Utorak, 11. decembar 2007.

Održan okrugli sto „Zdravlje dece – izazovi i rešenja“

Odbor za zdravlje i porodicu Narodne skupštine Republike Srbije, u saradnji sa UNICEF-om, bio je domaćin okruglog stola pod nazivom ''Zdravlje dece - izazovi i rešenja''.



Odbor za zdravlje i porodicu Narodne skupštine Republike Srbije, u saradnji sa UNICEF-om, bio je domaćin okruglog stola pod nazivom ''Zdravlje dece - izazovi i rešenja''.

U radu skupa učestvovali su, pored narodnih poslanika, ministar zdravlja prof.dr Tomica Milosavljević, ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić u svojstvu predsednika Saveta za prava dece, direktorka UNICEF-a za Srbiju Judita Rajhenberg, direktorka Svetske zdravstvene organizacije u Srbiji dr Dorit Nican, kao i predstavnici zdravstvenih institucija, lokalne samouprave, međunarodnih i nevladinih organizacija.

Okruglim stolom, predsedavala je predsednica Odbora za zdravlje i porodicu Snežana Stojanović-Plavšić koja je, pozdravljajući učesnike, konstatovala da su deca veoma retko tema skupštinskih odbora i ukazala na potrebu da se povede više računa o stanju zdravlja dece u Srbiji i njihovom zdravstvenom osiguranju. Ona je naglasila da Srbiji nedostaje poseban zakon o deci koji bi štitio njihova ugrožena prava.

Učesnicima okruglog stola na početku rada obratio se predsednik Narodne skupštine Republike Srbije dr Oliver Dulić, koji je istakao da je zdravlje dece jedno od pitanja koje direktno utiče na budućnost naše zemlje i pozvao prisutne da zajedničkim delovanjem obezbede bolju budućnost Srbiji. Predsednik Dulić je ukazao i na zabrinjavajuće podatake da među petnaestogodišnjacima ima oko 27 odsto pušača, a da jedna trećina dece predškolskog uzrasta je anemična.

Ministar zdravlja Tomica Milosavljević ukazao je na negativan prirodni priraštaj. Stopa rađanja žive dece u poslednjih 15 godina u Srbiji je u opadanju i to od 1,72 do 1,5 odsto. On je naveo i da je uočeno da svake godine, počev od 2001. pa do 2006. godine opada broj živo rođene dece, a raste broj umrlih.

Ministri Milosavljević i Ljajić su istakli da su u domenu zdravstvene i socijalne zaštite najugroženija deca sa posebnim potrebama, deca romske populacije, kao i raseljena i izbegla deca. Deca iz navedenih najosetljivijih grupa, zbog siromaštva svojih roditelja, često nisu u mogućnosti da ostvare svoje pravo na zdravstvenu zaštitu.

Resorni ministri najavili su donošenje niza zakonskih i strateških dokumenata koji bi trebalo da unaprede zdravstveno stanje i socijalne prilike u najugroženijim kategorijama stanovništva. Ministar Milosavljević najavio je i usvajanje nacionalnih strategija o javnom zdravlju i perinatalnoj zaštiti.

Učesnici okruglog stola ukazali su i na veliku stopu siromaštva među decom, navodeći podatke prema kojima oko 200 hiljada dece živi ispod linije siromaštva, a 400 hiljada je na bilo koji način pogođeno siromaštvom.

Dr Vojislava Stojiljković predstavila je rezultate programa Srbija po meri dece, kao deo Lokalnog plana akcije za decu u Vranju, a koji predstavlja primer dobre prakse sprovedene u 22 opštine u Srbiji.

U nastavku rada Okruglog stola otvorena je diskusija u kojoj su učesnici skupa razmenili svoja iskustva u cilju poboljšanja zdravstvene zaštite dece u Srbiji.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
četvrtak, 28. mart

Ceo kalendar događaja