Četvrtak, 30. septembar 2010.

Poslanička pitanja

Narodni poslanici su 30. septembra u 16 časova, u skladu sa članom 205. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, prekinuli rad po tački dnevnog reda Sedmog vanrednog zasedanja Narodne skupštine, kako bi postavljali poslanička pitanja Vladi Republike Srbije.



Narodni poslanici su 30. septembra u 16 časova, u skladu sa članom 205. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, prekinuli rad po tački dnevnog reda Sedmog vanrednog zasedanja Narodne skupštine, kako bi postavljali poslanička pitanja Vladi Republike Srbije.

Na poslanička pitanja odgovarali su: predsednik Vlade Republike Srbije Mirko Cvetković, prvi zamenik predsednika Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić, ministar za infrastrukturu Milutin Mrkonjić, ministar prosvete Žarko Obradović, ministar rudarstva i energetike Petar Škundrić, ministar zdravlja Tomica Milosavljević, ministarka za telekomunikacije i informaciono društvo Jasna Matić, ministarka za Nacionalni investicioni plan Verica Kalanović, ministarka omladine i sporta Snežana Samardžić-Marković i ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović.

Narodni poslanik Riza Halimi pitao je predsednika Vlade Mirka Cvetkovića kada će u Preševu biti otvoren jedan od tri graničnih prelaza, o čemu je Vlada Državne zajednice donela odluku u aprilu 2005. godine, i koji su razlozi koji sprečavaju Vladu da to uradi, dok je ministra za infrastrukturu Milutina Mrkonjića pitao kada će biti završen auto-put Preševo-Levosoje.

Ministar infrastrukture Milutin Mrkonjić je odgovarajući na postavljeno pitanje rekao da će 20 km auto-puta od Preševa do Levosoja biti završeno 1. januara. Odgovarajući na pitanje u vezi sa graničnim prelazom ministar Mrkonjić je istakao da je formirana Komisija koja se bavi pitanjima graničnih prelaza u Republici Srebiji, a jedan od zadataka te Komisije je i granični prelaz o kome govori poslanik Halimi. On je izrazio uverenje da će se ovaj problem rešiti do kraja godine.

Narodni poslanik Miroslav Markićević postavio je pitanje predsedniku Vlade Mirku Cvetkoviću u vezi sa dosadašnjim rezultatima spoljne politike koju vodi Vlada, prema Ustavu Republike Srbije, i u vezi sa strateškim spoljno-političkim pravcima u narednom periodu. On je zatražio od predsednika Vlade da opiše telefonsku sednicu Vlade na kojoj se odlučilo o istorijskom dokumentu, kakav je Rezolucija koju je Srbija podnela Generalnoj skupštini UN-a.

Predsednik Cetković naveo je u svom odgovoru narodnom poslaniku Markićeviću da je spoljna politika Vlade Republike Srbije prevashodno usmerena ka evropskim integracijama i želji da država ide u pravcu ulaska u Evropsku uniju. On je dodao da su u okviru toga učinjeni napori i ostvareni uspesi kao što je liberalizacija viznog režima, podnošenje kandidature, ratifikacija SSP-a. On je zahvalio Narodnoj skupštini na doprinosu u ustvarenju tih uspeha i istakao da je sve navedeno osnova spoljne politike, ali i da spoljna politika ne zanemaruje ni druge značajne partnere, pre svega Rusku federaciju, SAD, Kinu, ali i zemlje koje su nekada pripadale nesvrstanima. Odgovarajući na pitanje u vezi sa telefonskom sednicom Vlade predsednik Cvetković je rekao da postoji Poslovnik Vlade koji jasno definiše proceduru održavanja telefonskih sednica i ukratko objasnio istu.

Narodni poslanik Markićević dodatno je pitao predsednika Cvetkovića da li će državnoj sekretarki SAD Hilari Klinton reći kao predsednik Vlade da je Kosovo i Metohija Srbija, da je sastavni deo Srbije i da nećemo prestati da razgovaramo o statusu.

Odgovarajući na dodatno pitanje predsednik Cvetković je rekao da u odgovoru na prethodno postavljeno pitanje nije spomenuo Kosovo i Metohiju, jer ne smatra da je KiM stvar spoljne politike i dodao da veruje da će to biti jedna od tema razgovora i da će se u tom razgovoru Vlada boriti u najboljem interesu Srbije za interese i stavove koji su poznati.

Narodni poslanik Čedomir Jovanović pitao je predsednika Vlade kada će Vlada u Parlamentu početi da razgovara sa onima koji predstavljaju građane o pitanjima koja su frustrirajuća za društvo i koji od Vlade i narodnih poslanika traže efikasne odgovore, navodeći situaciju u Sandžaku i stav da Vlada treba da ima inicijativu po pitanju Kosova.

Predsednik Vlade je odgovorajući na pitanje narodnog poslanika Jovanovića rekao da Vlada dolazi u Parlament u skladu sa Poslovnikom Parlamenta, svakog poslednjeg četvrtka u mesecu i dodao da postoje i tematske sednice, gde su sami narodni poslanici u mogućnosti da biraju teme razgovora i sagovornike. On je dodao da postoji dovoljno mogućnosti da se pokrene bilo koja tema i da se o njoj razgovara i predložio da za sledeći mesec narodni poslanik predloži temu koju smatra najznačajnijom, a da će Vlada sa zadovoljstvom doći i raspravljati o tom pitanju.

U dodatnom vremenu narodni poslanik Čedomir Jovanić predložio je predsedniku Vlade da podnese ostavku i podsetio da u normalnim demokratijama Vlada Vodi zemlju, a od Parlamenta traši podršku. On je pitao kada će se Vlada pojaviti sa kosovskom platformom, kada ćemo rešiti problem Sandžaka, kakvi su efekti sporazuma sa Rusijom i ko za sve to preuzima odgovornost.

Odgovarajući na dodatno pitanje predsednik Cvetković je rekao da je ruski aranžman urađen na osnovu međudržavnog Sporazuma koji je utvrdila ova Narodna skupština. Što se cene gasa tiče, plaćamo svetsku cenu gasa i transport koji je nešto skuplji, rekao je Cvetković. On je dodao i da sadašnje snabdevanje gasom nije u funkciji aranžmana sa Rusijom i da će to eventualno biti posledica aranžmana nakon realizacije Južnog toka.

Narodni poslanik Miletić Mihajlović postavio je pitanje ministru rada i socijalne politike Rasimu Ljajiću u ime roditelja i udruženja koja brinu o deci sa posebnim potrebama. On je pitao da li postoji razlika između sredstava koja dobijaju hraniteljske porodice po osnovu brige o deci sa posebnim potrebama u odnosu na roditelje koji vode računa o svojoj deci koja imaju posebne potrebe.

Predsednik Vlade Cvetković je rekao da ne zna odgovor na postavljeno pitanje, da je ono specifično i resorno i da će biti preneto nadležnom ministru.

Narodni poslanik Zoran Mašić postavio je pitanje predsedniku Vlade o izveštaju Vlade o trošenju budžetskih sredstava za 2010. godinu i to u delu koji se odnosi na subvencije. On je pitao zašto je poljoprivreda u proteklih pola godine po osnovu subvencioniranja dobila svega 41 procenat iz budžeta i kako objašnjava da su neki drugi resori dobili više iznose.

Predsednik Vlade je u odgovoru na pitanje poslanika Mašića dao informaciju o principima budžetiranja i trošenja budžetskih sredstava, naročito o pozicijama subvencija. On je dodao da je na resornom ministarstvu bilo da proceni potrebne subvencije u prvom polugođu jedne godine i pretpostavio da je je ukupna cifra bila podeljena na različite namene u skladu sa godišnjim potrebama i istakao da je ubeđen da ministar vodi računa i da su preostala sredstva predviđena za druge namene u drugom polugođu.

Predsednica Narodne skupštine obavestila je narodne poslanike da je Narodna skupština u obavezi da, u skladu sa članom 215. Poslovnika, obezbedi direktan televizijski prenos u danima kada ministri odgovaraju na poslanička pitanja. Pošto je Radio-televizija Srbije prekinula direktan televizijski prenos, predsednica Narodne skupštine prekinula je rad Narodne skupštine u vremenu predviđenom za postavljanje posaničkih pitanja.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5