Narodna skupština Republike Srbije / Aktivnosti / Informator / Najčešća pitanja
Najčešća pitanja
Odaberite pitanje
- Na koji način Služba Narodne skupštine vodi evidenciju o radu narodnih poslanika na sednicama Narodne skupštine?
- Koliko je narodnih poslanika na stalnom radu u Narodnoj skupštini?
- Koliko je državnih službenika i nameštenika zaposleno u Službi Narodne skupštine?
- Ko odlučuje o tome da li će penzioneri koji su narodni poslanici dobijati celu platu ili samo nadoknadu na penziju do visine prosečnog mesečnog primanja narodnog poslanika?
- Da li je potrebno posebno odobrenje pripadnicima Ministarstva unutrašnjih poslova za ulazak u prostorije Narodne skupštine?
- Koliko u proseku košta dan zasedanja Narodne skupštine u 2014. godini?
- Na koji način narodni poslanici pravdaju troškove dolaska na sednice Narodne skupštine i njenih radnih tela privatnim vozilom?
- Kolika je plata narodnih poslanika?
- Koliko iznosi poslanički dodatak?
Na koji način Služba Narodne skupštine vodi evidenciju o radu narodnih poslanika na sednicama Narodne skupštine?
Od 31. avgusta 2009. godine u funkciji je i elektronsko evidentiranje prisustva narodnih poslanika sednicama Narodne skupštine, na osnovu aktivirane identifikacione kartice u poslaničkoj jedinici.
Elektronska evidencija aktivnosti narodnih poslanika na sednicama parlamenta zaokružena je marta 2010. godine, kada je aktivirano i memorisanje trajanja diskusija narodnih poslanika, predsednika Vlade i ministara u Vladi na skupštinskim sednicama.
U toku je realizacija projekta integracije sistema elektronskog parlamenta u postojeći konferencijski sistem, čime će biti omogućeno da se na internet stranici Narodne skupštine (www.parlament.rs) objavljuju i glasanja o predlozima zakona u pojedinostima (po amandmanima).
Koliko je narodnih poslanika na stalnom radu u Narodnoj skupštini?
Koliko je državnih službenika i nameštenika zaposleno u Službi Narodne skupštine?
Dana 17. novembra 2014. godine, ukupan broj zaposlenih bio je 410 – od čega na neodređeno vreme 349 a na određeno vreme 51.
Na dan 01. januara 2014. godine ukupan broj zaposlenih bio je 409, od čega na neodređeno vreme 371 a na određeno vreme 33 zaposlena - što predstavlja smanjenje broja zaposlenih državnih službenika i nameštenika na neodređeno vreme, za 22 zaposlena.
Ko odlučuje o tome da li će penzioneri koji su narodni poslanici dobijati celu platu ili samo nadoknadu na penziju do visine prosečnog mesečnog primanja narodnog poslanika?
Da li je potrebno posebno odobrenje pripadnicima Ministarstva unutrašnjih poslova za ulazak u prostorije Narodne skupštine?
Koliko u proseku košta dan zasedanja Narodne skupštine u 2014. godini?
Na koji način narodni poslanici pravdaju troškove dolaska na sednice Narodne skupštine i njenih radnih tela privatnim vozilom?
Kolika je plata narodnih poslanika?
* Po odluci Administrativnog odbora NSRS, 28 Broj:120-295/05 od 03. februara 2005. godine, za utvrđivanje osnovice za obračun i isplatu plata izabranim licima u Narodnoj skupštini;
Na osnovu člana 6. stav 1. Zakona o umanjenju neto prihoda lica u javnom sektoru („Službeni glasnik RS“, broj 108/13) i Pravilnika o načinu umanjivanja neto prihoda zaposlenog u javnom sektoru („Službeni glasnik RS“, broj 115/13, 8/14) koji bliže uređuje način umanjenja neto zarade i neto drugih primanja lica koje se u skladu sa navedenim zakonom smatraju zaposlenim u javnom sektoru, predviđeno je da sva neto primanja preko 60.000 dinara budu umanjena za 20%, a preko 100.000 dinara za još 25%. Od 01. januara 2014. godine, počelo je sa primenom navedenog zakona.
Na osnovu člana 5. stav 1. i člana 9. stav 2. Zakona o privremenom uređivanju osnovica za obračun i isplatu plata, odnosno zarada i drugih stalnih primanja kod korisnika javnih sredstava („Službeni glasnik RS“, broj 116/2014), nadležni odbor je doneo Odluku o umanjenju neto osnovice za obračun plata narodnim poslanicima.
Iz svega navedenog plata narodnog poslanika, koja će se isplaćivati počev od 1. decembra 2014. godine, iznosi: 7.941,60 (neto osnovica) H 8,6 (koeficijent) = 68.297,76 dinara (neto).
Koliko iznosi poslanički dodatak?
Poslanički dodatak je isti za sve narodne poslanike i iznosi 30.354,00 dinara.
Članom 9. Zakona o primanjima narodnih poslanika u Narodnoj skupštini, kao i odlukom nadležnog Odbora, utvrđeno je pravo narodnog poslanika na poslanički dodatak – paušal i on iznosi 40% plate narodnog poslanika na stalnom radu, tako da je u uslovima po novom Zakonu o privremenom uređivanju osnovica za obračun i isplatu plata, odnosno zarada i drugih stalnih primanja kod korisnika javnih sredstava - poslanički dodatak, takođe umanjen jer će se od 1. decembra 2014. godine obračunavati po novoj, umanjenoj plati.
Nema najava za izabrani datum