Obraćanje predsednika Narodne skupštine učesnicima osnivačkog sastanka Nacionalnog ogranka GOPAC-a

Obraćanje predsednika Narodne skupštine učesnicima osnivačkog sastanka Nacionalnog ogranka GOPAC-a

Sreda, 5. jun 2013.

Obraćanje predsednika Narodne skupštine učesnicima osnivačkog sastanka Nacionalnog ogranka GOPAC-a u Narodnoj skupštini

Predsednik Narodne skupštine mr Nebojša Stefanović obratio se danas u Domu Narodne skupštine učesnicima Osnivačkog sastanka Nacionalnog ogranka Globalne organizacije parlamentaraca za borbu protiv korupcije (GOPAC):


Dame i gospodo, poštovani prijatelji,

Korupcija je globalni fenomen koji se javlja u razvijenim i zemljama u razvoju, a podjednako je postojao u svakom trenutku i u skoro svakom društvu, mada u različitoj meri. Iako njegove manifestacije variraju od zemlje do zemlje u zavisnosti od stepena privrednog razvoja i kulurnih razlika, korupcija je u osnovi isti zlo gde god da se pojavi. U Srbiji je narastala alarmantnom brzinom u poslednjih petnaest godina, zbog specifičnog položaja naše zemlje u prošlosti, ali i zbog veze vladajuće elite sa određenim poslovnim krugovima, te se tako stvorila posebna sprega finansijske podrške političkim strukturama na vlasti, odnosno političke podrške i zaštite za one koji su radili mimo zakona. U svetu se za fenomen korupcije najviše krivi liberalizacija i globalizacija, rasprostranjeno uvođenje i korišćenje novih tehnologija i sve veća uloga multinacionalnih korporacija.

Korupcija predstavlja ozbiljnu pretnju vladavini prava, stabilnosti i bezbednosti društva. Ona ugrožava pravednu raspodelu resursa, jer ona podriva osnovne demokratske vrednosti i institucije i onemogućava socijalni, ekonomski i politički razvoj i uživanje ljudskih prava.

Veze između korupcije i drugih oblika kriminala, posebno organizovanog kriminala, terorizma, trgovine drogom, pranja novca i drugog ekonomskog kriminala, na nacionalnom i međunarodnom nivou su veoma uznemirujuće.

Integritet, odgovornost i transparentnost političkog sistema i državne službe su osnovni uslov za poverenje, kredibilitet i autoritet vlasti modernog i demokratskog društva.

Pojava novih oblika korupcije, zajedno sa svojim tradicionalnim oblicima, poziva na intenziviranje međunarodne saradnje, uključujući i uspostavljanje međunarodnog pravnog okvira i brzu implementaciju relevantnih međunarodnih instrumenata.

Parlamenti, u vršenju funkcije predviđene u nacionalnim ustavima, naime, donosi zakone, nadgledaju Vlade i predstavlja narod i imaju istaknutu ulogu u globalnim naporima za suzbijanje korupcije.

Većina parlamenata je ovlašćena da uspostavi pravni okvir za organizaciju i upravljanje javnim poslovima. U principu, parlament treba da promoviše opredeljenje za principe integriteta političkih ličnosti, ustanova i javnih službenika i transparentnost u državnoj upravi.

Naravno, da bi se tako nešto desilo, zakonodavna aktivnost mora da bude odgovarajuća. Pre svega treba usvojiti odgovarajući set antikorupcijskih zakona koji inkriminišu korupciju i obezbeđuju odgovarajuće kazne i druge mere odvraćanja. Konkretno, potrebno je izmeniti Krivični zakonik, ali i sve druge oblasti prava, da bi se smanjio stepen korupcije i srodnih krivičnih dela, kao i da se uvedu oštrije kazne koje bi odvratile potencijalne prestupnike;

Potrebno je takođe da postoji zakonska regulativa koja favorizuje integritet članova parlamenta i drugih državnih službenika, uključujući članove Vlade a posebnu pažnju treba posvetiti kontroli kako se ovaj zakon primenjuje. Ovaj zakon treba da obuhvati, između ostalog, etičke kodekse ponašanja, deklaraciju interesa, sukob interesa, itd;

Treba stalno pratiti da li postoji odgovarajući nadzor nad zakonom koji obezbeđuje transparentnost i odgovornost u državnim i javnim poslovima;

Takođe je potrebno i dalje promovisati zakon o slobodi informisanja koji omogućava otkrivanje svih relevantnih informacija za građane, ali i za parlament koji te građane predstavlja, posebno u istragama slučajeva korupcije;

Treba promovisati zakonodavstvo koje podstiče transparentnost u izbornom procesu i na taj način povećava legitimitet izabranom parlamentu. Takvo zakonodavstvo treba da, između ostalog, obavezuju političke stranke i grupe da proglase izvore svog finansiranja;

Takođe je značajno osigurati sprovođenje zakona i propisa o procedurama javnih nabavki.

Parlamenti treba da maksimalno iskoriste ustavne i druge zakonske mehanizme za obezbeđivanje nadzora vlade i time promovišu transparentnost i odgovornost u vladi kroz aktivnosti resornih odbora.

Od izuzetnog značaja je i obezbeđenje nezavisnog i nesmetanog rada agencija i ustanova koje kao nezavisna tela kontrolišu rad Vlade i svih državnih organa i struktura, kao i mogućnost da se njihovi izveštaji i analize prate i procenjuju u vladi ali i parlamentu.

Institut transparentnosti i strogi mehanizmi za kontrolu svih nivoa vlasti, kao i javnih službenika, kako bi se osiguralo da samo najkompetentniji i moralno ispravni budu izabrani na javnu funkciju.Moraju se upostaviti odgovarajući mehanizmi za sankcionisanje javnih funkcionera koji su proglašeni krivim za nedela u obavljanju svojih dužnosti. Potrebno je uspostaviti visoke standarde za sprečavanje sukoba interesa za zaposlene u javnom sektoru i delotvorne mere protiv nezakonitog bogaćenja, uključujući i odgovarajuće sankcije za one koji koriste svoju javnu poziciju u korist privatnog interesa.

Svaki parlament i poslanici predstavljaju narod i imaju dužnost da građani imaju značajnije učešće u upravljanju javnim poslovima. Zato treba podsticati javnosti da osudi korupciju i s tim u vezi i parlament treba da pruži pravnu i drugu zaštitu od prinude za sva lica koja učestvuju aktivno u borbi protiv korupcije;

Dame i gospodo, poštovani prijatelji,

Ovaj saziv Narodne skupštine i Vlada Republike Srbije, posebno prvi potredsednik Vlade Aleksandar Vučić, ali i veliki broj savesnihdržavnih službenika u proteklom periodu bore se protiv korupcije, usvojivši princip nulte tolerancije. Ta borba je dala značajne rezultate. Kada je u pitanju Narodna skupština, činimo sve i uradićemo još više da iskorenimo korupciju, posebne one njene vidove koji su i doveli zemlju u tešku ekonomsku situaciju. Kroz zakonodavnu aktivnost, kroz rad odbora i kontrolnu ulogu skupštine ali i transparentnost našeg rada borimo se ne samo da dostignemo zakonodavne standarde Evrope na putu u Evropsku uniju, već želimo da od Srbije načinimo zemlju prosperiteta, zemlju bezbednih investicija i jednakih šansi za sve koji žele da rade.

Hvala Vam!



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
petak, 3. maj
  • Nema najava za izabrani datum

Ceo kalendar događaja