22. april 2019. Konsultativna radionica nacionalnog ogranka GOPAK sa predstavnicima organizacija civilnog društva

22. april 2019. Konsultativna radionica nacionalnog ogranka GOPAK sa predstavnicima organizacija civilnog društva

Utorak, 23. april 2019.

Nacionalni ogranak GOPAK održao konsultativnu radionicu sa predstavnicima organizacija civilnog društva

Članovi nacionalnog ogranka Globalne organizacije parlamentaraca za borbu protiv korupcije (GOPAK) razgovarali su juče sa predstavnicima organizacija civilnog društva o saradnji na polju borbe protiv korupcije.


U okviru konsultativne radionice sa predstavnicima devet organizacija civilnog sektora, koje se bave temom korupcije, predstavljen je nacionalni ogranak GOPAK, kao i dosadašnji rad i rezultati. Predsedavajuća Izvršnom odboru GOPAK Dubravka Filipovski istakla je da je nacionalni ogranak GOPAK 2013. godine, kada je i osnovan, imao svega 12 članova, dok danas broji preko 40. Ona je podsetila da je 2012. godine u Narodnoj skupštini formirano nekoliko neformalnih mreža, koje i danas postoje i rade i koje na poseban način omogućavaju da narodni poslanici vlasti i opozicije zajednički rade na pitanjima od opšteg interesa. Takve grupe, kao što su Ženska parlamentarna mreža, GOPAK, Parlamentarni forum za energetsku politiku Srbije. Ekonomski kokus i druge, formirane su iz razloga što odbori Narodne skupštine imaju procedure u radu kojih se poslanici moraju pridržavati, dok neformalni način rada omogućava dogovor o ciljevima na kojima poslanici zajednički rade, obrazložila je Filipovski. Takođe, ona je istakla da u svetu postoji preko 50 nacionalnih ogranaka GOPAK, čija je okosnica rada Konvencija UN o borbi protiv korupcije. Poslanici koji su članovi GOPAK-a zalažu se za donošenje zakona koji vode ka suzbijanju korupcije u društvu, nadzor nad njihovim sprovođenjem, kao i za nadzor nad trošenjem javnih sredstava, ali i za saradnju sa institucijama koje se protiv korupcije bore, navela je Filipovski. Nacionalni ogranak inicirao je regionalno povezivanje parlamentaraca i podržao formiranje nacionalnog ogranka GOPAK u BiH, kao i u Moldaviji, istakla je Filipovski.

Kao posebno važan segment rada, Filipovski je navela uspostavljanje Portala za nadzor nad javnim finansijama, koji je važan mehanizam za rad narodnih poslanika, i izrazila očekivanje da će u narednom periodu sve veći broj poslanika koristiti ovu uslugu, koja će vremenom postati otvorena i za javnost.

Za članove GOPAK saradnja sa civilnim društvom je od posebne važnosti, navela je Filipovski, a do izražaja je došla upravo u radu neformalnih poslaničkih grupa. Cilj današnjeg sastanka, navela je ona, jeste da se takva saradnja promoviše, posebno u oblasti borbe protiv korupcije. Cilj GOPAK-a je da parlament preuzme lidersku ulogu u borbi protiv korupcije, kako bi se njen nivo u društvu smanjio, zaključila je Filipovski i izrazila očekivanje da će se ovakvim vidom saradnje sa civilnim društvom istaći svi problemi sa kojima se ovaj sektor suočava, a da će članovi GOPAK-a razmotriti predloge i pokušati da neke od njih uvrste u svoj akcioni plan za period do 2021.godine.

Sekretarka nacionalnog ogranka GOPAK Elvira Kovač je predstavila rezultate istraživanja o indeksu korupcije u društvu, odnosno, kako građani vide stepen korumpiranosti, gde je Srbija u 2018. godini od mogućih 100 bodova dobila 39 i našla se na 87 mestu od 180 zemalja sveta. Trend je da se u poslednjih 10 godina indeks u Evropi smanjuje, u svetu se beleži blagi pad, dok je u Srbiji ostao nepromenjen. Ona je ocenila da je indeks korupcije dobar pokazatelj šta građani misle o stepenu korupcije u društvu i dodala da je isti u Srbiji i dalje visok. Kovač je istakla šta je sve to što poslanici mogu da urade na ovom polju i navela da Srbija još mora da radi na donošenju nove antikorupcijske strategije, novim akcionim planovima za poglavlja 23 i 24, što su i zadaci za nacionalni ogranak GOPAK. Ona je zaključila da je posebno važno osnaživanje poslanika za nadzor nad javnim finansijama, kao i veće uključivanje građana i civilnog sektora.

U razgovoru koji je usledio, predstavnici civilnog društva izneli su svoja viđenja buduće saradnje sa nacionalnim ogrankom GOPAK, ocenivši ovakvu inicijativu kao pozitivnu. Imajući u vidu da je parlament najznačajnija institucija u demokratskom poretku oni su izneli više sugestija i predloga kako zajednički, parlament i civilni sektor, mogu da sarađuju u borbi protiv korupcije. U razgovoru koji je imao i kritički karakter istaknuti su problemi koje njihove organizacije imaju u radu, ali i potreba konstantnog rada na jačanju institucija. Bilo je reči i o radu nezavisnih organa i institucija i njihovom odnosu sa parlamentom i civilnim društvom, kao i o raznim oblastima u kojima se korupcija može javiti, a nije u fokusu javnosti. Izneti su i konkretni predlozi za donošenje zakona, formiranje radnih tela za borbu protiv korupcije, kao i pohvala što se redovni sastanci GOPAK direktno prenose na sajtu Narodne skupštine i što su otvoreni za javnost.

Zajednički je ocenjeno da je ovaj sastanak bio i potreban i poučan, a predsedavajuća Izvršnom odboru GOPAK Dubravka Filipovski istakla je da će svi učesnici u najkraćem vremenu dobiti povratnu informaciju šta GOPAK može da uradi po svim iznetim pitanjima i šta može da uvrsti u svoj akcioni plan za naredni period. Ona je ocenila da u Srbiji postoji institucionalni okvir za borbu protiv korupcije, kao da je država prepoznala potrebu da se sistemski bori protiv korupcije. Kao primer, Filipovski je navela da je, primenom Zakona o organizaciji i nadležnosti državnih organa u suzbijanju organizovanog kriminala, terorizma i korupcije, za godinu dana doneto 448 presuda, od kojih su 444 osuđujuće.

U razgovoru su učestvovali Sonja Liht iz Beogradskog fonda za političku izuzetnost, Stevan Dojčinović iz Mreže za istraživanje kriminala i korupcije, Tamara Branković iz CRTE, Zoran Gavrilović iz organizacije BIRODI, Katarina Marković iz Tri tačke, Nemanja Nenadić iz Transparentnosti Srbije, Marina Mijatović iz Pravnog skenera, Marija Ignjatović iz Beogradskog centra za bezbednosne politike i Ivana Cenerić iz Centra za obrazovne politike.

Ovaj sastanak održan je uz podršku Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) i Švajcarske agencije za razvoj i saradnju (SDC), u okviru projekta „Jačanje nadzorne uloge i javnosti u radu Narodne skupštine“ (II).



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31