Utorak, 5. oktobar 2010.

Održan Četvrti interparlamentarni sastanak Narodna skupština-Evropski parlament

Četvrti interparlamentarni sastanak Narodna skupština Republike Srbije - Evropski parlament održan je 4. i 5. oktobra u Domu Narodne skupštine.



Četvrti interparlamentarni sastanak Narodna skupština Republike Srbije - Evropski parlament održan je 4. i 5. oktobra u Domu Narodne skupštine. Sastanku su zajednički predsedavali predsednik Odbora za evropske integracije Narodne skupštine Srbije Laslo Varga i predsedavajući delegacije za Jugoistočnu Evropu Evropskog parlamenta Eduard Kukan.

Otvarajući skup, predsednica Narodne skupštine prof. dr Slavica Đukić-Dejanović je istakla da je za Srbiju protekla godina bila najuspešnija u procesu evropskih integracija i rezultirala je do sada najpovoljnijim Izveštajem o napretku Srbije, odlukom o ukidanju viznog režima, odmrzavanjem Prelaznog trgovinskog sporazuma i podnošenjem zahteva za članstvo u EU. Nacionalni program za integraciju Srbije u EU ispunjen je dosad sa 75 odsto, čemu je Narodna skupština dala značajan doprinos.

Predsednica Narodne skupštine je rekla da je Srbija posvećena regionalnoj saradnji, borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, daljem sprovođenju reformi i ispunjavanju obaveza iz „mape puta“.

Predsedavajući delegacije EP Eduard Kukan je istakao da je vidljiv dosadašnji napredak Srbije na putu ka EU, ali i da je potrebno još dodatnih napora kako bi ispunila kriterijume za ulazak u Uniju. Delegacija Evropskog parlamenta za Jugoistočnu Evropu očekuje pozitivan odgovor Evropske komisije na zahtev Srbije za kandidaturu za ulazak u EU i preporučiće joj da Beogradu da „zeleno svetlo“, rekao je Kukan.

Potpredsednik Vlade zadužen za evropske integracije Božidar Đelić ponovio je da je Srbija tokom prošle godine postigla napredak u približavanju EU i „radi na reformi sopstvenog društva“, u cilju boljeg života građana.

Direktorka Kancelarije za evropske integracije Milica Delević iznela je uverenje da će Srbija naredne godine ubrzati korak na putu ka EU i da će pripremiti odgovore na upitnik EU i započeti pregovore za članstvo. Ona je skrenula pažnju da rezultati istraživanja javnog mnjenja pokazuju da građani smatraju da treba ići brže ka EU i da za sporost krive izvršnu vlast u Srbiji, ali i EU, zbog stalnih uslovljavanja.

Šef Delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer je u svom izlaganju ukazao na šest ključnih pitanja kojima Srbija treba da se posveti u nastavku evropskog puta. To su potpuna saradnja sa Haškim tribunalom, jačanje vladavine prava (učvršćivanje nezavisnog i nepristrasnog sudstva), borba protiv organizovanog kriminala i korupcije i regionalna saradnja.

Na sastanku su razmenjena mišljenja o političkoj situaciji u Srbiji i perspektivi buduće EU integracije. Članovi delegacije EP izrazili su spremnost da pomognu Srbiji da ostvari evropsku budućnost. Razmatrana su pitanja od značaja za proces evropskih integracija Srbije, među kojima su borba protiv korupcije, vladavina prava i završetak reforme pravosuđa.

Učesnici sastanka su posebnu pažnju posvetili pitanju Kosova i Metohije, pri čemu je naglasak stavljen na potrebu mirnog dijaloga Beograda i Prištine. Evropski parlamentarci su ukazali na potrebu da dijalog dve strane otpočne što pre i ponudili su svoju pomoć.

Na sastanku je bilo reči o teškoj ekonomskoj situaciji u Srbiji i potrebi da se izvrše neophodne strukturne reforme.

Učesnici sastanka naglasili su da je regionalna saradnja važna zbog evropskih integracija, ali i zbog drugih koristi koje donosi državama regiona. Posebno je bilo naglašen značaj Dunavske strategije kao velikog potencijala za unapređenje regionalne saradnje.

U radu interparlamentarnog sastanka učestvovao je izvestilac EP za Srbiju Jelko Kacin, članovi Evropskog parlamenta iz više država, domaćin skupa - članovi Odbora za evropske integracije Narodne skupštine, kao i narodni poslanici, članovi Odbora za pravosuđe, Odbora za Kosovo i Metohiju i Odbora za međunacionalne odnose i predstavnici Vlade Srbije.

Po završetku sastanka, usvojeno je Zajedničko saopštenje predsednika delegacija.


Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
nedelja, 11. maj
  • Nema najava za izabrani datum

Ceo kalendar događaja