13. decembar 2018. Predsednica Narode skupštine otvorila Konferenciju „Ekonomist: Svet u 2019“

13. decembar 2018. Predsednica Narode skupštine otvorila Konferenciju „Ekonomist: Svet u 2019“

Četvrtak, 13. decembar 2018.

Gojković otvorila Konferenciju „Ekonomist: Svet u 2019“

Predsednica Narode skupštine Republike Srbije Maja Gojković otvorila je Konferenciju „Ekonomist: Svet u 2019“ u Domu Narodne skupštine i naglasila da u složenim okolnostima, vođenje spoljne politike u skladu sa nacionalnim prioritetima, negovanje vojne neutralnosti, uz snažan i održiv ekonomski rast, nedvosmisleno predstavljaju najvažnije zadatke koji stoje pred Srbijom u 2019. godini.


Gojković je ukazala da niko sa potpunom sigurnošću ne može da predvidi u kakvom ćemo svetu živeti, ne samo za deset godina, već čak ni naredne godine, te ukazala da odlučan i delotvoran odgovor na globalne izazove zahteva i da se prepozna sopstvena uloga u ključnim procesima našeg vremena.

Gojković je napomenula da bez obzira na krupne, strukturne i suštinske teškoće pred članicama EU, naša zemlja ostaje posvećena procesima integracija.

„Nadamo se da će EU uspeti da reafirmiše svoju politiku proširenja. Zamagljivanje perspektive članstva ima veliki negativan uticaj na kretanja u regionu Zapadnog Balkana - pre svega u smislu jačanja nacionalizma i radikalizacije političke scene u mnogim zemljama regiona“, ukazala je Gojković.

Predsednica Skupštine Srbije je upozorila da u poslednje vreme, u nekim delovima regiona jačaju retrogradni procesi - insistiranje na ostvarenju pojedinačnih interesa na štetu drugih, kao i na štetu stabilnosti i saradnje u čitavom regionu, a pri tom, nastojanja da se nametnu jednostrana i nasilna rešenja su, skoro po pravilu, usmerena direktno protiv interesa Srbije i naših građana.

Gojković je ukazala da je u proteklom periodu vidno ojačala podrška poziciji Srbije i bolje razumevanje za naše argumente po pitanju Kosova i Metohije, što se pokazalo u nizu povučenih priznanja tzv. „Kosova“ i neuspeha kandidatura Prištine u međunarodnim organizacijama, kao što su UNESKO i Interpol.

Gojković je napomenula da umesto da odgovor na ovu realnost bude shvatanje prednosti dijaloga, Priština, braneći secesionizam i politiku svršenog čina, pribegava politici zaoštravanja i eskalacije, provokacijama kao što su apsurdna i diskriminatorska taksa na robu iz Srbije i Bosne i Hercegovine od 100 posto, kao i najava formiranja tzv. „vojske Kosova“, obe u suprotnosti sa međunarodnim pravom i regionalnim sporazumima.

„Ovim Priština ugrožava ne samo Srbe na KiM, ne samo dijalog Beograda i Prištine, već i čitavu regionalnu arhitekturu stabilnosti. U ovom kontekstu, otvoreni pozivi i konkretni koraci ka ujedinjenju Albanije i „Kosova", ne predstavljaju samo veoma ozbiljnu pretnju za stabilnost regiona, već možda otkrivaju i pozadinu aktuelnih poteza Prištine i Tirane“, navela je Gojković.

Gojković je napomenula da je prošle nedelje završena rasprava o budžetu za 2019. godinu i da sa ponosom ističe da se Srbija za šest godina transformisala od ekonomije koju je karakterisala stagnacija i visoka stopa nezaposlenosti u rastuću ekonomiju sa niskom inflacijom, eliminisanim fiskalnim deficitom, smanjenim javnim dugom i oporavkom tržišta rada.

„Sve ovo je postignuto prvenstveno zahvaljujući sveobuhvatnim reformama koje je pokrenuo tadašnji predsednik Vlade, a danas predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Reforme koje smo sproveli, i od kojih ne odustajemo, doprinele su ekonomskom rastu i stabilnosti, kao i porastu stope rasta bruto društvenog proizvoda i prilivu direktnih stranih investicija“, poručila je predsednica Narodne skupštine.

Tokom uvodnog izlaganja prisutnima su se obratili ministar odbrane Aleksandar Vulin, ministar za rad zapošljavanje boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević i ministar bez portfelja zadužen za inovacije i tehnološki razvoj Nenad Popović.


Video (1)

Četvrtak, 13. decembar 2018. | obraćanje predsednice Narodne skupštine na otvaranju konferencije „EKONOMIST“ 13.12.2018.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5