Četvrtak, 28. oktobar 2010.

Parlamentarni odbor EFTA posetio Narodnu skupštinu

Parlamentarni odbor EFTA (Evropske asocijacije za slobodnu trgovinu), koji čine poslanici četiri države EFTA - Islanda, Norveške, Lihtenštajna i Švajcarske posetili su danas Narodnu skupštinu.



Parlamentarni odbor EFTA (Evropske asocijacije za slobodnu trgovinu), koji čine poslanici četiri države EFTA - Islanda, Norveške, Lihtenštajna i Švajcarske posetili su danas Narodnu skupštinu.

Parlamentarci EFTE, koje je predvodio predsednik Parlamentarnog odbora EFTA Arni Tor Sigurdson (Arni Thor Sigurdsson), imali su odvojene susrete sa predstavnicima skupštinskih odbora za ekonomske odnose sa inostranstvom, za inostrane poslove i za evropske integracije.

U razgovoru sa članovima Odbora za ekonomske odnose sa inostranstvom u središtu pažnje bili su budući odnosi i unapređenje saradnje između Srbije i četiri države EFTA. Parlamentarci EFTA su se tokom susreta interesovali za odnose naše zemlje sa MMF i zemljama EU, mere koje se u Srbiji preduzimaju za ublažavanje efekata ekonomske krize, regionalnu integraciju u ekonomiji i saradnju sa susednim zemljama.

Predsednik Odbora Miloš Jevtić je istakao da je ovo prva zvanična poseta Parlamentarnog odbora EFTE Srbiji nakon što je Sporazum o slobodnoj trgovini, koji je naša zemlja potpisala sa grupacijom EFTA, stupio na snagu 1. oktobra ove godine. Saradnja sa državama članicama EFTA za Srbiju ima veliki značaj, jer EFTA predstavlja tržište od potencijalnih 13 miliona potrošača, a članice EFTA su i značajni investitori u Srbiji. Pored toga, ovom saradnjom će se omogućiti da srpski izvozni proizvodi budu konkurentniji na svetskom tržištu i poboljšaće se ukupna robna razmena naše zemlje sa inostranstvom. Jevtić je posebno naglasio da za privlačenje investicija mora da se radi na poboljšanju ambijenta u Srbiji i da prosleđivanje kandidature Srbije za ulazak u EU predstavlja veoma dobar signal za strane investitore.

Predsednik Parlamentarnog odbora EFTA Arni Tor Sigurdson je ukazao na nizak nivo trgovinske saradnje između Srbije i zemalja EFTA i ocenio da Sporazum o slobodnoj trgovini treba da pospeši trgovinsku razmenu i pojača trgovinske efekte Srbije i članica EFTA.

U razgovoru su učestvovali članovi Odbora Jorgovanka Tabaković, Elvira Kovač, Snežana Sedlar i Momo Čolaković.

U razgovoru sa predsednikom Odbora za inostrane poslove prof. dr Dragoljubom Mićunovićem članovi Parlamentarnog odbora EFTA najviše su se interesovali za aktivnosti Srbije u približavanju Evropskoj uniji i za političku situaciju u Srbiji i regionu.

Predsednik Odbora za inostrane poslove ih je obavestio da je odluka Saveta ministara EU o prosleđivanju naše kandidature za članstvo Evropskoj komisiji važan momenat za Srbiju i dodao da će brzina približavanja Srbije Evropskoj uniji zavisiti samo od nje.

Mićunović je istakao da naše evrointegracije podržava dve trećine građana Srbije i većina političkih partija, kao i da Vlada i Parlament sprovode proevropsku politiku. Kao moguće teškoće na evropskom putu, naveo je saradnju sa Haškim tribunalom i borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala.

Mićunović je izneo uverenje da će pitanje statusa Kosova i Metohije zavisiti od Saveta bezbednosti UN i njegovog određenja prema svojoj Rezoluciji 1244 i ukazao na potrebu što skorijeg dijaloga između srpskih vlasti i aktuelnih predstavnika vlasti na Kosovu, kako bi mogla da se reše mnoga sporna pitanja. Naglasio je da su u ovoj pokrajini ugrožena ljudska prava, a posebno prava srpske manjine, kao i da moraju da se reše pitanja srpske imovine i zaštiti kulturna baština na Kosovu i Metohiji.

Mićunović je rekao da odnosi sa susednim zemljama i zemljama bivše zajedničke države imaju prioritet i da se sa njima poslednjih godina unapređuje ne samo ekonomska, već i kulturna i saradnja u drugim oblastima.

U razgovoru je učestvovao član Odbora Nikola Lazić.

Odgovarajući na pitanja o ulozi Narodne skupštine u približavanju Srbije Evropskoj uniji, predsednik Odbora za evropske integracije Laslo Varga je rekao da je u ovom sazivu Narodna skupština donela oko 400 zakona, kao i da su njene aktivnosti usmerene na kontrolu rada Vlade i jačanje parlamentarne diplomatije. Istakao je da su odnosi Narodne skupštine i Evropskog parlamenta unapređeni, tako da se jednom godišnje održava međuparlamentarni sastanak Delegacije EP za jugoistočnu Evropu i Odbora za evropske integracije, kao i da je u Evropskom parlamentu formirana Grupa prijateljstva sa Srbijom koja broji 30 članova.

Varga je ukazao da je za Srbiju najvažnije da 2011. godine dobije status kandidata za članstvo u EU i što pre počne pregovore sa EU. Takođe je ukazao na značaj godišnjeg izveštaja Evropske komisije o napretku Srbije za proteklu godinu.

Članovi Odbora su se založili za unapređenje ekonomske saradnje sa ovom asocijacijom, kao i za jačanje bilateralnih političkih i ekonomskih odnosa sa svakom od zemalja članica EFTA. Zajednički je cilj da standarde i merila Evropske unije, koji važe u raznim oblastima, unesu ne samo u pravne sisteme svojih zemalja, već i da ih primenjuju.

Naši parlamentarci su pozdravili saradnju sa državama EFTA i ukazali da je dugoročan privredni oporavak Srbije nemoguć bez stranih investicija i priliva iz evropskih fondova, ističući da je naša zemlja otvorena za saradnju i ulaganja.

U razgovoru su učestvovali članovi Odbora Nataša Vučković, Jelena Trivan, Momir Marković, Branko Ružić i Jasmina Milošević.


Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
nedelja, 11. maj
  • Nema najava za izabrani datum

Ceo kalendar događaja