Sreda, 20. jul 2011.

Održano javno slušanje o Predlogu zakona o energetici

Javno slušanje o Predlogu zakona o energetici održano je danas u Domu Narodne skupštine, na osnovu Odluke Odbora za industriju.


Otvarajući javno slušanje, predsednik Odbora za industriju Milorad Buha istakao je da je pred narodnim poslanicima sistemski i strateški važan Predlog zakona koji obuhvata pored oblasti energetike i oblasti finansija, industrije, ali i lokalne samouprave.
Miloš Banjac, pomoćnik ministra za infrastrukturu i energetiku predstavio je osnovne razloge donošenja Predloga zakona, njegove ciljeve, sadržaj i novine koje donosi. Osnovni razlozi za donošenje Predloga zakona ogledaju se u uređenju novih oblasti i odnosa na polju energetike, preuzetim međunarodnim obavezama, ali i dosadašnjim iskustvima u primeni postojećeg Zakona o energetici iz 2004.godine, tj. uočenim problemima u njegovoj primeni. Ciljevi Predloga zakona su najpre unapređenje pouzdanosti, sigurnosti, kvaliteta i isporuke, kao i snabdevanja; povećanje konkurentnosti; unapređenje energetske efikasnosti i poboljšanje uslova za održivi razvoj. Ono što su novine u Predlogu zakona je nova energetska politika koja se ogleda u donošenju strategije energetskog razvoja Srbije i nacionalnih akcionih planova za obnovljive izvore energije; nove energetske delatnosti kao što su biogoriva i definisanje energetskih delatnosti od opšteg interesa sa ciljem otvaranja tržišta. Uvode se i novine po pitanju izdavanja licenci, energetskih dozvola, a pojačana je i uloga Agencije za energetiku. Posebna pažnja poklonjena je obnovljivim izvorima energeije, cenama, pravu pristupa treće strane sistema za električnu energiju i prirodni gas, kao i snabdevanju krajnjih kupaca, gde je predviđeno da od 2015.godine domaćinstva mogu slobodno da biraju snabdevača na tržištu. Rezimirajući predstavljanje Predloga zakona o energetici Banjac je naveo da se donošenjem ovog Predloga zakona nastavljaju reforme u oblasti energetskog sektora, vrši harmonizacija sa direktivama EU i stvara krovni regulatorni okvir za razvoj u narednim godinama. On je dodao da je pre upućivanja u skupštinsku proceduru nacrt zakona prošao četiri javne rasprave i dobio pohvale evropske energetske zajednice.
U raspravi o Predlogu zakona u kojoj su učestvovali narodni poslanici, predstavnici Agencije za energetiku, predstavnici Radne grupe koja je radila na tekstu Predloga zakona, predstavnici Privredne komore Srbije, lokalnih samouprava, Beogradskih elektrana, NVO sektora, privrednici, predstavnici akademske zajednice i nezavisni stručnjaci, ukazano je, kako na dobra rešenja, tako i na nedostatke, koje bi trebalo otkloniti u procesu usvajanja zakona. Razmenjena su mišljenja i sučeljeni stavovi po pitanju monopola u energetskom sektoru, ovlašćenjima koja se Predlogom zakona daju Agenciji za energetiku, naknadama za korišćenje dobara od opšteg interesa, strategijama i nacionalnim akcionim planovima, dokumentima neophodnim za pribavljanje energetske dozvole i drugo.
Po okončanju javnog slušanja predsednik Odbora za industriju Milorad Buha zaključio je da će se uz eventualne korekcije Predloga doći do pravog zakona koji reguliše oblast energetike.

Odbori vezani za ovu aktivnost



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5