Sreda, 22. septembar 2010.

Dvadeset peta sednica Odbora za prosvetu

Na sednici održanoj 22. septembra članovi Odbora za prosvetu razmatrali su Izveštaj o radu Nacionalnog prosvetnog saveta za 2009. godinu sa Planom rada za 2010. godinu; Pokretanje postupka za izbor novih članova Nacionalnog prosvetnog saveta i Informaciju o razgovoru sa predstavnicima Srpskog geografskog društva i Društva istoričara Srbije.



Na sednici održanoj 22. septembra članovi Odbora za prosvetu razmatrali su Izveštaj o radu Nacionalnog prosvetnog saveta za 2009. godinu sa Planom rada za 2010. godinu; Pokretanje postupka za izbor novih članova Nacionalnog prosvetnog saveta i Informaciju o razgovoru sa predstavnicima Srpskog geografskog društva i Društva istoričara Srbije. Članovi Odbora upoznali su se i sa Informacijom o realizaciji dogovora sa predstavnicima škola koje po specijalnom programu školuju mlade talente.

Predsednica Nacionalnog prosvetnog saveta Desanka Radunović upoznala je Odbor sa Izveštajem o radu za 2009. godinu i Planom rada za 2010. godinu istakavši da je zadovoljna radom Saveta u prethodnoj godini, pre svega radom na usvajanju obrazovnih standarda i reformi programa, kao i učešćem Saveta u donošenju četiri zakona iz obalasti obrazovanja. Ona je najavila rad Saveta na reformi gimnazija u Srbiji i veće učešće u izradi koncepcija. Takođe, ona je istakla da je Savet započeo rad na dokumentu o pravcima razvoja i unapređenja sistema obrazovanja, što može biti uvod u donošenje celokupne strategije obrazovanja.

U raspravi o ovoj tački dnevnog reda članovi Odbora istakli su značaj i funkciju Nacionalnog prosvetnog saveta, posebno u svetlu nedavno usvojenih izmena zakona iz ove oblasti, a posebnu pažnju su posvetili pitanju inkluzije, zatraživši izveštaj od nadležnih institucija o dosadašnjem toku inkluzivnog procesa u školama u Srbiji. U raspravi je ocenjeno da je ovogodišnji Izveštaj o radu Saveta kvalitetniji od prethodnog i da se iz njega može videti da je Savet radio prethodne godine. Ocenjeno je da Izveštaj treba prihvatiti, uz izraženo očekivanje da će se Savet ubuduće iskazati stav i više se angažovati po „gorućim“ pitanjima iz oblasti obrazovanja.

Nakon rasprave članovi Odbora prihvatili su večinom glasova Izveštaj o radu Nacionalnog prosvetnog saveta za 2009. godinu sa Planom rada za 2010. Godinu.

U nastavku rada Odbor je razmatrao Pokretanje postupka za izbor novih članova Nacionalnog prosvetnog saveta, s obzirom da je jednom broju članova mandat prestao, te je potrebno izabrati nove. Predsednik Odbora Zoran Šami podsetio je članove Odbora da je jedan član Saveta preminuo, jedan stekao uslov za penzionisanje, a da je Odbor za jednog člana zatražio od Narodne skupštine razrešenje zbog sukoba interesa. On je takože obavestio Odbor da 23. maja 2011. godine ističe mandat svim članovima Saveta koji su birani na 6 godina, a da se izborna procedura pokreće 4 meseca pre isteka mandata. On je napomenuo da bi i onim članovima koji bi sad bili izabrani mandat takođe tada prestao, kao i da će se novi izbor vršiti na osnovu novog zakona. Članovi Odbora razmenili su mišljenja o svrsishodnosti pokretanja postupka izbora tri člana Saveta, ako bi im mandat prestao za nekoliko meseci i zaključili da je potrebno ispoštovati važeće propise, te su stoga jednoglasno odlučili da se pokrene postupak njihovog izbora.

Članovi Odbora razmotrili su i Informaciju o razgovoru sa predstavnicima Srpskog geografskog društva i Društva istoričara Srbije sa kojom ih je upoznao predsednik Odbora. On je ukratko objasnio da su predstavnici Srpskog geografskog društva i Društva istoričara Srbije obavestili Odbor o problemu smanjenja fonda časova istorije i geografije u srednjim stručnim školama i njihovim argumentima protiv toga. Presednica Nacionalnog prosvetnog saveta je u raspravi obavestila Odbor da je ova školska godina započela po programima sa smanjenim fondom časova, ali da je sa predstavnicima Srpskog geografskog društva i Društva istoričara Srbije postignut dogovor da to bude oročeno na godinu dana, s obzirom da će se naredne godine raditi na reformi planova i programa u srednjim stručnim školama i to pitanje će se ponovo razmatrati. U većini srednjih stručnih škola istorija je obavezan predmet na prvoj godini, na Savet je formirao Komisiju koja će se baviti tim pitanjem u okviru reforme. Članovi Odbora raspravljali su i o ulozi koju bi Odbor mogao da ima u razgovorima na tu temu i odlučili većinom glasova da je potrebno održati zajednički sastanak predstavnika Ministarstva prosvete, Srpskog geografskog društva i Društva istoričara Srbije, Odbora i drugih relevantnih institucija o ovom pitanju.

Do kraja sednice predsednik Odbora upoznao je članove Odbora sa Informacijom o realizaciji dogovora sa predstavnicima škola koje po specijalnom programu školuju mlade talente i obavestio ih o prispelom materijalu koji će Odbor razmatrati na narednoj sednici. Članovi Odbora razgovarali su i o pitanju priznavanja diploma Univerziteta u Prištini.

Sednici je predsedavao predsednik Odbora Zoran Šami.


Odbori vezani za ovu aktivnost



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
četvrtak, 28. mart

Ceo kalendar događaja