Utorak, 5. april 2011.

Dvadeseta sednica Odbora za inostrane poslove

Na sednici Odbora za inostrane poslove, koja je održana 5. aprila, Izveštaj o radu Ministarstva spoljnih poslova za 2010. godinu predstavio je ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić.



Sednici je predsedavao prof. dr Dragoljub Mićunović, predsednik Odbora.

Ministar Jeremić je rekao da su dugoročni prioriteti spoljne politike evropske integracije, odbrana suvereniteta i teritorijalnog integriteta diplomatskim sredstvima, regionalna saradnja i ekonomska diplomatija. Srbija vodi izbalansiranu i nezavisnu spoljnu politiku, s ciljem da do kraja godine dobije status kandidata za članstvo u Evropsku uniju i datum za početak pregovora o pristupanju.

Jeremić je ocenio da je Vlada do sada učinila najviše u evropskim integracijama i naveo da su ostvareni vizna liberalizacija, ratifikacija Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između Srbije i EU, kao i da je Srbija u kratkom roku poslala odgovore na Upitnik Evropske komisije. Predstoji ispunjavanje dva politička uslova, a to su dovršavanje saradnje sa Haškim tribunalom i unapređenje regionalne saradnje, rekao je ministar.

On je istakao da se, posle izricanja mišljenja Međunarodnog suda pravde o samoproklamovanoj nezavisnosti Kosova, Ministarstvo angažovalo kako bi se, pre svega, ograničio broj priznanja, sprečio ulazak Kosova u međunarodne organizacije u koje ulaze suverene države i počeo dijalog sa Prištinom o postizanju kompromisnog rešenja za budući status Kosova. Jeremić je, takođe, rekao da se, nakon usvajanja izveštaja Dika Martija u Savetu Evrope o trgovini organima na Kosovu, naša zemlja zalaže za pokretanje međunarodne kriminalističke istrage o tome, pod mandatom Saveta bezbednosti UN.

Srbija je intenzivirala odnose sa mnogim državama širom sveta, od kojih su mnoge članice Pokreta nesvrstanih, rekao je Jeremić i najavio da će jubilarna konferencija Pokreta nesvrstanih na ministarskom nivou biti održana početkom septembra u Beogradu.

Na kraju izlaganja, ministar Jeremić je naglasio da se naša zemlja suočava sa izazovima kakve ima retko koja zemlja i ukazao na posledice ekonomske krize po evropske zemlje, što bi moglo da se odrazi na proces proširenja EU. Stoga je uputio poziv Narodnoj skupštini na jedinstvo i prevazilaženje političkih podela u cilju postizanja tog spoljnopolitičkog cilja.

Pojedini članovi Odbora kritikovali su aktivnosti Ministarstva vezane za Međunarodni sud pravde, kao i zbog najavljenog održavanja samita Pokreta nesvrstanih u Beogradu. Takođe je rečeno da Srbija nema politiku kontinuiteta, već diskontinuiteta u oblasti spoljne politike u odnosu na prethodnu Vladu, što se odražava i na postignute rezultate. Ministru Jeremiću je postavljeno i više pitanja koja su se odnosila na pregovore Beograda i Prištine.

U nastavku sednice, Odbor je prihvatio nekoliko inicijativa za učešće delegacija Narodne skupštine na sastancima međunarodnih organizacija i institucija. Između ostalih, prihvaćeni su pozivi za učešće na: sastancima Generalnog odbora za politička i unutrašnja pitanja Parlamentarne dimenzije Centralno-evropske inicijative u Rimu, 6. i 7. aprila i Biroa Parlamentarne skupštine OEBS u Kopenhagenu, 10. i 11. aprila. Pored toga, naše delegacije učestvovaće na Konferenciji predsednika parlamenata Jadransko-Jonske inicijative u Budvi, od 11. do 13. aprila i na 124. zasedanju Skupštine Interparlamentarne unije u Panami, od 15. do 20. aprila.

Odbor je prihvatio poziv za učešće na Drugom operativnom sastanku Panela Parlamentarne skupštine Mediterana za spoljnu trgovinu i investicije na Mediteranu u Ženevi, 4. i 5. maja.


Odbori vezani za ovu aktivnost



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5