Sreda, 16. april 2025.
Šefica Stalne delegacije Narodne skupštine u Parlamentarnoj skupštini Frankofonije mr Jadranka Jovanović, obratila se zvanicama na otvaranju izložbe „Srbija u Frankofoniji“, u prestižnoj sali Univerzitetskog mediteranskog centra u Nici, 14. i 15. aprila 2025. godine, čime je izložba sa velikim uspehom prikazana prvi put u Francuskoj.
Izložba je organizovana u saradnji Narodne skupštine Republike Srbije i skupštine Grada Nica. U organizaciji je učestvovalo i Udruženje Francusko-srpskog prijateljstva u Nici. Predsednik Udruženja Vladan Radovanović pozdravio je zvanice i zahvalio se Skupštini Grada Nica, posebno zamenici gradonačelnika za međunarodnu saradnju i bratimljenje Kristijan Amiel, mr Jadranki Jovanović i službi Narodne skupštine Republike Srbije na velikom radu i zalaganju da se izložba, kao dvodnevni kulturni događaj, održi 14. i 15. aprila 2025. godine, prvi put u Francuskoj.
Mr Jadranka Jovanović se, zbog tekuće Druge posebne sednice Narodne skupštine Republike Srbije o izboru nove Vlade Republike Srbije, zvanicama obratila putem video obraćanja. U svom govoru, istakla je da je izložba „Srbija u Frankofoniji“ prvi put prikazana u julu 2024. godine u Montrealu, tokom 49. Plenarnog zasedanja PS Frankofonije. U oktobru 2024. godine izložba je sa velikim uspehom premijerno prikazana u Domu Narodne skupštine Republike Srbije u Beogradu. Dvodnevna izložba u Nici je njeno premijerno prikazivanje u Francuskoj. Na izložbi se ističu neke od ličnosti koje su značajno obeležile pojedine epohe odnosa zemalja članica Frankofonije sa Srbijom, kao i značajni događaji bogate istorije veza Srbije i frankofonih zemalja.
Na izložbi je prvi put prikazan proglas Komiteta Nacionalnog spasa Francuske, iz juna 1915. godine, kojim se pozivaju Francuzi i Francuskinje da pomognu srpskom narodu kao svojoj braći i sestrama, i u kome se ističe da su Srbi, „pali slavno sa njihovim knezom Lazarom, na Kosovu polju za spas Evrope“.
Mr Jadranka Jovanović je posebno ukazala na programe stipendiranja mladih i talentovanih studenata iz afričkih zemalja u okviru projekta Vlade Republike Srbije „Svet u Srbiji.“ Naglasila je da je izložba i poziv na EXPO 2027, najveću svetsku izložbu čiji je domaćin Beograd. Ona se zahvalila Skupštini Grada Nica i zvanicama i istakla da se, kao šefica delegacije Narodne skupštine u PS Frankofonije i predsednica PGP sa Francuskom, zalaže za jačanje saradnje sa frankofonom porodicom.
Zvanicama se obratila Kristijan Amiel, zamenica gradonačelnika Grada Nica, koja se zahvalila na poseti i interesovanju za ozložbu, i naglasila da je multikulturalnost značajno obeležje Grada Nica, te da Grad Nica podržava sve aktivnosti u ovoj oblasti. Ona je naglasila prijateljstvo sa Srbijom i svoje lično prijateljstvo sa šeficom Stalne delegacije Narodne skupštine u PS Frankofonije mr Jadrankom Jovanović, te istakla da Srbija i Narodna skupština Republike Srbije u Skupštini Grada Nici imaju iskrene prijatelje.
Počasni konzul Republike Srbije u Nici Filip Manžar, pozdravio je goste i rekao da Frankofonija nije samo Francuska, već da je to međunarodna platforma za saradnju, za jačanje veza i kulturnu razmenu.
Bernar Aso, savetnik u Departmanu regiona južne Francuske, koji je ekspert za pitanja jezika i kulture, govorio je o značaju jezika, o francuskom jeziku kao jeziku kulture, umetnosti i diplomatije, o srpskom jeziku, koji on takođe govori, te o multiligvalizmu kao osobenosti sveta kulture i umetnosti.
Generalni konzul Republike Srbije u Francuskoj Anđelka Šimšić se, u ime ambasade Republike Srbije u Parizu, zahvalila Skupštini Grada Nica i Narodnoj skupštini Republike Srbije na organizaciji značajne izložbe i izrazila nadu da će Srbija uskoro postati punopravni član Frankofonije.
U kulturno-umetničkom delu programa, nastupile su umetnice Mišelin Van Hautem koja je otpevala pesmu Žaka Brela i Anuška Pejović, koja je otpevala pesmu Tamo daleko.
Izložba je izazvala veliko interesovanje i posećenost ljudi iz javnog, političkog i kulturnog života Grada Nice i šireg regiona južne Francuske, uz prisustvo generalnih konzula Moldavije, Švajcarske, Rusije, Holandije, Kanade, savetnice generalnog konzula Alžira, predstavnika Konzulata Rumunije, predstavnika Grada Nica, bivšeg pukovnika i oficira Legije stranaca, te predstavnika kulturnog života Monaka, Kana i cele regije južne Francuske, kao i velikog broja zvanica iz srpske dijaspore ovog regiona.