Petak, 22. oktobar 2010.

Parlamentarna delegacija NATO posetila Narodnu skupštinu

Članovi Stalne delegacije Narodne skupštine Republike Srbije u Parlamentarnoj skupštini NATO i predstavnici skupštinskih odbora za odbranu i bezbednost, evropske integracije, za inostrane poslove i za Kosovo i Metohiju sastali su se danas u Domu Narodne skupštine sa delegacijom Odbora za civilnu dimenziju bezbednosti (Pododbora za demokratsko upravljanje) Parlamentarne skupštine NATO.



Članovi Stalne delegacije Narodne skupštine Republike Srbije u Parlamentarnoj skupštini NATO i predstavnici skupštinskih odbora za odbranu i bezbednost, evropske integracije, za inostrane poslove i za Kosovo i Metohiju sastali su se danas u Domu Narodne skupštine sa delegacijom Odbora za civilnu dimenziju bezbednosti (Pododbora za demokratsko upravljanje) Parlamentarne skupštine NATO. Parlamentarnu delegaciju NATO, koja boravi u Srbiji 22. i 23. oktobra, predvodio je potpredsednik Odbora Vinćenco Bjanko (Italija).

Šef parlamentarne delegacije NATO istakao je da je cilj njihove posete upoznavanje sa prioritetima unutrašnje politike Srbije, posebno u oblasti odbrane i bezbednosti, odnosima sa NATO i Evropskom unijom, situacijom na Kosovu i Metohiji, kao i sa razvojem situacije u reginu zapadnog Balkana. Po završetku posete, Odbor će pripremiti konačnu verziju izveštaja i odgovarajućih rezolucija na temu „Zapadni Balkan - 15 godina posle Dejtona: ostvarenja i izgledi“, koji će biti razmatran i usvojen na predstojećem godišnjem zasedanju PS NATO od 12. do 16. novembra 2010. godine u Varšavi.

Parlamentarci NATO interesovali su se za novu politiku odbrane i bezbednosti Srbije, regionalnu saradnju i za razlike u stavovima političkih partija u vezi sa pristupanjem Evropskoj uniji i NATO.

Članovi Stalne delegacije NSRS u PS NATO Konstantin Samofalov i Vlajko Senić obavestili su delegaciju PS NATO da je Srbija prošle godine usvojila strategije odbrane i nacionalne bezbednosti, koje imaju za cilj odbranu zemlje i doprinos Srbije svetskom miru. Cilj je da se Srbija integriše u zajednički evropski i svetski politički i bezbednosni sistem. Odluke Vlade i Parlamenta o povećanju prisustva pripadnika vojske Srbije u misijama EU, prema njihovim rečima, podržale su i opozicione političke partije i one trasiraju put za veće korišćenje iskustava i potencijala u oblasti odbrane i bezbednosti kojima Srbija raspolaže. Srbija je proteklih godina reformisala vojsku i od početka 2011. godine imaće isključivo profesionalnu vojsku.

Članovi naše delegacije obavestili su goste da postoji politički konsenzus o pristupanju Srbije EU, kao i da više od 60 odsto građana podržava naše evropske integracije. Narodna skupština je za protekle dve godine donela veliki broj zakona kojima se usklađuje domaće sa zakonodavstvom EU i ono će biti okončano 2012. godine.

O pristupanju naše zemlje NATO, kako je rečeno, u Srbiji su podeljena mišljenja. Narodna skupština je krajem 2007. godine usvojila Rezoluciju o zaštiti suvereniteta, teritorijalnog integriteta i ustavnog poretka Republike Srbije kojom je definisana njena vojna neutralnost i javno mnjenje je u većini protiv tog priključenja jer su živa sećanja na NATO agresiju na našu zemlju 1999. godine i dolazak NATO trupa na Kosovo i Metohiju.

Izneta su i mišljenja da je proces evroatlantskih integracija neodvojiv i da je potrebno da se Srbija priključi NATO savezu i o tome otvori pragmatična debata. U prilog tome izneta su mišljenja mora da se uvaži realnost i činjenica da su sve zemlje u regionu ili pristupile ili su na putu da postanu članice NATO, kao i da tu ideju zastupa više političkih stranaka.

Konstantin Samofalov je istakao da će Srbija nastojati da iskoristi mogućnosti koje proizlaze iz Partnerstava za mir i težiti da otvori novo poglavlje u saradnji sa NATO savezom.

Članovi skupštinskih odbora ukazali su na značajan napredak koji je Srbija ostvarila u regionalnoj saradnji, posebno sa susednim zemljama, u oblasti ekonomije, bezbednosti i drugim oblastima.

Članovi parlamentarne delegacije NATO izrazili su podršku evropskoj perspektivi Srbije i uverenje da će već naredne nedelje Savet Evropske unije kandidaturu Srbije za članstvo u EU proslediti Evropskoj komisiji.

U delegaciji Narodne skupštine bili su narodni poslanici: Suzana Grubješić, Laslo Varga, Nataša Vučković, Dušan Bajatović, Nikola Lazić, Balint Pastor, Jasmina Milošević, Mladen Grujić, Srđan Spasojević i Edip Šerifov.


Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
nedelja, 11. maj
  • Nema najava za izabrani datum

Ceo kalendar događaja