Narodna skupština Republike Srbije / Aktivnosti / Detalji aktivnosti
22. avgust 2014. Učesnici Letnje akademije Skupštine evropskih regija 2014.
Petak, 22. avgust 2014.
Letnja akademija Skupštine evropskih regija
Letnja akademija Skupštine evropskih regija, koja je okupila učesnike iz 20 zemalja, zatvorena je završnim izlaganjima i diskusijom, u Domu Narodne skupštine.
„Imamo konsenzus o evrointegracijama, to nije bio slučaj do 2008. godine, i vladajuću koaliciju koja je potpuno posvećena integracijama i reformama. To je za Srbiju dobra vest. Iako završetak tog puta neće biti i kraj puta ka unapređenju društva, barem ćemo biti unutra", rekla je potpredsednica Čomić.
Govoreći o razlikama koje posebno karakterišu Balkan, Čomić je rekla da se Srbija nalazi na raskršću, a to znači na raskršću kultura i jezika. Zato je izrazila uverenje da će članstvo u Evropskoj uniji predstavljati novu eru u razvoju država na Balkanu.
Potpredsednica skupštine AP Vojvodina Ana Tomanova Makanova rekla je, obraćajući se učesnicima Akademije, da veruje da su se prilikom obilaska Sremskih Karlovaca, Kovačice, Belog Blata, Carske bare, Subotice i Beograda, uverili da je različitost prednost, jer, kako je naglasila, svi građani Vojvodine i Srbije imaju istu potrebu, da budu korisni građani zajednice i da kroz različitosti doprinese razvoju humanog i solidarnog civilnog društva.
Učesnicima su se obratili i prof. dr Milena Dragićević Šešić, šef katedre UNESKO-a za kulturnu politiku i menadžment Univerziteta umetnosti u Beogradu, Aleksander Ivanov Vladimirovič, zamenik ministra za ekonomska pitanja i Dag Roning, potpredsednik Komiteta 3 AER.
U završnom dokumentu Letnje akademije Skupštine evropskih regija, čija je središnja tema bili multikulturalni, multietnički i multiligvalni regioni, navodi se da je Vojvodina, sa svojih 26 etničkih grupa koje žive u miru i zajedništvu, bila idealno okruženje za ovakvu inicijativu.
U zaključcima se, između ostalog, konstatuje da različitost i multikulturalnost mogu biti značajan faktor za razvoj društva i ekonomski rast, i da je u tom procesu ključna uloga mladih, čiji je zadatak da osmisle politike za stvaranje društva u kojem će svi živeti u miru.
Učesnici akademije očekuju od regionalnih, lokalnih, nacionalnih i evropskih vlasti da, prilikom kreiranja politika, imaju na umu dobrobit svih građana i tako doprinose integraciji manjina i stvaranju interkulturnih društava, odnosno društava u kojima postoji živa interakcija između raznorodnih zajednica.Takođe se očekuje da budu osigurana sredstva za finansiranje programa, pre svega onih u obrazovanju, koji će pomoći da se unapredi položaj manjinskih zajednica.
Domaćin ovogodišnje Letnje akademije bili su grad Novi Sad i Autonomna pokrajina Vojvodina.
-
12.00 - poseta učenika Zubotehničke škole Domu Narodne skupštine (Dom Narodne skupštine, Trg Nikole Pašića 13)
-
13.00 - sednica Odbora za spoljne poslove (zgrada Narodne skupštine, Kralja Milana 14, Plavi salon)
-
14.00 - sednica Odbora za evropske integracije (Dom Narodne skupštine, Trg Nikole Pašića 13, sala 2)