Potpisan Memorandum o saradnji Narodne skupštine i Vestminsterske fondacije za demokratiju

Potpisan Memorandum o saradnji Narodne skupštine i Vestminsterske fondacije za demokratiju

Utorak, 5. jul 2011.

Potpisan Memorandum o saradnji Narodne skupštine i Vestminsterske fondacije za demokratiju

Predsednica Narodne skupštine prof. dr Slavica Đukić Dejanović i izvršna direktorka Vestminsterske fondacije za demokratiju Linda Dafild potpisale su danas u Domu Narodne skupštine Memorandum o saradnji između Narodne skupštine i Vestminsterske fondacije za demokratiju u realizaciji projekta „Jačanje zakonodavnih i kontrolnih kapaciteta Narodne skupštine“.


Cilj projekta je primena iskustava Parlamenta Velike Britanije i parlamenata zemalja članica Evropske unije u Narodnoj skupštini, pre svega u oblasti njene zakonodavne i kontrolne funkcije.

Projektom je, takođe, predviđeno unapređenje kapaciteta Službe Narodne skupštine i obuka narodnih poslanikasa ciljem kontrole rada Vlade, kao i unapređenja istraživačkih kapaciteta Službe Narodne skupštine za potrebe rada narodnih poslanika.

Projekat će biti realizovan održavanjemviše seminara, radionica i treninga za narodne poslanike i zaposlene u Službi Narodne skupštine.

Nakon potpisivanja Memoranduma, predsednici Administrativnog odbora Nenad Konstantinović, Zakonodavnog odbora Vlatko Ratković, Odbora za pravosuđe i upravu Boško Ristić, Odbora za evropske integracije Laslo Varga, Odbora za rad, boračka i socijalna pitanja Meho Omerović i zamenica predsednika Odbora za finansije Branka Ljiljak

sastali su se sa delegacijomDonjeg doma Parlamenta Velike Britanije. U delegaciji su bili poslaniciDžon Glen, Džefri Mark Donaldson i Kris Evans, kao i sa predstavnici Vestminsterske fondacije za demokratiju.

Predsednici skupštinskih odbora pozdravili su ovaj vid međuparlamentarne saradnje iupoznaligoste sa organizacijom i radom Narodne skupštine.

Britanski parlamentarci izneli su iskustva iz rada Parlamenta i posebno ukazali na pozitivna iskustva iz rada nadzornih odbora, koji kontrolišu sve vladine resore i u kojima se definišu politike u pojedinim oblastima. Rad nadzornih odbora je za javnost najinteresantniji zato što se u njima analiziraju zakonska rešenja injihovo sprovođenje. Istakli su da je preduslov za dobru upravu dobar nadzor nad radom vlade, parlamenta i drugih organa vlasti.

Gosti iz britanskog Parlamenta ukazali su na važnu ulogu istraživačkog odeljenja, koje treba da pomaže poslanicima u radu.

Predsednik Administrativnog odbora Nenad Konstantinović istakao je da je reforma Narodne skupštine započeta pre tre godini i da su od tada doneti Zakon o Narodnoj skupštini i novi Poslovnik, kao i da je danas usvojena Odluka o organizaciji i radu Narodne skupštine i a da će uskoro biti doneta i odluka o sistematizaciji radnih mesta. Osim toga, formira se savetodavno telo koje će analizirati preloge zakona koji su u skupštinskoj proceduri i tako pomoći narodnim poslanicima u radu.

Konstantinović je istakao da su Poslovnikom već uspostavljeni nekioblici kontrole vlasti, kao što su javna slušanja o pojedinim predlozima zakona,uvedeni su institut postavljanja poslaničkih pitanjai odgovaranja na poslanička pitanja u vezi sa aktuelnom temom, razmatranja izveštaja o radu nezavisnih regulatornih tela, u odborima, a uvodi se i E-parlament. Ključno pitanje jesteuspostavljanje jasnog mehanizma kontrole nad radom Vlade, rekao je Konstantinović. Takođe je ukazao na nedovoljnu podršku pomoć stručne službe NS narodnim poslanicima.

Predsednik Odbora za pravosuđe i upravu Boško Ristić istakao je potrebu jačanja Narodne skupštine kao predstavničke institucije injene kontrolne i nadzorne uloge. Takođe je rekao da je Narodna skupština u ovom sazivu usvojila veliki broj zakona i drugih akata, ali da ima problema u njihovom sprovođenju zakona zbog toga što za to nisu izgrađene institucije. Ristić je ocenio da Narodna skupština mora unapred da utvrdi jasan plan svojih aktivnosti, kao i da opozicija treba da se uključi u te aktivnosti na adekvatan način.

Predsednik Zakonodavnog odbora Vlatko Ratković govorio je o značaju ustavno-pravnog instituta autentičnog tumačenja zakona i postavio pitanje kakva subritanska iskustva sa angažovanjem spoljnih eksperata o važnim zakonskim predlozima.

Britanske parlamentarce pozdravila je i predsednica Poslaničke grupe prijateljstva sa Velikom Britanijom Suzana Grubješić, a sastanku su prisustvovali generalni sekretar Narodne skupštine Veljko Odalović i njegov zamenik Mladen Mladenović.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
utorak, 7. maj
  • 10.00 - poseta predstavnika opštinske uprave Kranj Domu Narodne skupštine (Dom Narodne skupštine, Trg Nikole Pašića 13)

Ceo kalendar događaja