Četvrtak, 1. decembar 2011.

Održan dvodnevni seminar pod nazivom „Javna slušanja, smernice za sprovođenje javnog slušanja“

U organizaciji Narodne skupštine Republike Srbije, 30. novembra i 1. decembra, u Domu Narodne skupštine, održan je dvodnevni seminar na temu Javnog slušanja i smernica za sprovođenje javnog slušanja, namenjen zaposlenima u Službi Narodne skupštine.


Predavači, službenici Donjeg doma britanskog parlamenta, Alister Doerti (Alistair Doherty) i Pol Silk (Paul Silk), tokom dva dana predavanja, upoznali su učesnike sa vestminsterskom praksom organizovanja javnih slušanja, u prvom redu ističući da javno slušanje treba da predstavlja fazu koja će omogućiti kvalitetniji rad Odbora.

U Donjem domu britanskog parlamenta postoje dve vrste odbora, s jedne strane oni koji se bave zakonodavstvom, koji se formiraju po potrebi za svaki pojedinačni zakon, a traju toliko koliko traje razmatranje jednog Predloga zakona, dok su sa druge strane nadzorni odbori sa mandatom od pet godina, koji su odgovorni za rad ministarstava, kontolišući određeni predmet upravo tako što često organizuju javna slušanja. Predavači su tokom izlaganja naglasili, da su u britanskom parlamentu obavezni da javnom slušanju prisustvuju svi pozvani učesnici, i da se veliki značaj pridaje, kako odabiru teme, tako i njenoj detaljnoj razradi, radi što kvalitetnijeg rada tokom i nakon završetka javnog slušanja. Takođe su iznete sugestije da bi zaposleni, koji se bave organizacijom javnih slušanja, trebalo da prođu stručnu obuku za ovaj posao, kao i da bi svaki predsednik Odbora, posle održanog javnog slušanja iz svoje resorne oblasti, trebalo da sazove sednicu Odbora, na kojoj bi bio podnet izveštaj sa zaključcima sa tog javnog slušanja.

Svi učesnici složili su se, da je organizovanjemjavnih slušanja, zaposlenima pružena mogućnost da učestvuju i stručno podrže održavanje ovakvih događaja, a koji su od velikog značaja za rad radnih tela parlamenta.

Tokom seminara, prisutni su se interaktivno bavili identifikovanjem nedostataka javnog slušanja, brifingom za članove odbora, izradom smernica za javna slušanja. Podeljeni u grupe, oni su, nakon završetka svake sesije, dobijali temu u okviru koje su diskutovali o nedostatcima u organizaciji javnog slušanja i načinima da se isti prevaziđu, pripremali zadatke, materijale i informacije, držeći se principa o kojima se govorilo na prethodnoj sesiji.

Ovaj seminar za zaposlene u stručnoj Službi Narodne skupštine, realizovan je u saradnji sa Vestminsterskom fondacijom za demokratiju i nevladinom organizacijom “Crta“.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5