9. novembar 2021. Predsednik Narodne skupštine na javnom slušanju povodom predstavljanja budžeta

9. novembar 2021. Predsednik Narodne skupštine na javnom slušanju povodom predstavljanja budžeta

Utorak, 9. novembar 2021.

Obraćanje predsednika Narodne skupštine na javnom slušanju povodom predstavljanja budžeta

Predsednik Narodne skupštine Republike Srbije Ivice Dačića otvorio je javno slušanje na temu: PREDSTAVLjANjE BUDžETA ZA 2022. GODINU I ZAVRŠNOG RAČUNA BUDžETA ZA 2020. GODINU. Obraćanje predsednika Dačića prenosimo u celosti:


Poštovana gospođo Tomić,
Predstavnici Vlade,
Kolege narodni poslanici,

Zahvaljujem se pre svega našem Odboru za finansije, budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava što je organizovao ovo javno slušanje, čime nastavljamo seriju ovog vida parlamentarnog rada o najvažnijim pitanjima, a budžet je svakako jedna od naših najvažnijih tema. Ovaj saziv Narodne skupštine je ustanovio jednu veoma važnu praksu za koju sam siguran da će ostati i u svim budućim sazivima, a to je da o najvažnijim temama i zakonima koji se nađu pred parlamentom organizuje javno slušanje na kojima, pored narodnih poslanika i predstavnika Vlade, svoju reč mogu da kažu i predstavnici najpozvanijih profesionalnih udruženja, međunarodnih organizacija i organizacija civilnog društva.

Podsetiću vas da smo u proteklih godinu dana održali veliki broj javnih slušanja, na primer o zakonima iz oblasti rudarstva, energetike i zaštite životne sredine, o digitalizaciji, a naročito povodom promena Ustava u delu o pravosuđu. Na ovaj način obogatili smo parlamentarnu praksu, olakšali rad narodnim poslanicima, i pre svega učinili veliki korak ka još većoj transparentnosti i demokratičnosti procedure u kojoj se usvajaju najvažniji zakoni. Ovo je važan iskorak u našem radu, on je konstatovan i u važnim međunarodnim izveštajima, kao što je na primer godišnji izveštaj Evropske komisije i rezolucija Evropskog parlamenta, ali ono što je najvažnije je da ćemo sa ovom praksom nastaviti, nadam se i u narednim skupštinskim sazivima, jer obogaćuje naš parlamentarni i demokratski život.

Što se tiče naše današnje teme, a to je pre svega Budžet za narednu godinu, mogu samo da izrazim zadovoljstvo što ovaj, po mnogo čemu, najvažniji zakon za svaku vladu i svaki parlament, još jednom dolazi na vreme i da je po svom sadržaju sveobuhvatan, jasan i da detaljno predstavlja našu, ne samo finansijsku i razvojnu, već i ukupnu politiku u sledećoj godini.

Otkako je Vlada utvrdila predlog Budžeta za narednu godinu ja nisam čuo nijednu krupnu zamerku na njegovu strukturu i sadržaj, pa čak ni od onih koji će baš u svemu da pronađu manu i ovoj vladi i ovom parlamentu. Ovaj budžet je najbolje ogledalo naše stabilne ekonomske slike, a pre svega naših velikih razvojnih ambicija u godini pred nama. Složiću se sa onima koji kažu da je ovaj budžet okrenut i podizanju standarda naših građana, što se vidi kroz čitav niz planiranih podsticaja, pre svega podizanja plata i penzija. Takođe, izuzetno je važno što se planira rast javnih investicija i u narednoj godini, što dovoljno govori o brizi države za razvoj naših kapitalnih sistema.
Budžet je realni odraz naše ekonomske moći, on je projektovan na rast od 4,5 odsto, što nakon očekivanih sedam odsto u ovoj godini jasno govori da je naša ekonomija zdrava i da imamo sve razloge da poboljšavamo materijalni položaj naših građana i da ulažemo u najveće projekte.

Siguran sam da ćete i tokom ove rasprave detaljnije razmotriti pojedinačna budžetska rešenja i pozicije, a mi ćemo kao i uvek do sada pažljivo slušati vaše komentare i predloge, kako bismo i u predstojećoj raspravi bili još efikasniji i produktivniji.

Hvala Odboru i koleginici Tomić još jednom za organizaciju ovog javnog slušanja i želim vam uspešan rad.

Hvala vam!


Video (1)

Utorak, 9. novembar 2021. | obraćanje predsednika Narodne skupštine na javnom slušanju: Predstavljanje Budžeta za 2022. godinu i Završnog računa budžeta za 2020. godinu 09.11.2021.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31