narodni poslanik Aleksandar Čotrić na zasedanju Interparlamentarne skupštine pravoslavlja u Parizu

narodni poslanik Aleksandar Čotrić na zasedanju Interparlamentarne skupštine pravoslavlja u Parizu

Petak, 24. jun 2011.

Govor Aleksandra Čotrića na zasedanju Interparlamentarne skupštine pravoslavlja u Parizu

Stalna delegacija Narodne skupštine Republike Srbije učestvovala je na Godišnjem zasedanju Interparlamentarne skupštine pravoslavlja u Parizu od 21. do 24. juna 2011. godine.


Učestvujući u debati, član naše delegacije, narodni poslanik Aleksandar Čotrić je rekao: „Srbija nastoji da se diplomatskim i političkim sredstvima pronađe kompromisno rešenje za Kosovo, nasuprot nastojanju druge strane da ostvari svoje maksimalističke i isključive ciljeve. Uvereni smo da bi dalja priznanja Kosova izazvala domino-efekat širom Evrope i sveta i podstakla separatističke i secesionističke pokrete, što bi moglo da ugrozi mir i bezbednost na Balkanu, ali i u drugim područjima, uključujući i države Evropske unije“, rekao je Aleksandar Čotrić, šef delegacije Skupštine Srbije, na 18. Godišnjem zasedanju Interparlamentarne skupštine pravoslavlja koje se održava od 21. do 24. juna u Parizu, sa temom „Religiozne vrednosti u realnosti ekonomske krize“.

„Srbija izuzetno ceni dosledan i principijelan stav dve trećine zemalja članica Ujedinjenih nacija koje nisu priznale ugrožavanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta jedne svoje članice. Posebno smo zahvalni državama koje u Savetu bezbednosti i drugim telima UN poštuju međunarodno pravo i ne priznaju nasilno stvaranje nove države koja nikada u prošlosti nije postojala, a pokušava da se formira na teritoriji Srbije, stare evropske države“, izjavio je Aleksandar Čotrić, obraćajući se poslanicima parlamenata 23 države iz Evrope, Azije i Afrike.

„Ruska Federacija i Kina kao stalne članice Saveta bezbednosti suprotstavljaju se nameri da se u Ujedinjenim nacijama legalizuje fizičko i pravno nasilje nad Srbijom, državom koja je, kao pravni naslednik Jugoslavije, bila među malim brojem osnivača svetske organizacije 1945. godine. Takođe, izražavamo veliku zahvalnost zemljama Evropske unije – Grčkoj, Kipru, Španiji, Rumuniji i Slovačkoj koje, takođe, pored svih političkih i ekonomskih pritisaka, odbijaju da priznaju navodnu državu Kosovo i otimanje 15 posto teritorije Srbije“, rekao je Čotrić u Parizu na međunarodnom skupu poslanika iz parlamenata Rusije, Grčke, Kipra, Rumunije, Ukrajine, Belorusije, Poljske, Bugarske, Jermenije, Gruzije, Libana, Jordana, Letonije, Estonije i drugih zemalja u kojima živi stanovništvo pravoslavne veroispovesti.

„Vreme ekonomske krize zahteva jedinstvo i dijalog, kako između vlasti i građana, tako i između verskih i političkih lidera. Evropa u krizi mora da sačuva sve one etičke vrednosti na kojima je i zasnovana, i uspešno se odbrani od svakog ekstremizma.

U vremenima krize ne smemo dozvoliti da preovladaju strah, ekstremizam, ksenofobija ili šovinizam“, naglasio je Čotrić.

On je istakao da „Evropa mora da odbrani svoje vrednosti, kao i odgovornost koju ima prema svojim građanima.

„Naša je osnovna ideja da udružimo zalaganje na ekonomskom polju sa onim u oblasti socijalne pravde. Trebalo bi osnažiti mehanizme odgovornosti, a pogotovo insistirati na etičkoj odgovornosti u finansijskim i ekonomskim aktivnostima. Vreme i problemi sa kojima se suočavamo, pojačavaju potrebu za dijalogom, kako između evropskih zemalja i njihovih građana, tako i između političkih i verskih lidera“, poručio je narodni poslanik Čotrić na Godišnjem zasedanju Interparlamentarne skupštine pravoslavlja, održanom u Parizu.

U delegaciji Narodne skupštine Republike Srbije bio je i narodni poslanik Ognjen Mihailović.


Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
ponedeljak, 6. maj
  • Nema najava za izabrani datum

Ceo kalendar događaja