7. mart 2014. Skup o perspektivama održivosti finansiranja podrške deci i ranjivim grupama korisnicima usluga socijalne zaštite

7. mart 2014. Skup o perspektivama održivosti finansiranja podrške deci i ranjivim grupama korisnicima usluga socijalne zaštite

Petak, 7. mart 2014.

Održan skup o perspektivama održivosti finansiranja podrške deci i ranjivim grupama korisnicima usluga socijalne zaštite

Skup na temu: Perspektive održivosti finansiranja podrške deci i ranjivim grupama korisnicima usluga socijalne zaštite, održan je danas u Domu Narodne skupštine.


Otvarajući skup, predsednik Narodne skupštine dr Nebojša Stefanović je istakao značaj teme finansijske podrške deci i ranjivim društvenim grupama, posebno u uslovima ekonomske krize. Predsednik Stefanović je ocenio da jedan od državnih prioriteta treba da bude uspostavljanje jedinstvenog fonda za socijalno uključivanje, koji bi sva sredstva objedinio na jednom mestu i time omogućio bolju i delotvorniju upotrebu sredstava i socijalnu inkluziju osetljivih kategorija stanovništva. Predsednik Narodne skupštine je zaključio da je bitno da se zakonski definiše uloga takvog fonda i mehanizmi njegovog funkcionisanja.
Učesnicima skupa se obratio i direktor Kancelarije UNICEF-a u Srbiji Mišel Sen-Lot (Michel Saint-Lot), navodeći da, prema poslednjem popisu stanovništva u Srbiji, deca čine samo 17 odsto populacije, i da je čak trećina dece u Srbiji izložena siromaštvu. Sveobuhvatna i sistemska podrška deci i siromašnim porodicama je neophodna, naveo je Sen-Lot i dodao da bi formiranje jedinstvenog fonda za socijalno uključivanje dalo značajan doprinos tome. Direktor Kancelarije UNICEF-a u Srbiji je ukazao i da je u prethodnom periodu dosta urađeno na unapređenju položaja dece u društvu, pre svega na zakonodavnom polju.
Na skupu su učestvovali narodni poslanici, predstavnici Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike, Kancelarije Vlade Republike Srbije za saradnju sa civilnim društvom, Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije, kao i predstavnici nevladinih organizacija i stručne javnosti.
Tokom izlaganja učesnika, dat je pregled stanja finansiranja usluga socijalne zaštite u Srbiji, mogućnosti finansiranja usluga socijalne zaštite iz budžeta i pregled projektovanih programa podrške civilnom sektoru od strane međunarodnih razvojnih partnera. Predstavljena je i Studija opcija za uspostavljanje Fonda za socijalno uključivanje.
Učesnici skupa su se tokom diskusije osvrnuli na probleme finansiranja podrške porodicama, organizacijama civilnog društva, na moguća rešenja i neophodne aktivnosti koje je potrebno preduzeti u narednom periodu. Otvorena su pitanja problema finansiranja usluga socijalne zaštite u uslovima ekonomske krize, kao i mogućnosti za delotvorniju potrošnju i efikasniju kontrolu raspodele budžetskih sredstava na nacionalnom i lokalnom nivou.
Učesnici skupa su se složili da je neophodno uspostaviti novi institucionalni mehanizam, fond za socijalno uključivanje, koji bi omogućio efikasniju raspodelu finansijskih sredstava za podršku korisnicima socijalne zaštite.