Četvrtak, 18. jun 2009.

Dvanaesta sednica Odbora za ravnopravnost polova

Članovi Odbora za ravnopravnost polova su, na sednici održanoj 18. juna, razmatrali tekst Predloga deklaracije o eliminaciji svih oblika nasilja nad ženama i decom i odgovor na predstavku Lade Protić, predsednika SOS telefona za žene i decu žrtve nasilja – Beograd.



Članovi Odbora za ravnopravnost polova su, na sednici održanoj 18. juna, razmatrali tekst Predloga deklaracije o eliminaciji svih oblika nasilja nad ženama i decom i odgovor na predstavku Lade Protić, predsednika SOS telefona za žene i decu žrtve nasilja – Beograd.

Predsednica Odbora ukratko je upoznala članove Odbora sa ciljem predlaganja deklaracije o eliminaciji nasilja nad decom i ženama istakavši da su Ujedinjene nacije inicirale da se u zemljama članicama donesu zakoni o ravnopravnosti polova i o zaštiti žena i dece od nasilja. Ona je dodala da u Srbiji, prema statističkim podacima, šest odsto žena koje su žrtve nasilja smatra da su odgovorne za nasilje koje se nad njima sprovodi. U tom smislu potrebno je inicirati donošenje zakonskog okvira za zaštitu žena od nasilja i raditi na podizanju njihove svesti o sprečavanju nasilja. Ona je članovima Odbora predložila da Odbor za ravnopravnost polova zajedno sa Odborom za zdravlje i porodicu sačini Predlog deklaracije o eliminaciji svih oblika nasilja nad ženama i decom, polazeći od postojećeg teksta na kome su radili narodni poslanici prethodnog saziva Narodne skupštine.

Narodni poslanik Paja Momčilov, predsednik Odbora za zdravlje i porodicu, koji je prisustvovao sednici, upoznao je članove Odbora za ravnopravnost polova sa aktivnostima koje je Odbor za zdravlje i porodicu preduzeo po pitanju izrade teksta deklaracije. Ovaj Odbor je formirao četvoročlanu komisiju koja ima za zadatak da predloži tekst, koji bi se u saradnji sa članovima Odbora za ravnopravnost polova usaglasio i uputio u skupštinsku proceduru.

Članovi Odbora za ravnopravnost polova složili su se da formiraju komisiju, u čijem sastavu su predsednica Odbora Gordana Paunović-Milosavljević, zamenica predsednice Odbora Bojana Stanojević i članovi Odbora Zlata Đerić, Jelena Travar-Miljević i Milan Avramović, a koja će u saradnji sa komisijom Odbora za zdravlje i porodicu, u roku od mesec dana, predložiti odborima tekst deklaracije. Takođe, članovi Odbora su se složili da u rad ovih komisija uključe i članove Radne grupe za prava deteta Narodne skupštine.

U nastavku rada, članovi Odbora su razmatrali dopis Lade Protić, predsednika SOS telefona za žene i decu žrtve nasilja, kome preti gašenje usled nedostatka materijalnih sredstava za obezbeđivanje prostora za rad. Odbor je odlučio da kontaktira predstavnike SOS telefona i informiše se šta od konkretne pomoći Odbor može da pruži, sa idejom da, ukoliko je to potrebno, Odbor uputi dopis predsednici Narodne skupštine da se ovoj organizaciji privremeno obezbede prostorije za rad u zgradi Narodne skupštine u Kralja Milana 14. Takođe, Odbor će kontaktirati i Upravu za rodnu ravnopravnost Ministarstva rada i socijalne politike kako bi se našlo trajno rešenje za predstavnike SOS telefona. Takođe, članovi Odbora su se složili da bi ova oblast morala da bude sistemski uređena i izneli predloge da se u tekst deklaracije o eliminisanju nasilja nad ženama uključe preporuke lokalnoj samoupravi o neophodnosti postojanja SOS telefona na lokalnom nivou.

Sednici je predsedavala predsednica Odbora, Gordana Paunović-Milosavljević.


Odbori vezani za ovu aktivnost



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
četvrtak, 18. april

Ceo kalendar događaja