Četvrtak, 31. mart 2011.

Poslanička pitanja u martu

Narodni poslanici su 31. marta 2011. godine, u skladu sa članom 205. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, postavili više pitanja Vladi Republike Srbije.



Narodni poslanici su 31. marta 2011. godine, u skladu sa članom 205. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, postavili više pitanja Vladi Republike Srbije.

Na poslanička pitanja odgovarali su potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić, ministarka pravde Snežana Malović, ministar poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede Dušan Petrović, ministar ekonomije i regionalnog razvoja Nebojša Ćirić, ministar prosvete i nauke Žarko Obradović i ministar kulture, informisanja i informacionog društva Predrag Marković.

Na početku rada, predsedavajuća sednici, potpredsednica Narodne skupštine Gordana Čomić pozdravila je, u ime narodnih poslanika i u svoje ime, predsednicu Finske Tarju Karinu Halonen i članove finske delegacije, koji su bili prisutni na galeriji Velike sale.

Narodni poslanik Riza Halimi postavio je pitanje da li Vlada stoji iza izjava ministra za ljudska i manjinska prava, državnu upravu i lokalnu samoupravu da država neće priznati diplome Prištinskog univerziteta i da li te izjave znače prejudiciranje rezultata započetog dijaloga Beograda i Prištine. Ministar prosvete i nauke Žarko Obradović je rekao da je stav Republike Srbije o diplomama Univerziteta u Prištini poznat. Vlada je 2003. godine zauzela stav da se sve diplome koje sadrže oznake Kosovo priznaju kao validne, a problem je nastao 2008. godine sa proglašenjem tzv. Republike Kosovo, od kada se izdaju diplome sa tom oznakom. Žarković je istakao da se ovo pitanje ne odnosi samo na oblast obrazovanja, nego ima daleko širi politički i državni značaj i da Republika Srbije preduzima sve mere da se ono reši.

Narodni poslanik Srđan Spasojević je, podsetio da je, u ime Poslaničke grupe Nova Srbija, pre mesec dana postavio pitanje vezano za poskupljenje struje od 15 odsto i da nije dobio odgovor na pitanje da li građani na teritoriji opštine Kraljevo mogu biti oslobođeni tog povećanja u 2011. godini. Potpredsednik Vlade je odgovorio da će Vlada razmatrati to pitanje na jednoj od narednih sednica. Spasojević je, povodom inicijative Nove Srbije da studenti sa teritorije grada Kraljeva, koji nisu na budžetu, budu oslobođeni plaćanja školarine, naglasio da je to realizovano.

Narodni poslanik Čedomir Jovanović zatražio je informaciju o tome da li su funkcioneri Srbije razgovarali sa ruskim premijerom Putinom o stavu te zemlje prema članstvu Srbije u NATO. Potpredsednik Vlade Božidar Đelić je rekao da je odgovor na pitanje da li je NATO preduslov za ulazak Srbije u EU veoma jasno – ne i dodao da su takav stav u razgovorima sa srpskim funkcionerima potvrdili i predstavnici nekoliko zemalja, među kojima je i SAD. Srbija je pristupila programu „Partnerstvo za mir” i naša zemlja će nastaviti da ima odnose sa NATO kroz taj program, rekao je Đelić. Na pitanje Jovanovića ima li Srbija pravo na korekciju energetskog sporazuma, jer je jedina zemlja koja je manjinski partner u tom projektu, Đelić je podsetio da je Srbija akcionar ili suvlasnik NIS na nivou 49 odsto, tako da je u interesu naše zemlje da rezultati budu što bolji.

Na pitanje narodnog poslanika Zorana Šamija vezano za prodaju Telekoma, potpredsednik Vlade Božidar Đelić je poručio da Telekom Srbija neće biti prodat ispod 1,4 milijarde evra i da će Vlada poništiti tender ako ponuđač ne poboljša svoju ponudu. On je ponovio da su uslovi privatizacije Telekoma bili unapred poznati i da se neće menjati.

Narodni poslanik Dragan Šormaz je ocenio da je stav Vlade da se bori protiv korupcije deklarativan i u tom kontekstu postavio pitanje da li je tender za izgradnju mosta preko Ade gradski tender, da li će nadležne institucije proveriti šta se dešava za izgradnjom ovog mosta i zašto je znatno porasla cena njegove izgradnje u odnosu na predviđenu.

Ministarka pravde Snežana Malović je rekla da ne može dati odgovor na konkretno pitanje, ali da ne postoje zaštićene ličnosti i da će odgovarati svako ko je učinio krivično delo i za koga postoje dokazi. Nije se složila sa iznetom ocenom o stavu Vlade prema korupciji i istakla da će Vlada Srbije i ubuduće biti posvećena borbi protiv kriminala i korupcije, jer je to jedan od pet ciljeva na osnovu kojih je i formirana. Navela je da Vlada Srbije priprema dalje korake u borbi protiv kriminala i korupcije i da to ne radi samo zbog evropskih integracija, već zbog suštinskih promena u društvu i boljeg života građana.

Narodni poslanik Petar Jojić postavio je pitanje kada će se ispraviti nepravda učinjena prema retkim proizvođačima žitarice heljde i brašna od heljde na teritoriji Raške oblasti. Ministar poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede Dušan Petrović je odgovorio da se, iako ne postoji velika proizvodnja heljde, traži način da se pomogne uzgoju te kulture. S obzirom na njena zdravstvena svojstva, to će se činiti u sklopu podsticaja proizvodnje organske hrane.

Narodni poslanik Željko Brestovački je pitao šta će se učiniti da se u ovoj godini obezbedi bolja poljoprivredna proizvodnja i da se smanje nestašice pojedinih proizvoda na tržištu.Ocenio je da je odluka o zabrani izvoza pšenice i brašna iz Srbije iznuđena i upitao kako će se rešiti problem sa prerađivačima, tj. Mlinskom pekarskom industrijom. Ministar Petrović je rekao da je Vlada imala ozbiljne razloge za donošenje Uredbu kojom je ograničila izvoz pšenice i brašna i da je to učinila da bi zaštitila građane Srbije. On je najavio niz mera kojima će se zaštiti tržište u Srbiji i građani i koje neće ugroziti interese mlinarske industrije.

Na pitanje narodnog poslanika Arpada Fremonda u vezi sa penzijskim i invalidskim osiguranjem poljoprivrednih proizvođača, ministar poljoprivrede Dušan Petrović je rekao da bi nejasnoće oko davanja subvencija članovima poljoprivrednog domaćinstva mogle da budu rešene podzakonskim aktima i da se tim pitanjima upravo bave resorni ministri.

Narodna poslanica Aleksandra Janković je postavila pitanje da li su povređena prava mladih ljudi koji se preventivno drže u pritvoru skoro šest meseci i da li građani Sbije imaju mogućnost da podnesu prijavu protiv organizatora Parade ponosa. Ministarka pravde Snežana Malović je rekla da je u opštem interesu da se stane na put nasilju koje se dešavalo na beogradskim ulicama i na nekim sportskim događajima. Što se tiče prava pritvorenika, ministarka je rekla, da neće ulaziti u osnove za njihov pritvor, ali da odgovorno tvrdi da se prema njima odnose kao i prema svim drugim pritvorenicima

Na pitanje narodnog poslanika Ivana Andrića dokle se stiglo u reformisanju javnih preduzeća, odgovorio je ministar ekonomije i regionalnog razvoja Nebojša Ćirić. On je rekao da su neka od javnih preduzeća taj proces već započela i naveo primer Telekoma i Aerodroma Beograd. Ministrstvo ekonomije je raspisalo preko agencije javni poziv za izbor rukovodilaca u javnim preduzećima, koji se biraju po svojoj stručnosti i radnom iskustvu, a ne po partijskom ključu. Andrić je postavio i pitanje koje se tiče giljotine propisa i razloga zašto nije ispunjen plan koji predstavlja osnov funkcionisanja ekonomskog sistema u Srbiji. Ministar Ćirić je istakao da je ukidanje prpisa jedan od prioriteta rekonstruisane Vlade i da je u nekim segmentima učinjen napredak.

Narodni poslanik Milan Lapčević je postavio pitanje na osnovu čega je Radna grupa za prodaju Telekoma Srbija odlučila da prihvati ponudu Telekoma Austrija i da produži rok za dopunu. Ministar ekonomiije Ćirić je rekao da to nije prvi slučaj da se produžava rok u procesu privatizacije i dodao da prodavac, u ovom slučaju država, ima pravo da da dodatni rok kupcu da poboljša ponudu ili prikupi neophodna sredstva.

Narodni poslanik Vladan Jeremić postavio je tri pitanja u vezi sa vojnim penzionerima, zapošljavanjem invalida i državljanima Srbije koji su penziju stekli u inostranstvu. Potpredsednik Vlade Đelić je obavestio poslanika da će odgovor dobiti u pisanoj formi.

Na pitanje Dragoljuba Mićunovića upućeno ministru policije o bakarnoj mafiji, potpredsednik Vlade Đelić, je u odsustvu resornog ministra izjavio da je Vlada svesna ovog problema, koji je ne samo ekonomski, već i bezbednosni. Ministarstvo unutrašnjih poslova će, kako je rekao Đelić, pripremiti odgovor o krivičnim prijavama i akcijama koje su preduzete u vezi sa krađom bakra.

Narodni poslanik Bojan Đurić upitao je Božidara Đelića da li, kao potpredsednik Vlade zadužen za EU, veruje da će Srbija brže dobiti članstvo EU ako donese odluku o ulasku u NATO. Đelić je odgovorio da lideri EU i NATO alijanse ne povezjuju članstvo u jednoj organizaciji sa članstvom u drugoj organizaciji, niti je uslovljavaju. Dodao je da se ne može ignorisati činjenica da je NATO alijansa stvarnost i da je odgovor Srbije bio ulazak 2006. godine u Partnerstvo za mir i vojna neutralnost koju je izglsala Narodna skupština.

Odgovor na pitanje narodnog poslanika Željka Tomića da li postoji cenzura u Srbiji dao je ministar kulture i informacionog društva Predrag Marković. On je te tvrdnje odbacio kao neosnovane i izneo ličnu ocenu da u nekim domaćim medijima postoji autocenzura. Marković je najavio da će uskoro, u okviru resornog ministarstva, postaviti državnog sekretara za informisanje koji će biti zadužen za sve što se tiče medijske strategije i zakona u toj oblasti.

Narodni poslanik Srboljub Živanović postavio je više pitanja ministru poljoprivrede u vezi sa isplatom zaostalih penzija, dugovanjem za subvencije iz prošle godine, davanjem kredita za prolećnu setvu i problemima sa uvezenom pšenicom i veštačkim đubrivom. Ministar Petrović je, odgovarajući na pitanje da li je tačno da je uvezena određena količina kontaminirane pšenice ozračene radioaktivnim zracima, istakao da svaki kilogram žitarica i veštačkog đubriva prolazi kroz stroge fito-sanitarne kontole prilikom uvoza u Srbiju. Ministar je najavio da će obavestiti javnost ukoliko ustanovi takve nalaze kod nadležnih inspekcijskih službi.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5