Sreda, 26. novembar 2008.

Održan Drugi interparlamentarni sastanak Narodna skupština Republike Srbije-Evropski parlament

Narodna skupština Republike Srbije bila je domaćin Drugog interparlamentarnog sastanka Narodna skupština Republike Srbije-Evropski parlament, koji je održan u Domu Narodne skupštine od 24. do 26. novembra 2008. godine.



Narodna skupština Republike Srbije bila je domaćin Drugog interparlamentarnog sastanka Narodna skupština Republike Srbije-Evropski parlament, koji je održan u Domu Narodne skupštine od 24. do 26. novembra 2008. godine.

Prva radna sesija Drugog interparlamentarnog sastanka održana je 25. novembra u maloj plenarnoj sali Narodne skupštine, a predsedavali su predsednik Odbora Narodne skupštine za evropske integracije Laslo Varga i predsedavajuća Delegacije EP za odnose sa zemljama jugoistočne Evrope Doris Pak.

Na otvaranju Drugog interparlamentarnog sastanka, nakon pozdravne reči predsednika Odbora za evropske integracije Lasla Varge, predsedavajuća Delegacije EP Doris Pak je istakla da Evropski parlament podržava prijem svih zemalja zapadnog Balkana u Evropsku uniju i podsetila da pred Srbijom postoji mogućnost da tokom 2009. godine dobije status kandidata za članstvo u EU, ako ispuni postavljene uslove, a pre svega ostvari punu saradnju sa Tribunalom.

Šef delegacije Evropske komisije u Beogradu Žozep Ljoveras ocenio je da nema opravdanja za kašnjenjenje Srbije u procesu evropskih integracija i ponovio da Evropska unija nije postavila nove uslove Srbiji.

Direktorka Kancelarije za evropske integracije Milica Delević ocenila je da vlast u Srbiji čeka puno posla na ispunjavanju uslova za dobijanje statusa klandidata za članstvo i dodala da je za ubrzavanje procesa evropskih integracija, pored saradnje sa Haškim tribunalom, od ključnog značaja i efikasniji rad parlamenta na donošenju zakona.

Predstavnici Evropskog parlamenta i delegacija Narodne skupštine izrazili su zajedničku privrženost što skorijem pristupanju Srbije Evropskoj uniji.

Učesnici sastanka su ponovili da EU podržava prijem svih zemalja zapadnog Balkana u Uniju. Podsećajući da je ova godina bila posebno delikatna za Srbiju, pre svega zbog jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova i Metohije i priznavanja te nezavisnosti od strane pojedinih država, evropski parlamentarci pozvali su vlasti u Beogradu da deluju konstruktivno, u svetlu evropske budućnosti, regionalne stabilnostu i dobrosusedskih odnosa.

Među temama sastanka bili su poboljšanje rada parlamenta, zaštita prava nacionalnih manjina, reforme pravosuđa, borba protiv korupcije i organizovanog kriminala. Narodni poslanici su se složili da je bitno da Srbija preduzme energičnije korake u borbi protiv organizovanog kriminala, raširene korupcije, kao i da ubrza reforme u pravosuđu.

Po završetku Druge radne sesije Drugog interparlamentarnog sastanka, u sredu, 26. novembra, usvojena je Zajednicka izjava šefova delegacija Narodne skupštine i Evropskog parlamenta.

Predsedavajući Laslo Varga izjavio je na kraju dvodnevnog rada da je ovaj sastanak jedan od dva najvažnija događaja ove godine u oblasti evropskih integracija, navodeći da je prvi događaj bila ratifikacija Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju u Narodnoj skupštini.


Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1