nauke i tehnologije. Naglasio je da je projekat obnove i izgradnje železnice Atina-Solun-Skoplje- Beograd, biti od posebnog značaja za čitav region.

Sagovornici su na sastanku posebnu pažnju posvetili pitanju Autonomne pokrajine Kosova i Metohije, gde je predsednik PGP Veroljub Arsić istakao da ovo pitanje nije samo političke prirode, već i pitanje bezbednosti, ne samo Srba koji na ovom prostoru žive, već i čitavog regiona. On je istakao da je svestan pritisaka koji se vrše na grčku vlast i da je tom pritisku uspešno odolevala. Naveo je da privremene institucije na prostoru Kosova i Metohije neretko neprimereno upotrebljavaju silu na ovom području, pod izgovorim da se bore protiv organizovanog kriminala. Pominjući ovu situaciju, zahvalio se Grčkoj što ne podržava i formiranje tzv. vojske Kosova i što otvoreno podržava dijaloga Beograda i Prištine. Pozvao je Grčku da se suzdrži od saradnje sa prištinskim vlastima, jer takve poteze njihove institucije smatraju podrškom za dalju neodgovornu politiku. Na ovu temu obratio se i član PGP sa Grčkom i predsednik Odbora za Kosovo i Metohiju Milovan Drecun koji je naveo da je pitanje Kosova i Metohije pitanje budućnosti Republike Srbije i njene celovitosti, pitanje regionalne stabilnosti i ekonomskog napretka. „Srbija je opredeljena da kosovski problem rešava na miran politički način i spremna je za postizanje kompromisnog rešenja uz uvažavanje interesa albanske nacionalnosti“. Zamolio je grčkog narodnog poslanika da svojim kolegama i članovima Vlade prenese da Priština ne želi dijalog i da ga minira na svakom koraku, svim raspoloživim sredstvima, nepoštujući dogovore i sporazume, te da otvoreno govori o formiranju Velike Albanije, koja u teoriji delom obuhvata i deo grčke države. Jačanje vojno-bezbednosnih snaga na ovoj teritoriji je takođe jedno od zabrinjavajućih pitanja, koje nema razlog, jer Srbija ne želi sukob, naveo je Drecun. Bukoros je još jednom ponovio da će Grčka stajati uz Srbiju na rešavanju ovog problema mirnim putem i da će dati svoju punu podršku, te da neće podleći pokušajima uzurpiranja mira i stabilnosti regiona.

Za kraj sastanka, sagovornici su ocenili da parlamentarna diplomatija može da doprinese razvoju odnosa dveju zemalja na svim nivoima, pogotovo kada su i pitanju oblasti kulture, privrede i infrastrukture.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5