5. jun 2019. Članovi Komiteta za jednakost i nediskriminaciju PSSE na sastanku u Beogradu

5. jun 2019. Članovi Komiteta za jednakost i nediskriminaciju PSSE na sastanku u Beogradu

Sreda, 5. jun 2019.

U Beogradu održan sastanak Komiteta za jednakost i nediskriminaciju PSSE

Komitet za jednakost i nediskriminaciju Parlamentarne skupštine Saveta Evrope (PSSE) održao je danas u Beogradu sastanak na kome su razmenjena mišljenja sa predstavnicima državnih institucija u Srbiji o zaštiti jednakosti, borbi protiv diskriminacije, nasilja nad ženama i nasilja u porodici.


Sastanak Komiteta, kojim je predsedavala narodna poslanica Elvira Kovač, otvorila je predsednica Narodne skupštine Maja Gojković, nakon čega je članovima Komiteta poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković predstavila ulogu Poverenika, prioritete u radu, kao i zapažanja o stanju jednakosti i nediskriminacije u Srbiji.

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti je istakla da je institucija poverenika centralna institucija u zemlji za zaštitu građana od diskriminacije. Janković je navela da je Poverenik za zaštitu ravnopravnosti pre tri godine inicirao formiranje regionalnog foruma tela za ravnopravnost koji ima za cilj kontinuiranu borbu protiv diskriminacije svih građana regiona. Janković je podsetila da je prošlo 10 godina od donošenja Zakona o borbi protiv diskriminacije, kao i da se u instituciji poverenika posebna pažnja posvećuje borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici, kao i implementaciji Istanbulske konvencije. Janković je poručila da će prioriteti u radu u narednom periodu biti otklanjanje barijera koje uzrokuju diskriminaciju, borba protiv govora mržnje, jednakost na tržištu rada, kao i razbijanje predrasuda i stereotipa u svim sferama života.

Članovi Komiteta za jednakost i nediskriminaciju istakli su Srbiju kao jednu od prvih zemalja koja je ratifikovala Istanbulsku konvenciju i u nastavku sastanka razmenili mišljenja o problemu nasilja nad ženama i napretku i izazovima sa kojima se Srbija suočava po ovom pitanju.

Članica Komiteta, narodna poslanica Dubravka Filipovski poručila je da je Srbija jedna od prvih 10 zemalja koje su ratifikovale Istanbulsku konvenciju, gde su svoj doprinos dale i članice Ženske parlamentarne mreže. Ona je predstavila zakonodavni okvir, kao i statističke podatke o nasilju nad ženama u Srbiji i poručila da je potrebno raditi na konstantnoj prevenciji i stvaranju kulture nenasilja u društvu.

U razmeni mišljenja sa poslanicima Komiteta učestvovala je i državna sekretarka Ministarstva unutrašnjih poslova Biljana Popović Ivković, kao i Tanja Ignjatović iz Autonomnog ženskog centra. Popović Ivković je navela da Ministarstvo unutrašnjih poslova sa posebnom pažnjom pristupa problemu nasilja nad ženama. Ona je istakla da su zakonska rešenja dala nov pristup u radu policije, što omogućava da žrtve ostanu u svom okruženju čime su ohrabrene da nasilje prijave. Ona je poručila da zakon omogućava i anonimnu prijavu nasilja, te ako žrtve zbog straha isto ne čine, to mora da uradi okolina. Popović Ivković je rekla da broj krivičnih prijava raste, što pokazuje da problem postaje vidljiv i poručila ženama da su država, društvo i celokupna javnost uz njih.

Tanja Ignjatović iz Autonomnog ženskog centra upoznala je članove Komiteta sa regionalnim projektom koji realizuje 29 organizacija iz šest zemalja Zapadnog Balkana, čiji okvir za delovanje predstavlja Istanbulska konvencija. Ona je predstavila izveštaj svoje organizacije o primeni konvencije u Srbiji i zaključila da ima još posla za uspostavljanje politika za prevenciju nasilja nad ženama i nasilja u porodici.

Članovi Komiteta za jednakost i nediskriminaciju PSSE nastavili su rad raspravom na temu žene, mir i bezbednost – regionalna perspektiva, a članovi Potkomiteta za prava manjina sutra će u Novom Sadu razgovarati sa predstavnicima institucija AP Vojvodine i predstavnicima saveta nacionalnih manjina o pravima i zaštiti manjina.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
nedelja, 19. maj
  • Nema najava za izabrani datum

Ceo kalendar događaja