Sreda, 25. novembar 2009.

Osamnaesta sednica Odbora za ravnopravnost polova

Povodom obeležavanja Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, Odbor za ravnopravnost polova posvetio je svoju Osamnaestu sednicu raspravi o toj temi.



Povodom obeležavanja Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, Odbor za ravnopravnost polova posvetio je svoju Osamnaestu sednicu raspravi o toj temi. Sednica je u održana 25. novembra, u formi okruglog stola, a predsedavala je Gordana Paunović – Milosavljević, predsednica Odbora. Ona je podsetila da je Generalna skupština Ujedinjenih nacija ustanovila 17. decembar 1999. godine kao Svetski dan borbe protiv nasilja nad ženama i pozvala vlade, međunarodne organizacije i nevladine organizacije da organizuju aktivnosti posvećene sprečavanju nasilja nad ženama. Narodna skupština Republike Srbije odazvala se pozivu Interparlamentarne unije da obeleži Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama i na taj način se priključila mnogim drugim parlamentima koji obeležavaju taj datum.

Obraćajući se učesnicima okruglog stola, potpredsednica Narodne skupštine Judita Popović je istakla da je nedopustivo da u 21. veku polovina svetske ženske populacije trpi fizičko i psihičko zlostavljanje i da svakodnevno bude izložena opasnosti od zlostavljanja. Ona je ukazala da je u Srbiji svaka treća žena pretrpela fizičko zlostavljanje u nekom periodu života, a svaka osma devojčica potvrdila je da je bila žrtva seksualnog zlostavljanja i seksualnog uznemiravanja. Nasilju su posebno izložene žene sa invaliditetom, pripadnice romske populacije i žene drugačije seksualne orijentacije.

Judita Popović je naglasila da je poslednjih godina unapređen pravni okvir za zaštitu žena od diskriminacije i zlostavljanja i iznela uverenje da će Narodna skupština usvojiti novi zakon o rodnoj ravnopravnosti do kraja godine.

Državna sekretarka u Ministarstvu rada i socijalne politike Snežana Lakićević-Stojačić je takođe ukazala da je Srbija u borbi protiv nasilja nad ženama učinila značajan korak u izgradnji institucionalnih okvira, ali da je suština u koordinisanom i povezanom delovanju institucija na svim nivoima društva. Zabrinjava činjenica da je u 2008. godini zabeleženo više od 7000 novih slučajeva nasilja nad ženama, što ukazuje na porast nasilja u društvu, ali i na njegovu veću „vidljivost“, kao neprihvatljivog društvenog, ekonomskog i socijalnog problema, naglasila je Snežana Lakićević-Stojačić. Ona je ukazala i da zabrinjavaju neažurno donošenje sudskih odluka, visina izrečenih kazni i neodgovarajuća osuda javnosti.

U radu sednice učestvovali su predstavnici Uprave za rodnu ravnopravnost pri Ministarstvu rada i socijalne politike, Ministarstva zdravlja i Ministarstva za ljudska i manjinska prava, pokrajinski sekretar za rad, zapošljavanje i ravnopravnost polova AP Vojvodine, kao i predstavnici lokalnih komisija za rodnu ravnopravnost i ženskih grupa. Takođe je predstavljena uloga Zaštitnika građana u zaštiti prava žena-žrtava nasilja.

Svi učesnici u raspravi ukazali su na važnu ulogu ženskih organizacija koje pružaju usluge ženama žrtvama nasilja, počev od 90. tih godina, pa do danas.

Gošće iz Vranja i Leskovca obrazložile su kampanju „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“, koja se sprovodi od 25. novembra do 10. decembra, Svetskog dana ljudskih prava. Ona ima za cilj da na simboličan način izrazi stav da je borba protiv nasilja nad ženama u prvom redu borba za njihova ljudska prava.

Sednica Odbora za ravnopravnost polova je organizovana uz podršku Programa za razvoj Ujedinjenih nacija (UNDP), kroz projekat koji finansira Delegacija Evropske komisije u Srbiji.


Odbori vezani za ovu aktivnost



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5