8. oktobar 2015. Predsednik Stalne delegacije Narodne skupštine Republike Srbije u Interparlamentarnoj skupštini pravoslavlja na konferenciji u Diseldorfu

8. oktobar 2015. Predsednik Stalne delegacije Narodne skupštine Republike Srbije u Interparlamentarnoj skupštini pravoslavlja na konferenciji u Diseldorfu

Petak, 9. oktobar 2015.

Poslanik Čotrić učestvovao na konferenciji u Diseldorfu posvećenoj Drugom svetskom ratu

Aleksandar Čotrić, narodni poslanik i predsednik Stalne delegacije Narodne skupštine Republike Srbije u Interparlamentarnoj skupštini pravoslavlja učestvovao je na međunarodnoj konferenciji na temu: „Drugi svetski rat - hrišćansko stanovište: sedamdeset godina kasnije“.


U obraćanju učesnicima konferencije, koja je 8. oktobra održana u nemačkom gradu Diseldorfu, poslanik Aleksandar Čotrić je, pored ostalog, istakao:

„Jugoslavija je u Drugom svetskom ratu bila na strani antifašističke koalicije i pružila je veliki doprinos pobedi nad zlom fašizma. Posebno veliki doprinos pružio je srpski narod, koji je u toj borbi podneo i velike žrtve. Srbi su imali dva antifašistička pokreta - partizanski i rojalistički. U Drugom svetskom ratu poginulo je oko milion i dve stotine hiljada Srba. Najviše ih je stradalo na teritoriji Nezavisne države Hrvatske, u kojoj je izvršen genocid nad srpskim pravoslavnim stanovništvom. Procenjuje se da je u ovoj marionetskoj nacističkoj državi ubijeno oko milion Srba. U samo jednom ustaškom koncentracionom logoru - Jasenovcu ubijeno je oko sedam stotina hiljada civila - dece, žene, muškaraca i starih ljudi, isključivo zbog toga što su bili Srbi i što su pravoslavne vere.“

Čotrić je podsetio da su „tadašnjeg patrijarha srpskog Gavrila nemačke vlasti uhapsile 1941. godine i držale ga u zatvoru, zatim u kućnom pritvoru, a potom je, kao jedini verski poglavar u Evropi, bio i u zloglasnom nacističkom logoru Dahau. Hrvatske ustaše su 5. maja 1941. uhapsile i odmah ubile banjalučkog episkopa Platona Jovanovića, zatim su 12. maja privele i ubrzo ubile sarajevskog mitropolita Petra Zimonjića, a sredinom avgusta ubijen je episkop gornjokarlovački Sava Trlajić. Od maja do decembra 1941, ustaše su ubile još preko 150 sveštenika Srpske pravoslavne crkve“.

„Od 1941. do 1945. u NDH je uništeno, spaljeno, oštećeno ili oskrnavljeno više od 450 pravoslavnih crkava, a ubijeno, proterano i pokatoličeno više od milion pravoslavnih Srba“, naveo je Čotrić.

On je ukazao da su „ustaški komandanti, počinitelji i učesnici u genocidu protiv srpskog naroda, među kojima su bili i sveštenici hrvatske rimokatoličke crkve, imali za cilj da unište srpsko nacionalno biće u NDH i obrišu tragove njihove istorijske prisutnosti“.

Navodeći druge oblike ustaških zločina, poslanik Čotrić je saopštio da su „u hramovima SPC uništeni monumentalni ikonostasi, hiljade ikona, veliki broj rukopisa i retkih knjiga, knjige rođenih, venčanih i umrlih, opsežne arhivske građe i veliki broj crkvenih objekata kulturno-istorijskog značaja i lepote“.

„Posle svih počinjenih zločina nad našim narodom“, kazao je poslanik Čotrić, „patrijarh srpski German rekao je na mestu logora Jasenovac: „Praštamo, ali ne zaboravljamo“.

„Svest o prošlosti jedan je od preduslova da se izbegnu slični zločini u budućnosti. Moralna ocena i osuda izvršenih zločina igraju važnu ulogu u obrazovanju mladih generacija. Žrtve zločina izvršenih od strane nacista zaslužuju saosećanje, razumevanje i priznanje patnji koje su im nanete, a mi to ovom Konferencijom i činimo“, zaključio je svoje obraćanje poslanik srpskog parlamenta.

Konferenciju je organizovala Interparlamentarna skupština pravoslavlja, u saradnji sa Parohijom Pravoslavne crkve svetog Apostola Andrije u Diseldorfu, a, pored ostalih, učestvovali su poslanici iz parlamenata Grčke, Rumunije i Jermenije. Među govornicima su bili i predstavnici grada Diseldorfa, pravoslavne, katoličke i protestantske crkve Nemačke, kao i drugih crkava, te profesori univerziteta i druge ugledne ličnosti. Jedan od zapaženijih govornika bio je vladika Srpske pravoslavne crkve, austrijsko-švajcarski, Andrej.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31