19. februar 2020. Osmi sastanak Parlamentarnog foruma za energetsku politiku Srbije

19. februar 2020. Osmi sastanak Parlamentarnog foruma za energetsku politiku Srbije

Sreda, 19. februar 2020.

Osmi sastanak Parlamentarnog foruma za energetsku politiku Srbije

Finansiranje energetske tranzicije u Republici Srbiji je tema koja je razmotrena na sednici Odbora za privredu, regionalni razvoj, trgovinu, turizam i energetiku i na Osmom sastanku Parlamentarnog foruma za energetsku politiku Srbije, koji su održani zajedno 19. februara.


Predsednica Parlamentarnog foruma dr Aleksandra Tomić istakla je da je energetska tranzicija u Srbiji deo energetske tranzicije u celoj Evropi i da se sprovodi po modelu Nemačke, koja prednjači u tom dugotrajnom procesu. Bitna je promena svesti građana Srbije o pojmu energije i njenom značaju za očuvanje životne sredine, navela je Tomić i dodala da se energetska efikasnost treba posmatrati kao novi energetski izvor. Ona je ukazala i da su ovaj Parlamentarni forum i Narodna skupština doprineli da se ove značajne teme otvore u društvu.

Predstavnica Ambasade SR Nemačke u Srbiji An-Kristin Piplica ukazala je da je energetska tranzicija najvažnija politička, privredna i društvena tema u Nemačkoj, Srbiji i širom sveta. Nemačka, kao industrijska zemlja, usvojila je klimatski paket kojim je predviđeno da do 2038. godine potpuno prestane sa korišćenjem uglja, a da će 2050. biti već klimatski neutralna, navela je ona. Piplica je istakla i da sada 40 odsto struje Nemačka pokriva iz obnovljivih izvora energije – vetra i sunca, i dodala da su na taj način nastala i nova tržišta sa novim radnim mestima i održivim tehnologijama. Za tranziciju na obnovljive izvore energije i očuvanje životne sredine neophodne su strukturne promene i politička podrška, ali je i svaki pojedinačni građanin obavezan da pruži svoj doprinos, istakla je ona.

Direktor Fondacija Konrad Adenauer za Srbiju i Crnu Goru Norbert Bekman-Dirkes je ukazao da se kroz projekte ova Fondacija bavi očuvanjem kvaliteta života i konkretnim politikama, kako bi se došlo do promene svesti i promene svakodnevnih navika ljudi.

Direktor Fondacije Hajnrih Bel Simon Ilze naveo je da je energetska tranzicija u pravcu dekarbonizacije i upotrebe obnovljivih izvora energije nadstranačka i interdisciplinarna i ukazao na značajnu ulogu parlamenta za donošenje zakona koji podstiču upotrebu obnovljivih izvora energije.

Članovi Odbora i Parlamentarnog foruma, kao i ostali učesnici razmotrili su propise i finansijske mehanizme potrebne za energetsku tranziciju. Međunarodna ekspertkinja Sonja Risteska iz Agora Energivende predstavila je Studiju o upravljanju rizikom, u kojoj je naznačila mehanizme za privlačenje više investicija u upotrebu obnovljivih izvora energije (sunce i vetar) u Srbiji i ostalim zemljama jugoistočne Evrope. Bitno je da se spozna ekonomski potencijal i instrumenti praktičnih politika za energetsku tranziciju, navela je. Iskustva i dobre prakse predstavili su članica Evropskog parlamenta ispred Poslaničke grupe Zeleni Viola fon Kramon-Taubdel i predstavnik Saveznog udruženja nemačke industrije dr Eberhard Fon Rotenberg.

Ovom prilikom razgovaralo se i o Izveštaju o napretku Republike Srbije u energetici u 2019. godini, koji je obrazložio direktor Sekretarijata Energetske zajednice Janez Kopač. U raspravi, koju je moderirala predsednica Odbora za privredu, regionalni razvoj, trgovinu, turizam i energetiku Snežana B. Petrović, učestvovala je državna sekretarka u Ministarstvu rudarstva i energetike Mirjana Filipović i predsednik Saveta Agencije za energetiku Republike Srbije Dejan Popović.


Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5