Sreda, 30. novembar 2011.

Održan okrugli sto „Strategija partnerstva sa Srbijom za 2012-2015.godinu“

Odbor za finansije Narodne skupštine i Kancelarija Svetske banke u Srbiji organizovali su danas okrugli sto namenjen narodnim poslanicima i zaposlenima u Službi Narodne skupštine pod nazivom „Strategija partnerstva sa Srbijom za 2012-2015.godinu“.


Na okruglom stolu predstavljen je Predlog programa Svetske banke za ovaj period i razmenjena mišljenja o projektima koje će Svetska banka podržavati u Srbiji u naredne četiri godine.

Lu Brefor (Loup Brefort), šef Kancelarije Svetske banke u Srbiji održao je kraću prezentaciju aktivnosti koje ova organizacija namerava da sprovodi u naredne četiri godine u Srbiji. Brefor je podsetio da je poslednja strategija doneta 2007.godine, kao i da trenutno u Srbiji realizuje 11 projekata, od kojih su neki već implementirani, dok se neki završavaju. Najznačajniji projekat trenutno je podrška izgradnji dela Koridora 10 na deonicama Niš-bugarska granica i Niš-makedonska granica, kao i podrška projektima u poljoprivredi, zdravstvu, energetskoj efikasnosti tj. projektu gasifikacije u Srbiji, kao i finansiranje javnih infrastruktura i pomoć budžetu u delu „zatvaranja“ budžetskog deficita. Brefor je napomenuo i da Svetska banka daje zajmove po najpovoljnijim uslovima, navodeći kao primer zaduživanje na 17 godina, uz 5 godina grejs perioda i kamatnu stopu LIBOR+0,4 procenta marže. Predstavljajući planove za period 2012-2015.godina, koji su dogovoreni sa Vladom, Brefor je istakao da će Svetksa banka finansirati, na prvom mestu, razvoj konkurentnosti privrede i investirati u društveni sektor, sa posebnim osvrtom na smanjenje efekata krize na građane. U naredne dve godine Svetska banka uložiće između 350 i 400 miliona dolarau projekte u Srbiji, a nakon tog perioda izvršiće reviziju, na osnovu koje će krajem 2013.godine doneti odluku koliko je sredstava potrebno uložiti u naredne dve godine za završetak projekata. Nastaviće se sa finansijkom podrškom budžetu i reformi javne potrošnje, a planirano je da se značajna sredstva ulože u održavanje putne/magistralne infrastrukture na pravcu Koridora 10. Takođe, nastaviće se i sa finansiranjem programa u zdravstvu, a pre svega u nabavku opreme za zdravstvene centre i poboljšanje zdravstvene zaštite građana.

Govoreći o mogućim novim projektima, Brefor je naveo da je Svetska banka zainteresovana i za investiranje u projekte o energetskoj efikasnosti, tržište rada (programi razvoja novih veština kod nezaposlenih), a posebno u projekte namenjene poljoprivrednom sektoru. Projekti će biti originalni i neće se preklapati sa projektima koje u Srbiji sprovode druge međunarodne finansijske organizacije. Dodatno će biti podržani i projekti u Srbiji koji imaju regionali karakter, kao što su projekti koji se odnose na zaštitu od poplava u području reka Drine i Save.

Završavajući prezentaciju budućih aktivnosti Svetske banke, šef Kancelarije Svetske banke u Srbiji istakao je i da za impelemtaciju ove strategije postoje rizici, kao što su predstojeći parlamentarni i predsednički izbori, efekat krize u Evropi i spora privatizacija javnih preduzeća u Srbiji.

Po predstavljenoj strategiji narodni poslanici diskutovali su sa predstavnicima Kancelarije Svetske banke o rizicima implementacije strategije, ispunjavanju obaveza Srbije prema ovoj oreganizaciji, pre svega otplaćivanju odobrenih zajmova, uticaju krize na zaposlenost u Srbiji, nastavku dijaloga o reformi penzionog sektora i problemima sa kojima se Srbijasuočava u tom procesu, pitanju podrške agrobiznisu i poljoprivrednoj proizvodnji, završetku zakonodavnog okvira za poljoprivredu, pitanju uređenja zemljišta u smislu njegovog kvaliteta i navodnjavanja, donošenju nove Strategije poljoprivrede u Srbiji koja pomera ciljeve ka preradi primarnih proizvoda, ali i o projektima koje će finansirati Svetska banka, a koji su šansa za nova zapošljavanja u Srbiji.

Na kraju, Lu Brefor pozvao je narodne poslanike na prezentaciju novog memoranduma o ekonopmskoj efikasnosti, koji će biti predstavljen sledeće nedelje u Beogradu, podsetivši su da sva dokumenta koja ova organizacija donese javna.

Okruglom stolu su ispred Odbora za finansije prisustvovali zamenica predsednika Odbora za finansije Branka Ljiljak, članovi ovog Odbora Jorgovanka Tabaković, Igor Bečić i Milan Vučković, kao i članovi Odbora za poljorpivredu Arpad Fremond i Siniša Stamenković, kao i zaposleni u stručnoj Službi Narodne skupštine.


Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5