Utorak, 2. oktobar 2012.

Narodna skupština domaćin sednice učeničkog parlamenta

U okviru manifestacije Dečija nedelja 2012, u Narodnoj skupštini danas je održana sednica učeničkog parlamenta,u čijem radu je učestvovalo preko 40 učenika srednjih škola iz cele Srbije. Tema ovogodišnje konferencije pod nazivom „Rastemo kao jedno – Bolji smo zajedno“ bila je inkluzija i unapređenje položaja dece sa smetnjama u razvoju.


Sednicu učeničkog parlamenta otvorio je predsednik Narodne skupštine i predsednik Odbora za prava deteta mr Nebojša Stefanović koji je, tom prilikom, poručio učenicima da je inkluzija veoma važna tema koja predstavlja poštovanje prema drugima, pre svega prema onima koji su različiti od nas. Poštovanje je veština koja se uči, a pokazivanje poštovanja prema drugima znači ulazak u svet odraslih, rekao je Stefanović. Govoreći o radu i nadležnostima Narodne skupštine, predsednik Stefanović naglasio je da je zadatak narodnih poslanika da kroz donošenje zakona obezbede mogućnosti za kvalitetno školovanje, a time i kvalitetan život dece, i prisutnim učenicima srednjih škola poslao poruku da uzajamni odnosi među vršnjacima treba da se zasnivaju na međusobnom razumevanju i toleranciji.

U plenarnom delu rada, kojim je predsedavao Dražen Zacero, aktivista učeničkog parlamenta, prisutnima su se obratili Ljubica Beljanski Ristić, predsednik Upravnog odbora udruženja Prijatelji dece Srbije, Iva Eraković, sekretar Udruženja, i učesnici kampanje „Bolji smo zajedno“. Oni su govorili o zakonskoj obavezi uključivanja dece sa smetnjama u razvoju u redovan školski sistem, o prednostima inkluzije i njenoj primeni u školama i o problemima sa kojima se susreću deca ometena u razvoju u svakodnevnom životu. Učesnicima su se obratili i predstavnici dece sa smetnjama u razvoju koji su govorili o značaju inkluzivnog obrazovanja i vršnjačke pomoći, i nepostojanju mogućnosti zaposlenja nakon završenog školovanja.

U radnom delu sednice, sa učenicima je razgovarao Milan Ilijin, direktor udruženja Prijatelji dece Zemuna, koji je tom prilikom predstavio Etički kodeks omladinskih radnika/ca koji sadrži moralne i profesionalne principime rada sa mladima. Predstavnica Zavoda za unapređenje obrazovanja Smiljana Grujić govorila je o suštini inkluzije, ističući da je u fokusu inkluzije dete a ne sistem, odnosno da sistem treba da se prilagodi detetu. U diskusiji koja je usledila, učenici su imali priliku da razmene mišljenja i iskustva iz škola, da govore o učenju i druženju sa decom koja su ometena u razvoju, kao i o pritisku i nerazmevanju od strane vršnjaka i nastavnika.

U nastavku sednice, učenici su, kroz interaktivan rad u grupama, razmenili mišljenja u vezi sa preprekama i mogućnostima sistema inkluzivnog obrazovanja i dali predloge konkretnih akcija koje mogu da preduzmu kako bi se njihovim vršnjacima sa smetnjama u razvoju omogućilo nesmetano pohađanje nastave. Diskutovali su i o prednostima i manama redovnih i specijalnih škola.

U zaključku konferencije učesnici su se saglasili da je u okviru đačkih parlamenata neophodno formirati timove za inkluziju po vršnjačkom principu, da akcije koje se preduzimaju treba aktivno da uključuju decu ometenu u razvoju, kao i da pojedinci svojim delovanjem mogu da motivišu na preduzimanje konkretnih akcija u cilju unapređenja položaja dece ometene u razvoju.

Sednici učeničkog parlamenta prisustvovali su članovi Odbora za prava deteta Narodne skupštine Konstantin Arsenović, prof. dr Žarko Korać, Milica Dronjak, Meho Omerović, Milica Vojić Marković, Mirjana Dragaš, Elvira Kovač, Dubravka Filipovski, Dragana Mijatov i Slavica Saveljić, zatim predstavnici Saveta za prava deteta Vlade Republike Srbije, Ministarstva rada i socijalne politike, Ministarstva prosvete, predstavnici UNICEF-a i Unije srednjoškolaca.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
petak, 17. maj

Ceo kalendar događaja