Četvrtak, 1. april 2010.

Dvadeset četvrta sednica Odbora za kulturu i informisanje

Na sednici Odbora za kulturu i informisanje, koja je održana 1. aprila, održano je javno slušanje na temu: saradnja privatnog i državnog sektora u finansiranju kulture.



Na sednici Odbora za kulturu i informisanje, koja je održana 1. aprila, održano je javno slušanje na temu: saradnja privatnog i državnog sektora u finansiranju kulture. Ovo javno slušanje jedan je od skupova održanih u okviru trodnevne Konferencije, koju je organizovala Fondacija Beogradske filharmonije „Zubin Mehta“, u saradnji sa Ambasadom SAD u Srbiji.

Otvarajući skup, direktor Beogradske filharmonije Ivan Tasovac je rekao da se ova konferencija bavi mogućnostima i perspektivama uključivanja privatnog sektora u finansiranje kulture u Srbiji, kao i predstavljanjem pravnih i ekonomskih aspekata donatorstva.

Gost sednice bio je Lorens Tamburi, predsednik i izvršni direktor Pitsburškog simfonijskog orkestra i jedan od vodećih svetskih eksperata na polju angažovanja privatnog sektora u finansiranje kulture. Predstavljajući rad i finansiranje tog orkestra, Tamburi je rekao da se 32 odsto budžeta ostvaruje od sopstvene zarade, 13 odsto

dobija od države, dok 29 odsto budžeta čine ulaganja privatnika. Pored toga, u budžetu orkestra, na posebnom računu, postoje i sredstva koja se svake godine uvećavaju kroz razne investicije

Pitsburški simfonijski orkestar, ali i sam grad, znatno su napredovali u oblasti kulture i umetnosti, najviše zahvaljujući privatnim ulaganjima, istakao je Lorens Tamburi.

U radu sednice učestvovali su direktori institucija kulture u Srbiji koji su gostu uputili više pitanja, a najviše ih je zanimalo na koji način funkcionišu poreske olakšice za privatnike koji ulažu u institucije kulture.

Direktor Tamburi je rekao da se u SAD poreskim obveznicima koji daju novac institucijama kulture, u tom iznosu odbija porez, ali i da postoji više drugih olakšica, koje podstiču privatna ulaganja. Dodao je da su filantropija i osećaj da je važno pomoći razvoju kulture ipak najvažniji razlozi zbog kojih privatnici ulažu u kulturu.

Članovi Odbora i gosti javnog slušanja ukazali su da za sada u Srbiji nije primenljiv ovakav način finansiranja kulture, ali da su nedavnim izmenama poreskog sistema, takođe omogućene poreske olakšice za ulaganje u ovu oblast. One nisu dovoljno promovisane i poznate potencijalnim ulagačima. Takođe je ocenjeno da je postojeći model finnsiranja institucija u kulturi prevaziđen i mora da bude zamenjen novim modelom, koji će obezbediti uslove za saradnju privatnog i državnog setora u ovoj oblasti.

Sednici je predsedavala Vesna Marjanović, predsednica Odbora.


Odbori vezani za ovu aktivnost



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2