Četvrtak, 29. mart 2007.

Razgovor narodnih poslanika sa studentima

Poslanici u Narodnoj skupštini Republike Srbije Gordana Čomić, Suzana Grubješić, Miloš Jevtić, Rade Obradović, Oliver Dulić i Nenad Prokić razgovarali su danas sa studentima Beogradske otvorene škole o pridruživanju Srbije Evropskoj uniji i ulozi Odbora za evropske integracije u tom procesu.



Poslanici u Narodnoj skupštini Republike Srbije Gordana Čomić, Suzana Grubješić, Miloš Jevtić, Rade Obradović, Oliver Dulić i Nenad Prokić razgovarali su danas sa studentima Beogradske otvorene škole o pridruživanju Srbije Evropskoj uniji i ulozi Odbora za evropske integracije u tom procesu.

Poslanici su obavestili studente da je uključivanje Srbije u evropske integracije započelo juna 2003. godine, kada je u Solunu doneta Deklaracija šefova evropskih zemalja kojom je naglašeno da je budućnost zemalja zapadnog Balkana u Evropskoj uniji.

Posle toga, u cilju adekvatnog doprinosa Narodne skupštine Srbije integraciji naše zemlje u EU, u prošlom sazivu formiran je Odbor za evropske integracije koji je, zajedno sa Kancelarijom za pridruživanje Vlade Srbije, obavio veliki posao, pre svega, na usklađivanju domaćeg sa evropskim zakonodavstvom, praćenju realizacije ukupne strategije pridruživanja, kao i intenziviranju saradnje sa parlamentima drugih evropskih zemalja, kao i zemalja u regionu. Sve to treba da omogući uvid i bolje razumevanje glavnih integrativnih tokova u EU.

Oktobra 2004. godine Narodna skupština Srbije usvojila je Rezoluciju o pridruživanju Evropskoj uniji, ali ona nije bila doneta jednoglasno, jer poslanici Srpske radikalne stranke nisu učestvovali u tome.To znači da nije bio postignut konsenzus o jednom od najvažnijih pitanja za budućnost zemlje.Osim toga, o tom pitanju u Narodnoj skupštini nikada nije vođena plenarna debata. Stoga bi, po oceni narodnih poslanika, bilo neophodno da se novi Parlament, odnosno sve poslaničke grupe, slože o ovom pitanju kao o jednom od najvažnijih na listi prioriteta naše zemlje i saglase se o potrebi otklanjanja svih političkih prepreka za nastavak pregovora o sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju. Glavni problem je nedovoljna saradnja sa Haškim sudom, zbog čega su ovi pregovori i bili prekinuti.

Studenti su se interesovali da li je Srbija u stanju da ispuni sve svoje obaveze i da 2013. godine dobije status kandidata za članstvo u EU, kao i šta je neophodno učiniti da se poboljša imidž naše zemlje kod drugih naroda.

Narodni poslanici su istakli da je o datumima za to još rano govoriti i da će se činiti napori da se taj proces ubrza i popravi slika o Srbiji u javnom mnjenju drugih zemalja. Kao otežavajuću okolnost naveli su nizak stepen obrazovanja i znanja o “porodici evropskih naroda” u našoj javnosti, kao i nedostatak stručnog kadra u samom Parlamentu koji bi pomogao poslanicima na poslovima integracija.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5