7. novembar 2017. Učesnici drugog trilateralnog sastanka odbora za spoljne poslove parlamenata Srbije, Rumunije i Bugarske

7. novembar 2017. Učesnici drugog trilateralnog sastanka odbora za spoljne poslove parlamenata Srbije, Rumunije i Bugarske

Utorak, 7. novembar 2017.

Održan trilateralni sastanak odbora za spoljne poslove parlamenata Srbije, Rumunije i Bugarske

Drugi trilateralni sastanak odbora za spoljne poslove parlamenata Srbije, Rumunije i Bugarske održan je danas u Narodnoj skupštini sa kojeg je poručeno da su parlamentarci spremni da doprinesu stalnoj saradnji na dobrobit triju zemalja i čitavog Balkana.


Predsednik Odbora za spoljne poslove prof. dr Žarko Obradović istakao je da članstvo u EU ostaje glavni strateški cilj Srbije, kao i jačanje regionalne saradnje, ali i reformski proces koji vodi ka poboljšanju života građana i jačanju institucija u zemlji. On je dodao da će Srbija do 2020. godine harmonizovati svoje zakonodavstvo sa zakonodavstvom EU i izrazio očekivanje da će EU prepoznati spremnost Srbije i ubrzati pretpristupne pregovore, posebno tokom predsedavanja Bugarske Savetu EU u prvoj polovini 2018. godine i predsedavanju Rumunije 2019. godine.

„EU bez balkanskog regiona ne može da bude kompletna, a mi svojom posvećenošću evropskim integracijama, nakon Bregzita, pokazujemo da EU ima budućnost“, poručio je Obradović rumunskim i bugarskim kolegama.

Govoreći o pitanju Kosova i Metohije predsednik Odbora za spoljne poslove podsetio je da je Srbiji važno da se razume njen stav, pre svega imajući u vidu da je 2013. godine napravila hrabar potez potpisivanjem Briselskog sporazuma. On je podsetio na tok dijaloga Beograda i Prištine, posebno naglasivši da albanska strana nije formirala Zajednicu srpskih opština, niti dala odgovore na pitanja kao što su povratak izbeglih, povratak imovine, procesuiranje zločina počinjenih nad civilima i drugo. Takođe, Obradović je podsetio da postoje inicijative da se pitanje Kosova u UN ne razmatra kao do sada, da se u pregovore uključe i drugi akteri kao što su SAD i zatražio razumevanje za poziciju i stav Srbije po ovim pitanjima.

Predsednik Obradović istakao je da je Srbija snažno zainteresovana za infrastrukturno povezivanje zemalja istočnog Balkana i za unapređenje saradnje u oblasti energetike, kao ključne oblasti za privlačenje investicija i ekonomski razvoj regiona.

Džema Grozdanova (Dzhema Grozdanova), predsednica Odbora za spoljne poslove Narodne skupštine Republike Bugarske navela je da je za njenu zemlju prioritet integracija država Zapadnog Balkana u EU. Ona je podsetila da članice EU očekuju dva strateška dokumenta koja će dati odgovor na pitanje proširenja, a to su strategija o Zapadnom Balkanu i napredak u procesu proširenja. Ona je podsetila da Bugarska ne podržava ulazak zemalja u EU u „paketu“, kao i da snažno podržava realizaciju regionalnih projekata dogovorenih u okviru Berlinskog procesa.

Predsednik Odbora za spoljnu politiku rumunskog Senata Kristijan-Sorin Dumitresku (Cristian-Sorin Dumitrescu) naglasio je da je stabilnost na Balkanu od nacionalnog i regionalnog interesa i poručio srpskim kolegama da veruju u evropski projekat, jer sem njega nema drugog projekta za evropske zemlje. On je izrazio nadu da će se tokom predsedavanja Rumunije Savetu EU znati kako će EU izgledati nakon Bregzita i dodao da je za njegovu zemlju od nacionalnog interesa članstvo Srbije u EU.

Na sastanku srpskih, bugarskih i rumunskih parlamentaraca bilo je reči između ostalog i o unapređenju saradnje u oblasti saobraćaja, infrastrukture i zaštite životne sredine u okviru Strategije EU za Dunavski region, uticaju finansijske krize u Grčkoj na ekonomsku krizu u Evropi, efektima Bregzita, migrantskoj krizi i odgovorima koje Srbija, Rumunija i Bugarska zajedno mogu dati na nju, regionalnim projektima u oblasti transportne infrastrukture, energetike i suzbijanju ilegalnih migracija, značaju nastavka Berlinskog procesa i realizaciji projekata prekogranične saradnje.

Prvi trilateralni sastanak odbora za spoljne poslove parlamenata Srbije, Rumunije i Bugarske održan je u Sofiji, u oktobru 2015. godine.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31