30. avgust 2017. Članovi odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova i Odbora za rad, socijalna pitanja, društvenu uključenost i smanjenje siromaštva na sastanku sa Inicijativom za prava osoba sa mentalnim invaliditetom (MDRI-S)

30. avgust 2017. Članovi odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova i Odbora za rad, socijalna pitanja, društvenu uključenost i smanjenje siromaštva na sastanku sa Inicijativom za prava osoba sa mentalnim invaliditetom (MDRI-S)

Sreda, 30. avgust 2017.

Omerović istakao neophodnost multisektorske saradnje u rešavanju problema osoba sa mentalnim invaliditetom

Članovi Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova i Odbora za rad, socijalna pitanja, društvenu uključenost i smanjenje siromaštva sastali su se Domu Narodne skupštine sa Inicijativom za prava osoba sa mentalnim invaliditetom (MDRI-S), sa kojima su razgovarali o položaju osoba sa mentalnim i intelektualnim invaliditetom u Republici Srbiji.


Predsednik Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova Meho Omerović istakao je da osobe sa mentalnim invaliditetom spadaju u kategoriju najdiskriminisanijih osoba u Srbiji i da je susret članova Odbora sa predstavnicima Inicijative jedan od koraka ka iznalaženju adekvatnijih sistemskih rešenja za uključivanje ove društvene grupe u sve sfere društvenog života u Srbiji. Omerović je posebno istakao da je problem prava osoba sa mentalnim invaliditetom izuzetno kompleksan i da zahteva širok pristup i multisektorsku saradnju, te je naglasio da nadležni odbori Narodne skupštine pokazuju spremnost za rešavanje ovih problema.

Direktorka Inicijative za prava osoba sa mentalnim invaliditetom Dragana Ćirić Milovanović upoznala je članove Odbora sa delokrugom rada organizacije, ističući da je poseban fokus u radu stavljen na prava osoba sa mentalnim i intelektualnim invaliditetom, smeštenim u rezidencijalnim ustanovama. Kao neke od ključnih problema, Ćirić Milovanović istakla je neophodnost ukidanja instituta izolacije osoba smeštenih u ustanovama, porast broja dece u institucijama, nedostatak podrške biološkim porodicama, kao i neefikasnost sistema starateljstva, a najvažnije, potpuno lišenje poslovne sposobnosti ove društvene kategorije.

Kosana Beker iz Inicijative, govoreći o položaju žena i devojčica sa invaliditetom smeštenim u ustanovama, istakla je da su najveći problemi, pored diskriminacije, seksualno i rodno nasilje.

Članica Odbora Ljupka Mihajlovska dodala je da je još jedan od problema kome treba posvetiti pažnju obrazovanje dece sa mentalnim i intelektualnim invaliditetom.

Članica Odbora Tatjana Macura izrazila je zadovoljstvo zbog konstruktivnog pristupa ovom problemu u cilju iznalaženja neophodnih rešenja u što skorijem roku.

Predsednik Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova Meho Omerović na kraju se zahvalio i prisutnim gostima iz inostranstva, učesnicima partnerskog sastanka PODIUM, na čijim se marginama i održava ovaj sastanak, ističući značaj primene dobrih praksi, posebno iz zemalja članica Evropske unije, u rešavanju problema položaja osoba sa invaliditetom u Srbiji.


Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
ponedeljak, 5. maj
  • Nema najava za izabrani datum

Ceo kalendar događaja