13. jun 2017. Narodni poslanici na interparlamentarnom sastanku „Borba protiv nasilja nad ženama i devojčicama“

13. jun 2017. Narodni poslanici na interparlamentarnom sastanku „Borba protiv nasilja nad ženama i devojčicama“

Sreda, 14. jun 2017.

Poslanici na interparlamentarnom sastanku „Borba protiv nasilja nad ženama i devojčicama“

Narodni poslanici Dubravka Filipovski i Milorad Mijatović učestvovali su na interparlamentarnom sastanku predstavnika Centralne i Jugoistične Evrope u Bukureštu od 12. do 14. juna pod nazivom „Borba protiv nasilja nad ženama i devojčicama“.


Predstavljajući Parlament Srbije u ovoj oblasti, narodna poslanica Dubravka Filipovski je na panelima, između ostalog, istakla da je Srbija među prvim državama, pre četiri godine, ratifikovala Konvenciju Saveta Evrope o sprečavanju nasilja nad ženama i decom. Implementacijom Konvencije Narodna skupština Republike Srbije usvojila je nekoliko veoma važnih zakona, među kojima je najvažniji Zakon o sprečavanju nasilja nad ženama i decom koji je stupio na snagu 1. juna ove godine.

,,Najveći efekat u primeni Zakona očekujemo od primene dve hitne mere: udaljavanje nasilnika iz stana i zabrana prilaska žrtvi. Ove dve mere se prvi put primenjuju u zakonodavstvu u Srbiji. Zakonom je predviđena i disciplinska odgovornost za nosioce pravosudnih funkcija ukoliko ne postupaju u rokovima koji su predviđeni, ali postoji i prekršajna odgovornost ako su u pitanju policijski službenici. Zakon se sprovodi transparentno i već u prvim danima primene ima rezultate. Primeni Zakona je prethodila šestomesečna obuka za 1500 tužilaca, policajaca i sudija. Zadatak obuke bio je da policajci, tužioci i sudije prepoznaju nasilje i razlikuju ga od porodične svađe i konflikta“, istakla je narodna poslanica Dubravka Filipovski.

Sa stanovišta nadzorne uloge Narodne skupštine u primeni Zakona o sprečavanju nasilja nad ženama i decom važna je stalna edukacija društva da je bilo kakav oblik nasilja nedopustiv, bolja međusobna koordinacija nadležnih institucija, saradnja sa lokalnim komisijama i savetima za sprečavanje nasilja, precizna evidencija o nasilju kao i kontinuirana podrška žrtvama nasilja. Takođe, izmenama Krivičnog zakonika uvedena su nova krivična dela polne slobode kao i nezastarevanje seksualnog delikta.

U Srbiji su na snazi i dva zakona koja su nazvana po devojčicama, žrtvama zločina: Tijanin i Marijin zakon, čiji su životi promenili zakone. Po Tijaninom zakonu policija na osnovu prijave nestanka lica istog časa kreće u potragu. Marijin zakon se odnosi na pooštrenu kontrolu i kazne za pedofile.

Takođe, Filipovski je navela da se na nasilje ne može odgovarati samo novim kaznama i još većom silom. U ovu akciju mora se uključiti celo društvo, a o nasilju nad ženama i decom mora da se razgovara u školama, bolnicama i porodicama. Ohrabruje što su parlamentarci i parlamentarke udruženi u naporima da se iskoreni nasilje nad ženama i decom s obzirom da svaka treća žena u svetu trpi neki oblik nasilja. U Srbiji je u proteklih deset godina ubijeno 326 žena, zbog čega je 18. maj proglašen Danom žrtava nasilja, istakla je Filipovski, i dodala da je veoma važno podržati i umrežavanje žena i zajednički rad na postizanju pune rodne ravnopravnosti.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5