Četvrtak, 15. decembar 2011.

Održana Konferencija „Uloga parlamenta u kontroli politika sa rodnog stanovišta“

Konferencija pod nazivom „Uloga parlamenta u kontroli politika sa rodnog stanovišta“, u organizaciji Odbora za ravnopravnost polova i u saradnji sa Misijom OEBS-a u Srbiji, održana je danas u Domu Narodne skupštine.


Pored članova Odbora za ravnopravnost polova, konferenciji su prisutvovali i predstavnici parlamenata Makedonije i Bosne i Hercegovine, kao i predstavnici Skupštine AP Vojvodine.

Konferenciju je otvorila šefica Odeljenja za demokratizaciju Misije OEBS-a u Srbiji

Karin Vagner (Karin Wagner), najpre izrazivši zadovoljstvo odazivom brojnih delegacija zemalja iz regiona, a potom napomenuvši važnost uspostavljanja regionalne saradnje. Faloni je istakla značaj inkluzije rodne perspektive u javne institucije, kao i promocije ove teme koja je od krucijalne važnosti za društvo.

Narodna poslanica Jelena Travar Miljević pozdravila je inicijativu Misije OEBS-a da se održi skup posvećen ulozi parlamenta u kontroli politika sa rodnog stanovišta i istakla značaj otvorenog razgovora na temu rodne ravnopravnosti.

Učesnike je pozdravila i izvršna direktorka CEE Network for Gender Issues Sonja Lokar, koja je svoje izlaganje posvetila iskustvima slovenačkog parlamenta na temu „Uloga Odbora za rodnu jednakost u praćenju politika sa rodnog stanovišta – najbolje prakse“, istakavši važnost postojanja pravnog okvira koji pruža podjednake mogućnosti ženama i muškarcima u društvu. Takođe je napomenula i kontrolnu ulogu parlamenta u sprovođenju zakona, koji omogućava rodnu ravnopravnost na svim društvenim poljima.

Na konferenciji je učestvovala i profesorka Pravnog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu Mirjana Pajvančić, koja je takođe istakla značaj korišćenja svih instrumenata parlamentarne kontrole primene zakona, koji podrazumevaju organizovanje javnih slušanja, donošenja zaključaka i preporuka, kao i traženje redovnih tematskih izveštaja od Uprave za rodnu ravnopravnost Ministarstva rada i socijalne politike.

Nakon izlaganja panelista predstavljen je priručnik pod nazivom „Kako koristiti rodno osetljivo budžetiranje prilikom praćenja politika sa rodnog stanovišta“, koji pruža smernice za uvođenje rodne perspektive u rad parlamenta.

U diskusiji su učesnici razmenili iskustva i primere dobre prakse institucija iz kojih dolaze, što je i bio cilj ove konferencije.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
subota, 4. maj
  • Nema najava za izabrani datum

Ceo kalendar događaja