Utorak, 27. jul 2010.

Dvadeset osma sednica Odbora za poljoprivredu

Na sednici od 27. jula, članovi Odbora za poljoprivredu razmatrali su Aktuelno stanje poljoprivredne prizvodnje u Republici Srbiji: isplata subvencija i premija poljoprivrednim proizvođačima; otkup žitarica roda 2010. godine i stanje useva ratarskih kultura i poplavljene površine poljoprivrednog zemljišta.



Na sednici od 27. jula, članovi Odbora za poljoprivredu razmatrali su Aktuelno stanje poljoprivredne prizvodnje u Republici Srbiji: isplata subvencija i premija poljoprivrednim proizvođačima; otkup žitarica roda 2010. godine i stanje useva ratarskih kultura i poplavljene površine poljoprivrednog zemljišta.

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Saša Dragin predstavio je članovima Odbora Informaciju o aktuelnom stanju poljoprivredne proizvodnje istakavši da je ove godine posejano 500.000 hektara hlebnog žita i da je prosečan rod 3,5 tona tj. požnjevenih oko 1 milion 600 hiljada tona pšenice. Ministarstvo je učinilo sve da proizvođači budu zaštićeni u odnosu na otkupljivače, tako što je nastavilo subvencioniranje po hektaru i dalo preporu da se pšenica uskladišti do postizanja odgovarajuće cene. Organizovan je sistem javnih skladišta u punom kapacitetu, tako da sada iznosi 600.000 tona žitnih proizvoda. Otkupna cena pšenice je porasla sa 8 dinara na 14 dinara, sa uzlaznim trendom u narednom periodu. Takođe, država je pomogla proizvođačima koji su ove godine imali štete usled poplava tako što je, imajući u vidu da je 35.000 hektara zemlje pogođeno elementarnim nepogodama, donela uredbe kojima se omogućava da za svaku parcelu koja je pretrpela štetu veću od 30 procenata neće naplaćivati zakup zemljišta. Ministarstvo je davalo subvencije između ostalog i za đubrivo, nabavku dizel goriva i osiguranje letine. Što se tiče perspektive za izvoz pšenice očekuje se da Srbija, pored 1,5 miliona tona, koliko joj je potrebno za sopstvene potrebe, i sa 400.000 tona prelaznih potreba, ima i 100.000 tona viška za izvoz. Što se tiče drugih kultura rod nije ugrožen poplavama ni po kvalitetu ni po kvantitetu. Prinos jeste umanjen za 10 do 20 procenata, ali je on na nivou kao i prethodnih godina. Dobar je prinos kukuruza, repe, kao i voća, čija cena beleži rast u odnosu na prošlu godinu. Svi podneti zahtevi za isplatu subvencija po hektaru su realizovani do polovine jula, a zaključeni su i konkursi za bespovratna sredstva po kriterijumima Evropske unije. Subvencionišu se proizvođači sa 12.500 dinara po grlu stoke, a isplaćena je i premija za mleko za prvi kvartal. Ministarstvo je ove godine prvi put dalo podršku i pčelarskoj proizvodnji. Realizovano je preko 5.500 kreditnih zahteva u iznosu od 3,5 miliona evra i osnovano je preko 80 lokalnih fondova za razvoj poljoprivrede u Srbiji.

Nakon izlaganja ministra Dragina, članovi Odbora za poljoprivredu i zainteresovani narodni poslanici koji su prisustvovali sednici postavili su više pitanja u vezi sa osiguranjem letine, posebo osiguranjem od suše i podzemnih voda, osiguranjem u stočarstvu, kao i u vezi sa zainteresovanošću samih poljoprivrednih proizvođača za osiguranje proizvodnje. U raspravi je bilo reči i o kreditiranju poljoprivredne proizvodnje, ukupnom broju kratkoročnih i dugoročnih kredita i da li su odobrena budžetska sredstva za tu namenu dovoljna do kraja godine. Razgovaralo se i o isplatama subvencija, broju gazdinstava koja ove godine koriste suvbencije i merama za suzbijanje nelegalnog uvoza mesa i mleka.

Nakon rasprave članovi Odbora prihvatili su Informaciju Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede o aktualenom stanju poljoprivredne prizvodnje u Republici Srbiji sa svim podtačkama iz dnevnog reda sednice.

Sednici je predsedavao Zoran Mašić, predsednik Odbora.


Odbori vezani za ovu aktivnost



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
ponedeljak, 6. maj
  • Nema najava za izabrani datum

Ceo kalendar događaja