Četvrtak, 29. septembar 2016.

Peta sednica Odbora za spoljne poslove

Članovi Odbora za spoljne poslove su se, na sednici održanoj 29.septembra, informisali o aktuelnoj situaciji u regionu i poziciji Republike Srbije, o čemu je govorio prvi potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić.


Ministar spoljnih poslova istakao je da su prioriteti Republike Srbije pridruživanje Evropskoj uniji, održavanje odnosa sa tradicionalnim prijateljima, kao što su Rusija i Kina, i traženje modaliteta saradnje sa velikim silama, ali i regionalna stabilnost i mir i nastavak principijelnog zalaganja za zaštitu državnih i nacionalnih interesa na Kosovu i Metohiji. Dačić je dodao da je preduslov za ostvarivanje ovih državnih prioriteta reforma diplomatije i samog Ministarstva, donošenjem novog zakona o spoljnim poslovima.

Govoreći o evropskim integracijama, Dačić je naveo da se EU suočava danas sa izazovima koji narušavaju poverenje građana u njene institucije i prete da ih uruše, pre svega efekti referenduma u Velikoj Britaniji, migrantska i finansijska kriza. On je naveo da se od zvaničnika EU može čuti da politika proširenja neće biti posebno ugrožena, ali i da neće biti pri vrhu liste prioriteta. Sa druge strane institucije EU poručuju zemljama u procesu pristupanja da treba da nastave sa pregovorima i reformama. Cilj Vlade je da do 2020.godine okonča pretpristupne pregovore i da nakon tog perioda očekuje političku odluku o članstvu Srbije u EU, poručio je Dačić. On je podsetio da je za otvaranje spremno Poglavlje 5 - javne nabavke, da se do kraja godine očekuje otvaranje poglavlja 25 i 26, a da će poglavlja 20,27,29 i 33 biti pripremljena. On je istakao da će Poglavlje 35, koje se odnosi na dijalog u Briselu i njegovu implementaciju, uticati na otvaranje novih pregovaračkih poglavlja i podsetio na diplomatsku aktivnost Srbije po pitanju zaštite državnih interesa na Kosovu i Metohiji.

Govoreći o regionalnoj stabilnosti i miru ministar spoljnih poslova istakao je da periodično odnosi liče na pomirenje, ali da veoma brzo dolazi do radikalizacije situacije, posebno prilikom obeležavanja godišnjica. On je ocenio da je to živ proces i da je za Srbiju od ključnog značaja očuvanje stabilnosti i u tom kontekstu upoznao je Odbor sa odnosima sa Hrvatskom i Bosnom i Hercegovinom, ocenivši da Hrvatska nije zainteresovana za rešavanje otvorenih pitanja, a da Srbija, kao garant Dejtonskog sporazuma, nije podržala održavanje referenduma u Republici Srpskoj, ali da će znati da zaštiti sebe i da neće dozvoliti pretnje. On je pozvao na obnavljanje dijaloga Srbije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine i podvukao da će se Srbija truditi da sva otvorena bilateralna pitanja rešava dijalogom, sa željom da se akcenat stavi na zajedničke interese, kao što su bezvizni režimi, otvaranje kancelarije za mlade i ekonomska saradnja, što će dati novu perspektivu celom regionu.

Ministar spoljnih poslova informisao je Odbor o broju zaposlenih u Ministarstvu, broju diplomatsko-konzularnih predstavništava Srbije u svetu, imenovanju novih šefova DKP-ova, kao i o budžetu Ministarstva i njegovoj realizaciji.

U raspravi koja je usledila, članovi Odbora su sa ministrom spoljnih poslova razmenili mišljenja i stavove o politici evropskih integracija, situaciji u Bosni i Hercegovini, položaju srpskih institucija na Kosovu i Metohiji, referendumu o ulasku Srbije u EU, poglavljima 23,24 i 35, izveštaju Evropske komisije o napretku Srbije, materijalnom položaju naših ambasada, nedavnim izjavama u vezi sa konstatacijama predstavnika Misije OEBS-a u Srbiji, odnosima sa Hrvatskom i otvorenim bilateralnim pitanjima, statusom Srba u Crnoj Gori, dostupnosti evropskih fondova za rešavanje migrantske krize, preuzimanju zatvorenika iz Gvantanama, referendumu u Republici Srpskoj, razgovorima u Briselu o telekomunikacijama, sporazumima sa susednim državama, projektu brze pruge do Budimpešte i odnosima sa Rumunijom i Bugarskom.

U nastavku rada Odbor je usvojio dve inicijative za posete, više izveštaja o realizovanim posetama i konstatovao realizovane parlamentarne i ostale realizovane kontakte.

Sednici je predsedavao predsednik Odbora prof. dr Žarko Obradović, a prisustvovali su sledeći članovi i zamenici članova Odbora: Marija Obradović, Dubravka Filipovski, Marko Blagojević, dr Sanda Rašković Ivić, Đorđe Vukadinović, Nataša Sp.Jovanović, dr Milorad Mijatović, Nataša Mihailović Vacić, Jovan Palalić, Nataša Vučković, Ljiljana Malušić, Ivica Tončev, prof. dr Ljubiša Stojmirović, Aleksandra Đurović i Đorđe Kosanić.


Odbori vezani za ovu aktivnost


Video (1)

Četvrtak, 29. septembar 2016. | Peta sednica Odbora za spoljne poslove 29.09.2016.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31