5. jun 2019. Neformalna Zelena poslanička grupa obeležila deset godina od osnivanja

5. jun 2019. Neformalna Zelena poslanička grupa obeležila deset godina od osnivanja

Sreda, 5. jun 2019.

Neformalna Zelena poslanička grupa obeležila deset godina od osnivanja

U Narodnoj skupštini održana je konferencija povodom obeležavanja Svetskog dana životne sredine i deset godina od osnivanja neformalne Zelene poslaničke grupe. Više od 60 učesnika imalo je priliku da čuje informacije iz ugla međunarodnih aktera i poslanika iz zemlje i regiona o evropskoj perspektivi borbe protiv klimatskih promena.


U uvodnom obraćanju, šef Misije OEBS Andrea Oricio je istakao da stanje životne sredine definiše kako će izgledati budućnost građana. „Parlament predstavlja pokretač demokratije i institucija. Neformalna Zelena poslanička grupa je odličan primer okupljanja poslanika iz vladajuće većine i opozicione manjine”, naglasio je Oricio, na panelu na kome su učestvovali i narodna poslanica Nada Lazić, Žarko Petrović iz UNDP, Simon Ilse iz Fondacije Hajnrih Bel, Ingve Engstrom iz Delegacije Evropske unije u Srbiji i Sonja Liht iz Beogradskog fonda za političku izuzetnost.

U radu drugog panela učestvovali su: Gordana Čomić, potpredsednica Narodne skupštine, dr Aleksandra Tomić, predsednica Parlamentarnog foruma za energetsku politiku Srbije, mr Dejan Radenković, narodni poslanik i Branislav Blažić, državni sekretar Ministarstva zaštite životne sredine. Tokom ovog panela se diskutovalo o iskustvima neformalnih međustranačkih poslaničkih grupa, kao i da li je dijalog i zajednički rad moguć, što je ovaj panel i pokazao.

Treći panel bio je posvećen regionalnoj saradnji parlamenata i njihovih neformalnih zelenih poslaničkih grupa. U diskusiji su učestvovali: Nada Lazić, narodna poslanica, Saša Magazinović, poslanik u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine, Hari Lokvenec iz Sobranja i Aleksandar Damjanović iz Skupštine Crne Gore. Razmenjena su mišljenja o zajedničkom upravljanju energetskim sistemima, a izneti su i primeri dobre prakse.

U nastavku Konferencije, Vedran Horvat iz Instituta za političku ekologiju iz Hrvatske pojasnio je Green new  deal, koji je kao platforma ponuđen na izborima za Evropski parlament.

Na desetogodišnjicu od osnivanja neformalne Zelene poslaničke grupe, istaknut je značaj uspostavljanja sveobuhvatnog i održivog „zelenog dijaloga” među različitim zainteresovanim stranama, kao i afirmisanje tema iz oblasti zaštite životne sredine.

Konferenciju su podržali program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), Misija OEBS u Srbiji i Kancelarija za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR), Hajnrih Bel fondacija i Otvoreni regionalni fond za Jugoistočnu Evropu GIZ ORF EE.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5