5. novembar 2021. Predsednik Narodne skupštine na Plenarnoj sednici Nacionalnog konventa o EU

5. novembar 2021. Predsednik Narodne skupštine na Plenarnoj sednici Nacionalnog konventa o EU

Petak, 5. novembar 2021.

Obraćanje predsednika Narodne skupštine Ivice Dačića na Plenarnoj sednici Nacionalnog konventa o EU

Predsednik Narodne skupštine Ivica Dačić obratio se na devetoj Plenarnoj sednici Nacionalnog konventa o EU.



Obraćanje predsednika Narodne skupštine dostavljamo vam u celini:

Poštovana predsednice Vlade,
Poštovana gospođo Joksimović,
Ambasadore Žiofre,
Uvažena gospođo Dragojlović,

Želim da se zahvalim Nacionalnom konventu na organizaciji ovog sastanka i drago mi je da ponovo možemo da vas ugostimo u Narodnoj skupštini, svi se sećate da smo prošle godine bili prinuđeni da ovaj sastanak imamo onlajn.

U ime Narodne skupštine želim da zahvalim svima vama na saradnji u protekloj godini, u kojoj smo imali veoma mnogo posla kada je reč o evropskim integracijama Srbije. Moja ocena je da smo uradili odličan posao, a po godišnjem izveštaju Evropske komisije o napretku vidimo da je to i njihovo mišljenje. Izveštaj koji smo nedavno dobili najpozitivniji je u poslednjih nekoliko godina i daje nam pravo da budemo zadovoljni ostvarenim, ali i da podsetimo na one oblasti u kojima ćemo da nastavimo reforme.

Vama je poznato da je parlament mesto u kojem se ukrštaju svi naši napori u pogledu ispunjavanja kriterijuma za punopravno članstvo u Evropskoj uniji i s tim u vezi želim da vas podsetim na nekoliko bitnih procesa koje smo svi zajedno vodili u proteklih godinu dana i koji su, kad se podvuče crta, odlučujuće doprineli ukupnoj pozitivnoj oceni od strane Evropske komisije.

Tu pre svega mislim na izmene Ustava Republike Srbije u delu koji se tiče pravosuđa, što je već godinama jedno od najvažnijih pitanja na koje nam Evropska komisija skreće pažnju, kada je reč o oblasti vladavine prava. Mi smo pri samom kraju ovog procesa i ja sam uveren da ćemo ga okončati u mandatu ovog saziva parlamenta, kako i nalaže Ustavom propisana procedura za njegovu promenu. Siguran sam da će kada budemo doneli konačnu odluku o promeni Ustava i to biti verifikovano u narednom izveštaju Evropske komisije kao veliki napredak u oblasti vladavine prava.

U ovom kompleksnom procesu sprovedena je veoma intenzivna i široka javna rasprava, u Narodnoj skupštini i van nje organizovali smo veliki broj javnih slušanja gde su svoju reč o budućem ustavnom tekstu dali najugledniji univerzitetski autoriteti i drugi stručnjaci, predstavnici asocijacija sudija i tužilaca, naše državne institucije, ali i veliki broj advokata, kao i organizacija civilnog društva koje se bave vladavinom prava.

Došli smo do rešenja i uz stalnu saradnju sa Venecijanskom komisijom, koja je dala pozitivno mišljenje na naše predloge, tako da sam uveren da ćemo uskoro u Parlamentu, a posle toga i na referendumu, imati nova rešenja u vezi sa pravosuđem oko kojih imamo najširi mogući stručni i politički konsenzus.

Ističem da je bez obzira na pozitivno mišljenje Venecijanske Komisije na prethodni tekst ustavnih amandmana, bilo potrebno da se održe dodatne konsultacije. Zajedno sa premijerkom Srbije Anom Brnabić i ministarkom pravde Majom Popović održao sam niz sastanaka sa predstavnicima sudija i javnih tužilaca koji su bili nezadovoljni ranijim tekstom, zbog čega je odlučeno da se procedura ustavnih promena ponovo započne, kako bi se stekao konsenzus oko ovog pitanja. U organizaciji Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo organizovan je niz javnih slušanja, formirana je Radna grupa za izradu Akta o promeni Ustava Republike Srbije, i lično sam učestvovao na plenumu Venecijanske komisije, što je doprinelo davanju pozitivnog mišljenja ove institucije. Podsećam da Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo treba da utvrdi konačan tekst amandmana ustavnih promena i da nakon toga sledi i rasprava o Zakonu o referendumu.

Takođe, nedavno smo završili još jedan važan proces, a to je međustranački dijalog o izbornim uslovima. Jednim delom u ovom poslu sarađivali smo sa delegacijom Evropskog parlamenta, a da bismo osigurali što veću podršku i konsenzus oko ovih pitanja, imali smo i dijalog sa onim partijama i pokretima koji nisu želeli učešće stranih institucija u ovom dogovoru.

Iako to nije redovna aktivnost Narodne skupštine, mi smo ovom dijalogu posvetili najveću moguću pažnju, u ovom procesu učestvovao je i predsednik Republike u nekoliko navrata, tako da samom kraju možemo da budemo zadovoljni svim što smo uradili, jer smo došli do rešenja oko kojih imamo najširu saglasnost. A to je i bio cilj na početku dijaloga, iako je tada mnogima izgledao kao nedostižan.

Zato sam uveren da ćemo naredne izbore, na proleće sledeće godine, organizovati uz najviše demokratske standarde, uz širok konsenzus svih učesnika oko njihove sadržine i kontrole.

Parlament je u proteklih godinu dana doneo i više važnih odluka koje su u ranijim presecima Evropske komisije označavani kao oblasti u kojima se očekuje napredak. Tu pre svega mislim na veliko smanjenje broja zakona koji se usvajaju po hitnom postupku, u čemu smo imali odličnu koordinaciju sa Vladom Srbije. Kodeks ponašanja je, u skladu sa preporukama GREKO, izmenjen, a nedavno je izabrana i Etička komisija.

Kao i prošle godine, kada smo to uradili prvi put, mogu da najavim da ćemo i ovog puta imati plenarnu raspravu o godišnjem Izveštaju Evropske komisije. Pokazalo se da na ovaj način Narodna skupština, ne samo u formalnom već i u suštinskom smislu, doprinosi ispunjavanju kriterijuma za pristupanje Uniji, jer ima priliku da u otvorenoj debati razmotri sve aspekte Izveštaja i time pokaže da krajnje odgovorno i na najvišem institucionalnom nivou tretira ocene koje dobija od Evropske komisije.

Na samom kraju, želim da iskoristim i ovu priliku da prenesem naše zajedničko uverenje da Srbija treba da otvori dva pregovaračka klastera, i to što pre, do kraja ove godine. Ne samo što je to državama članicama preporučila Evropska komisija, već pre svega zbog toga što je Srbija zaista učinila veliki napredak u reformama i što odavno zaslužuje da se to i formalno konstatuje kroz veći broj otvorenih poglavlja, odnosno sada klastera.

Zahvaljujem Nacionalnom konventu što je organizovao ovu Plenarnu sednicu i što smo u prethodnih godinu dana nastavili veoma dobru saradnju oko zajedničkog cilja, siguran sam da ćemo tako da nastavimo i u narednoj godini.

Hvala vam!




Foto galerija



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
četvrtak, 28. mart

Ceo kalendar događaja