10. jul 2023. Sastanak članova Odbora za spoljne poslove i delegacije Parlamenta Ujedinjenog Kraljevstva

10. jul 2023. Sastanak članova Odbora za spoljne poslove i delegacije Parlamenta Ujedinjenog Kraljevstva

Ponedeljak, 10. jul 2023.

Sastanak članova Odbora za spoljne poslove i delegacije Parlamenta Ujedinjenog Kraljevstva

U današnjem razgovoru članova Odbora za spoljne poslove i delegacije Parlamenta Ujedinjenog Kraljevstva, koja boravi u zvaničnoj poseti Srbiji, sagovornici su razgovarali o situaciji na području Kosova i Metohije, sukobima Ukrajine i Rusije, ali i o stagnaciji Srbije na putu evropskih integracija.


Predsednik Odbora za spoljne poslove Borko Stefanović na samom početku sastanka istakao je važnost susreta parlamentaraca i poseta na bilateralnom nivou, koji predstavljaju osnov za razmenu mišljenja i uzajamno unapređenje odnosa. Predsednik Odbora istakao je da se Republika Srbija i dalje bori da postigne članstvo u Evropskoj uniji i pored činjenice da se proces integracija otegao i da stagnira prvenstveno zbog sukoba na teritoriji Ukrajine. Naveo je da se ne sme izgubiti iz vida da Republika Srbija jeste osudila sukobe između Rusije u Ukrajine i dodao, da je da kao predsednik Odbora za spoljne poslove, u Narodnoj skupštini podneo Rezoluciju kojom bi Srbija svoju spoljnu politiku usaglasila sa spoljnom politikom Evropske unije, ali da su Narodna skupština i Vlada prihvatili predlog nacionalnog Saveta za bezbednost da ne uvode sankcije Rusiji, iz razloga što Srbija u potpunosti zavisi od ruskog gasa. Stefanović je izneo stav da su EU integracije zaustavljene u Srbiji voljom sadašnje vlasti u našoj zemlji i da oni nisu spremni, niti žele nastavak EU integracija. Takođe, voljom sadašnje vlasti u Srbiji se okreće glava od korupcije i neslobode, pritisaka na neistomišljenike, kao i da vlast u Srbiji ne želi da Srbiju otrgne iz opasnosti izolacije i udaljavanja od svog kontinenta. U svom obraćanju Stefanović je podvukao da niko na srpskoj političkoj sceni ne podržava nezavisnost Kosova i Metohije i da je Srbija pokazala da želi mirnim putem i dijalogom osigura teritorijalni integritet i suverenitet države, dok sa druge strane takozvani kosovski premijer Aljbin Kurti izaziva nasilje i želi da iskoreni srpski narod sa područja Kosova i Metohije. Izrazio je žaljenje zbog činjenice da Ujedinjeno Kraljevstvo više nije članica EU, ali je dodao da UK suštinski u velikoj meri i dalje strateški i ekonomski duboko involvirana u Evropi.

Šef delegacije Parlamenta Ujedinjenog Kraljevstva Džeki Dojl Prajs skrenula je pažnju na zainteresovanost i posvećenost delegacije da jača veze sa Srbijom i izrazila zadovoljstvo povodom različitih stavova koje poslaničke stranke imaju u Narodnoj skupštini, što kako je rekla ukazuje na zdravu demokratiju. Navela je i da Ujedinjeno Kraljevstvo podržava evropske integracije Republike Srbije i regiona i pored situacija koje usporavaju ovaj proces. Iskoristila je priliku da podvuče da izjave britanske poslanice Ališe Kerns, koja je optužila Srpsku pravoslavnu crkvu, a koju su članovi Odbora za spoljne poslove tokom razgovora osudili i ocenili neutemeljenom i potpunio neprihvatljivom, nisu zvaničan stav Vlade Ujedinjenog Kraljevstva.

Zamenica predsednika Odbora za spoljne poslove Marina Raguš iskoristila je priliku da podseti da je Republika Srbija ispoštovala sve potpisane sporazume i rezolucije koji se tiču stabilizacije odnosa na Kosovu i Metohiji, vodeći se principima mira i dijalogom, dok Aljbin Kurti nije ispunio jedinu i najvažniju stavku sporazuma, odnosno formiranje Zajednice srpskih opština, na koju Srbija čeka, sada već čitavu deceniju. S tim u vezi, Raguš je navela da Srbije nije neutralna u vođenju svoje spoljne politike i da jasno pokazuje stav, svojim zalaganjem i reformama, da postane punopravni član Evropske unije, ali da nakon dve decenije integracija građani Srbije gube volju za ovim procesom. Ukazala je i na činjenicu da je Srpska pravoslavna crkva, jedan od stubova društva srpskog naroda, pogotovo na teritoriji Kosova i Metohije. Naglasila je da svako podrivanje tenzija na prostorima KiM može dovesti do nestabilnosti čitavog regiona, ali da su za Srbiju kategorički imperativi mir i stabilnost.

Sastanku su prisustvovale i članice Odbora Dubravka Filipovski, koja je istakala važnost primene međunarodnih sporazuma i Ksenija Marković, koja je ukazala na potrebu za većom slobodom medija i demokratije u Srbiji i iznalaženja novih načina za stabilnost na AP KiM.


Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
petak, 2. maj
  • Nema najava za izabrani datum

Ceo kalendar događaja