Sreda, 28. januar 2009.

Održan okrugli sto o nacrtima strategija nacinalne bezbednosti i odbrane Srbije

U Domu Narodne skupštine 28. januara 2009. godine održan je okrugli sto o Nacrtu strategije nacinalne bezbednosti i Nacrtu strategije odbrane Republike Srbije, koji je organizovao Centar za civilno-vojne odnose.



U Domu Narodne skupštine 28. januara 2009. godine održan je okrugli sto o Nacrtu strategije nacinalne bezbednosti i Nacrtu strategije odbrane Republike Srbije, koji je organizovao Centar za civilno-vojne odnose. Cilj organizovanja okruglog stola je da se podstakne javna debata o najvažnijim strateškim dokumentima iz oblasti bezbednosti i odbrane koji se donose u Srbiji prvi put nakon obnavljanja njene državnosti.

U radu okruglog stola učešće su uzeli narodni poslanici Božidar Delić, Vlajko Senić, Konstantin Samofalov i Zoran Ostojić. Oni su ocenili da je osnovni problem u tim strateški važnim dokumentima što ne definišu precizno da li će Srbija u budućnosti ostati vojno neutralna ili će težiti ka članstvu u NATO.

Govoreći o nacrtima strategija, koje je sačinilo Ministarstvo odbrane, Konstantin Samofalov (DS) podsetio je na zvanični državni stav da je članstvo u programu Partnerstvo za mir u ovom trenutku prava mera za saradnju sa NATO-om. On je rekao da će o obe strategije raspravljati skupštinski Odbor za odbranu i bezbednost i apelovao na političare da postignu konsenzus oko njihovog usvajanja.

Poslanik Božidar Delić (SNS) je rekao da se u dokumentima pominje integracija Srbije u Evropsku uniju, ali da je sporno pitanje njenih evroatlanskih integracija. On se nije složio sa ocenom, sadržanom u dokumentu, da je značajno smanjena opasnost od oružane agresije na Srbiju, jer smatra da ona traje, imajući u vidu da je jedan deo zemlje okupiran.

Poslanik G17 Plus Vlajko Senić ocenio je da bi Srbija trebalo da postane članica NATO, kao i da njena odluka o vojnoj neutralnosti ne može da predstavlja strateško opredeljenje države. On je naglasio da je reforma službi bezbednosti ne samo u nacionalnom interesu, već je i preduslov za sprovođenje strategije nacionalne bezbednosti.

Za redefinisanje odluke o vojnoj neutralnosti Srbije založio se i poslanik Zoran Ostojić (LDP). On je rekao da u strategiji bezbednosti nisu dobro definisani nacionalni ciljevi i zamerio je što u ovom dokumentu nije posvećena pažnja energetskoj bezbednosti.

U nastavku rada, učesnici okruglog stola vodili su debatu o konceptu nacionalne bezbednosti i odbrane. Tim povodom govorili su predstavnici Centra za civilno-vojne odnose, Beogradskog centra za ljudska prava i Fonda za otvoreno društvo.

Povodom teme koja se odnosila na politiku i sistem nacionalne bezbednosti u Republici Srbiji, učesnicima okruglog stola obratili su se profesori sa Fakulteta političkih nauka i Univerziteta Union u Beogradu, kao i predstavnici Bezbednosno-informativne agencije i Balkanskog fonda za demokratiju.


Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1