Četvrtak, 6. novembar 2008.

Treća sednica Odbora za inostrane poslove

Na sednici Odbora za inostrane poslove, koja je održana 6. novembra, obavljen je razgovor sa novoimenovanim ambasadorom Republike Srbije u Velikoj Britaniji prof. dr Dejanom Popovićem, pre njegovog odlaska na diplomatsku dužnost. Sednici Odbora predsedavao je prof. dr Dragoljub Mićunović. Predstavaljajući program svog budućeg delovanja, ambasador Popović je istakao da je potrebno suštinski unaprediti bilateralne odnose sa Velikom Britanijom, koja je stalni član Saveta bezbednosti UN, ima specijalne veze sa SAD i jedna od najuticajnijih članica Evropske unije.



Na sednici Odbora za inostrane poslove, koja je održana 6. novembra, obavljen je razgovor sa novoimenovanim ambasadorom Republike Srbije u Velikoj Britaniji prof. dr Dejanom Popovićem, pre njegovog odlaska na diplomatsku dužnost. Sednici Odbora predsedavao je prof. dr Dragoljub Mićunović.

Predstavaljajući program svog budućeg delovanja, ambasador Popović je istakao da je potrebno suštinski unaprediti bilateralne odnose sa Velikom Britanijom, koja je stalni član Saveta bezbednosti UN, ima specijalne veze sa SAD i jedna od najuticajnijih članica Evropske unije. S obzirom na to da Srbija nije imala ambasadora u toj zemlji od juna 2006. godine, pred njenom Ambasadom u Londonu su važni i delikatni zadaci.

Popović je rekao da se Velika Britanija načelno zalaže za proširenje EU, ali kada je u pitanju priključenje Srbije neophodno je uložiti napore da se otklone određene rezerve koje postoje, pre svega, u britanskom političkom establišmentu. A te rezerve najuočljivije su u tome što je Ujedinjeno Kraljevstvo podržavalo zahteve kosovskih Albanaca i odmah priznalo samoproklamovanu “Republiku Kosovo”. S obzirom na to da Ujedinjeno Kraljevstvo nastoji da se rekonfiguracija UNMIK-a u suštini svede na njegovu zamenu EULEKSO-m, u diplomatskim kontaktima će se izneti stav da Srbija načelno želi evropsko prisustvo na Kosovu i Metohiji, ali ne u funkciji odbačenog Ahrisarijevog plana, već uz odobrenje UN i u granicama važeće Rezolucije SB 1244, statusno neutralno.

Ambasador je naglasio da se polako probija poruka srpske diplomatije da kosovski problem treba prebaciti na teren prava i do centara svetske diplomatije, kakav je London.

Ambasador Popović je rekao da je na snazi oko 30 bilateralnih ugovora sa Ujedinjenim Kraljevstvom, a da naročito treba raditi na usaglašavanju ugovora o pravnoj pomoći, kao i završiti pregovore o izbegavanju dvostrukog oporezivanja.

On je rekao da Ujedinjeno Kraljevstvo ima skromno učešće u robnoj razmeni Srbije sa inostranstvom i da u tome postoji potencijal za rast našeg izvoza. Direktne britanske investicije vezane su za industriju i treba ih dalje podsticati, dok su investicije u finansijskom sektoru niske. Popović smatra da je unapređenje ekonomske saradnje, posebno direktnih investicija, preduslov za unapređenje bilateralnih političkih odnosa.

Jedan od zadataka biće informisanje britanske poslovne i šire javnosti o napretku u stvaranju povoljnih uslova za strane investitore, o mogućnostima Srbije u oblasti turizma, izvoza i dr. Akcent u saradnji sa dijasporom, koja broji preko 30 000 iseljenika, biće na unapređenju kontakata, pre svega, sa mladim pripadnicima trećeg talasa emigranata, dobro pozicioniranog u poslovnim i akademskim krugovima, naglasio je ambasador Dejan Popović.

Članovi Odbora su ocenili da je odnose dve zemlje neohodno podići na viši nivo, kao i da je Srbiji potreban hrabar diplomatski nastup upravo u zemljama koje su bile ključne u priznavanju jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova i Metohije. Tome umnogome treba da doprinese i bolja saradnja između parlamenata dve zemlje.

Pojedini članovi Odbora su, međutim, kritikovali slanje ambasadora u zemlju koja je među prvima priznala nezavisnost Kosova i sada zastupa raspoređivanje EULEKS-a u toj pokrajini.

U nastavku sednice, Odbor je razmotrio i podržao Predlog memoranduma o razumevanju između UNICEF-a i Narodne skupštine Republike Srbije.

Na ovoj sednici, članovi Odbora za inostrane poslove prihvatili su inicijative za učešće delegacija Narodne skupštine u radu više međunarodnih skupova. Tako će članovi stalne delegacije NS u Interparlamentarnoj uniji učestvovati na Konferenciji o zakonodavnoj reformi u dostizanju poštovanja ljudskih prava koja se, u organizaciji UNICEF-a i Evropske komisije i uz podršku IPU, održava u Njujorku 19. novembra, kao i na Parlamentarnom saslušanju u Ujedinjenim nacijama, koje se, takođe, održava u Njujorku, 20 i 21. novembra.

Naša delegacija učestvovaće i drugim skupovima koje organizuje IPU, a to su Parlamentarno saslušanje povodom nastavka Međunarodne konferencije o finansiranju razvoja, koje se održava u Dohi (Katar), od 29. novembra do 2. decembra, kao i na Trećoj konferenciji parlamentarnih odbora koji se bave statusom žena i pitanjima rodne ravnopravnosti, a koja će biti održana u Ženevi od 2. do 4. decembra.

Prihvaćeni su i pozivi za učešće delegacija Narodne skupštine na 51. zasedanju Skupštine Zapadnoevropske unije u Parizu od 2. do 4. decembra i u radu Parlamentarne skupštine Centralno-evropske inicijative u Kišinjevu, od 17. do 19. novembra. Pored toga, prihvaćen je i poziv za učešće na Regionalnom parlamentarnom seminaru “Uloga parlamentaraca u prevenciji seksualne eksploatacije dece i adolescenata,” u organizaciji IPU i UNICEF-a, koji se održava u Tirani, 14. i 15. novembra.

Na ovoj sednici, prihvaćeno je i više izveštaja o realizovanim posetama i kontaktima narodnih poslanika sa parlamentarcima i diplomatskim predstavnicima drugih država.


Odbori vezani za ovu aktivnost



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
sreda, 8. maj
  • 9.00 - poseta učenika Srednje stručne vojne škola „1300 kaplara“ Domu Narodne skupštine (Dom Narodne skupštine, Trg Nikole Pašića 13)

Ceo kalendar događaja