1. februar 2018. Predsednica PGP sa Nemačkom i predsednica Odbora za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava sa predstavnikom Saveznog ministarstva za finansije SR Nemačke

1. februar 2018. Predsednica PGP sa Nemačkom i predsednica Odbora za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava sa predstavnikom Saveznog ministarstva za finansije SR Nemačke

Četvrtak, 1. februar 2018.

Predstavnik Saveznog ministarstva za finansije SR Nemačke u poseti Narodnoj skupštini

Predsednica PGP sa Nemačkom Vesna Marković i predsednica Odbora za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstva dr Aleksandra Tomić razgovarale su danas sa Martinom Hajpercom (Martin Heipertz), predstavnikom Saveznog ministarstva za finansije SR Nemačke o ekonomskim reformama i fiskalnoj konsolidaciji u Srbiji, usklađivanju srpskog sa evropskim zakonodavstvom u oblasti finansija, privrednoj i ekonomskoj saradnji Srbije i Nemačke i o budućem načinu finansiranja EU.


Predsednica PGP sa Nemačkom Vesna Marković istakla je da je glavni spoljno-politički cilj Srbije članstvo u EU i napori svih institucija u Srbiji su usmereni u tom pravcu. Ona je informisala predstavnika nemačkog Ministarstva za finansije o ulozi Odbora za evropske interacije u procesu pridruživanja, posebno kod utvrđivanja pregovaračkih pozicija Srbije po poglavljima i kontrole usklađenosti zakonskih propisa sa evropskom regulativom.

Marković se u razgovoru posebno osvrnula na privrednu saradnju Srbije i Nemačke, imajući u vidu da nemačke kompanije u Srbiji zapošljavaju preko 30.000 radnika. Ona je naglasila da bi za dalji razvoj srpske privrede bilo značajno osnivanje carinske unije na Balkanu i izrazila očekivanje da će to biti jedna od tema na narednom samitu u okviru Berlinskog procesa, koji će se održati u Londonu. Ona je dodala da se nada investicijama Nemačke u nove tehnologije u Srbiji, posebno u IT sektor, što bi proširilo saradnju dveju zemalja.

„Članstvo u EU i osnivanje carinske unije na Balkanu su povezani procesi, jer Srbija želi da postane članica EU sa stabilnom ekonomijom. Takođe, carinska unija nije zamena za proces evropskih integracija, već prečica do EU“, poručila je predsednica PGP sa Nemačkom.

Predsednica Odbora za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava dr Aleksandra Tomić navela je da su među prvim otvorenim poglavljima u pregovaračkom procesu sa EU Poglavlje 32 (finasijski nadzor) i Poglavlje 5 (javne nabavke), što govori o dobroj saradnji sa Evropskom komisijom, ali i o napretku Srbije u ovim oblastima. Takođe, pripremljene su pregovaračke pozicije za Poglavlje 29 (carinska unija) i Poglavlje 33 (finansijske usluge). Ona je dodala da je Srbija u usklađivanju propisa sa EU u oblasti finansija dosta napredovala, te su stvoreni uslovi za realizaciju ideje carinske unije na Balkanu, koja omogućava objedinjavanje tržišta i nesmetan protok roba i usluga.

„Pitanje zajedničkog tržišta na Balkanu je važno pitanje za EU, a mi mislimo i za samu SR Nemačku“, poručila je Tomić.

Martin Hajperc, koji je u Saveznom ministarstvu za finansije SR Nemačke zadužen za pitanje budućnosti EU i Bregzit upoznao je sagovornice sa novim konceptom planiranja budžeta EU nakon izlaska Velike Britanije iz nje. On je ocenio da aktuelni način finansiranja EU neće moći dalje da se primenjuje, te je Bregzit prilika za predlog reformskog procesa finaniranja EU, što podrazumeva prestrukturiranje i kvalitativne promene, odnosno kombinaciju javnog finansiranja, kreditiranja i privatnog finansiranja. On je naveo da će se nov način finaniranja EU primenjivati i na zemlje koje nisu članice, a Evropska investiciona banka imaće značajnu ulogu i tom procesu.

Posetu predstavnika Saveznog ministarstva za finansije SR Nemačke Narodnoj skupštini podržala je Fondacija Konrad Adenauer u Srbiji.


Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
ponedeljak, 5. maj
  • Nema najava za izabrani datum

Ceo kalendar događaja