Narodna skupština Republike Srbije / Aktivnosti / Detalji aktivnosti

Četvrtak, 7. maj 2009.
Studijska poseta Republici Sloveniji
Narodni poslanici, predstavnici sedam skupštinskih odbora, od 3. do 7. maja boravili su u studijskoj poseti Republici Sloveniji, u okviru Projekta jačanja kapaciteta skupštinskih odbora za smanjenje siromaštva u Srbiji, koji sprovodi Beogradski fond za političku izuzetnost u saradnji sa UNDP i uz finansijsku podršku Evropske komisije.
Narodni poslanici, predstavnici sedam skupštinskih odbora, od 3. do 7. maja boravili su u studijskoj poseti Republici Sloveniji, u okviru Projekta jačanja kapaciteta skupštinskih odbora za smanjenje siromaštva u Srbiji, koji sprovodi Beogradski fond za političku izuzetnost u saradnji sa UNDP i uz finansijsku podršku Evropske komisije.
Tokom svog boravka u Ljubljani narodni poslanici su se sreli sa predstavnicima Ministartsva rada, porodice i socijalne politike, skupštinskih odbora za rad, porodicu, socijalna pitanja i invalide; za žalbe, ljudska prava i jednake mogućnosti; za kulturu, obrazovanje i sport, lokalne samouprave i NVO.
U Murskoj Soboti narodni poslanici su posetili Savez Roma i romsko naselje, kao i Opštinu Murska Sobota. Delegaciju iz Srbije je primio i Predrag Filipov, ambasador Republike Srbije u Sloveniji.
Ova studijska poseta je bila prilika, da se predstavnici Narodne skupštine na licu mesta upoznaju sa ekonomskom situacijom i merama Vlade R. Slovenije za prevazilaženje ekonomske krize, uključujući uspešne pregovore za odlaganje vraćanja kredita ugroženih grupa građana; principom rešavanja problema tehnoloških viškova kroz plaćanje radnika od strane države i finansiranje njihove dokvalifikacije i prekvalifikacije do oporavka preduzeća, mehanizmima korišćenja evropskih strukturnih fondova i iskorišćenosti tih sredstava u punom obimu (skoro 100%), različitim i dobro povezanim pružaocima usluga socijalne zaštite; mrežom ustanova za uključivanje OSI na tržište rada – uključujući i civilni i privatni sektor, koji aktivno sarađuju sa državom, pri čemu se u Centrima za socijalni rad ističe neophodnost centralizovanog sistema prikupljanja podataka o korisnicima usluga socijalne zaštite, pružanja usluga u vezi sa socijalnim davanjima na jednom mestu, kao i delimičnog diskrecionog prava u odlučivanju u vezi sa davanjima, kao i sa položajem ustavom priznatih nacionalnih manjina (Italijana, Mađara i Roma) i nepovoljnim statusom drugih manjina sa teritorija bivše SFRJ, uključujući i srpsku manjinsku zajednicu, kao i problemom „izbrisanih“ građana.
Takođe, domaćini su upoznali goste sa položajem Roma u Sloveniji, koji je između ostalog, regulisan i Zakonom o Romima, uspešnom saradnjom civilnog društva sa Parlamentom u oblikovanju novih politika, kroz komunikaciju civilnog sektora sa odborima prilikom razmatranja predloga zakona i učešće na javnim slušanjima, funkcionisanjem mehanizama za poboljšanje položaja žena i borbom protiv nasilja nad ženama, između ostalog kroz razvijenu mrežu materinskih domova, sigurnih kuća, razne programe usmerene kako na žrtve nasilja, tako i na nasilnike, a koji koriste i bivše nasilnike kao predavače; akcijom "Bela zakletva", koju polažu maturanti, čime se kod ove populacije podiže svest o borbi protiv nasilja nad ženama, saradnjom Parlamenta sa Kancelarijom Ombudsmana u Sloveniji, koja uključuje aktivno učešće Ombudsmana na sednicama odgovarajućih odbora radi davanja mišljenja na zakonske predloge i aktivno razmatranje preporuka Ombudsmana iz godišnjih izveštaja, kao i učešćem žena na političkoj sceni Slovenije i poteškoćama na koje žene tim povodom nailaze i promocijom volonterskog rada i njegovim značajem za ugrožene grupe i društvo u celini.
U ovoj poseti, koja je organizovana u saradnji sa Mirovnim institutom iz Ljubljane, ukupno je učestvovalo 15 narodnih poslanika i 4 predstavnika Službe Narodne skupštine.