Sreda, 3. mart 2010.

Dvadeset druga sednica Odbora za poljoprivredu

Na sednici od 3. marta, članovi Odbora za poljoprivredu razmatrali su u načelu Predlog zakona o divljači i lovstvu, koji je podnela Vlada Republike Srbije i Informaciju Republičkog hidrometeorološkog zavoda o stanju i problemima protivgradne zaštite.



Na sednici od 3. marta, članovi Odbora za poljoprivredu razmatrali su u načelu Predlog zakona o divljači i lovstvu, koji je podnela Vlada Republike Srbije i Informaciju Republičkog hidrometeorološkog zavoda o stanju i problemima protivgradne zaštite.

Sednici su prisustvovali Dragan Injac, državni sekretar Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede sa saradnicima, predstavnici Lovačkog saveza Srbije i Milan Dacić, direktor Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srbije.

Predstavnici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i predstavnici Lovačkog saveza Srbije predstavili su članovima Odbora osnovna zakonska načela i novine koje se Predlogom zakona o divljači i lovstvu uvode u ovu oblast. Istaknuto je da se pri izradi Predloga vodilo računa o poštovanju principa održivog razvoja i pitanja razvoja lovišta. Predlog zakona je usklađen sa jedanaest međunarodnih propisa, domaćim i zakonodavstvom EU. Ovim Predlogom otklanjaju se nedostaci važećeg zakona koji datira iz 1993. godine. Njime se uređuju zaštita, gajenje i lov divljači, a cilj je uspostavljanje modernijeg sistema lovstva. Novi principi koje ovaj Predlog zakona uvodi: divljač je državna svojina i pod zaštitom je države, izradiće se Strategija razvoja lovstva, uvodi se budžetski fond za finansiranje lovstva, uspostavljaju se lovna područja, uvodi se pojam lovišta kao celine za gajenje divljači i lovišta sa posebnom namenom, uspostavlja se katastar lovišta, formira se lovačka komora, uvodi se licenciranje za poslove u lovstvu, definiše se pojedinačno pravo na lov i obeležavanje ulovljene divljači. Navedeno je i da su lovački savezi aktivno učestvovali u izradi ovog Predloga zakona.

U raspravi članovi Odbora razmenili su mišljenja o konkretnim predloženim rešenjima, pitanjima sprovođenja zakona u praksi, uputili kritike predstavnicima Lovačkog saveza Srbije na načina dostavljanja predloga za amandmane narodnim poslanicima i najavili podnošenje amandmana kojima bi se predloženo zakonsko rešenje poboljšalo.

Nakon rasprave Odbor nije prihvatio Predlog zakona o divljači i lovstvu u načelu (za je glasalo pet poslanika, četiri su bila uzdržana, dok je jedan bio protiv). Mišljenja su izdvojili narodni poslanici Zoran Mašić, Zoran Nikolić i Milorad Krstin.

U nastavku rada članovi Odbora upoznali su se sa Informacijom Republičkog hidrometeorološkog zavoda o stanju i problemima protivgradne zaštite. Informaciju je predstavio direktor RHMZ-a, koji je članove Odbora informisao i o delokrugu rada ove institucije, ali i o kadrovskim i materijalno-tehničkim problemima. On je u svom izlaganju istakao da se odbrana od grada u Srbiji sprovodi na 7.750.800 ha, od čega je 66 procenata poljoprivredno zemljište. Protivgradnim raketama se dejstvuje sa 1650 lansirnih mesta u zemlji. Za ovu sezonu, koja počinje 15. aprila, u toku je nabavka 4500 raketa, a da bi se obezbedila efikasna protivgradna odbrana u 2010. neophodno je nabaviti još 7000raketa, vrednosti oko 200 miliona dinara.

U raspravi članovi Odbora razgovarali su o kvalitetu raketa pojedinih proizvođača u Srbiji, načinima da se iznađu sredstva potrebna za nabavku dodatnih 7000 protivgradnih raketa i spremnosti službe da funkcioniše do početka sezone. Ocenjeno je da je Odbor na vreme započeo raspravu na ovu temu i izražena je podrška RHMZ-u za rešavanje problema racionalizacije zaposlenih.

Članovi Odbora jednoglasno su zaključili da: 1) Odbor traži od Vlade i Ministarstva finansija i Ministarstva poljoprivrede da se odobre sredstva iz budžetske rezerve, u iznosu od 200 miliona dinara, za nabavku 7000 protivgradnih raketa, kao i da se nabavka sprivede u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama do početka sezone, 2) Odbor traži od Vlade i Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu da se racionalizacija broja zaposlenih u RHMZ sprovede kao i u drugim institucijama na koje se odnosi zakon koji ovo pitanje reguliše, Odbor ne prihvata najveća smanjenja zaposlenih u sektoru protivgradne odbrane, Odbor predlaže da RHMZ, Vlada i Ministarstvo unutrašnjih poslova, u skladu sa Zakonom o vanrednim situacijama, nađu rešenje za radnike koji će racionalizacijom ostati bez posla, 3) Odbor predlaže Vladi i RHMZ-u da izrade nacrte zakona o odbrani od grada i zakona o meteorološkim i hidrološkim poslovima i upute ih u javnu raspravu najkasnije za tri meseca, 4) Odbor obavezuje RHMZ da na adekvatan način obuči sve ljude na protivgradnim stanicama i da obezbedi sva druga tehnička sredstva koja će omogućiti efikasnu protivgradnu odbranu, da se nakande zaposlenima isplate iz izdvojenih budžetskih sredstava i delom iz sredstava lokalnih samouprava, kao i da se iznađe mogućnost uključivanja osiguravajućih kuća u proces podrške protivgradnoj zaštiti.

Do kraja sednice Odbor je razmotrio i nekoliko predstavnik građana i udruženja i uputio ih nadležnim skupštinskim odborima i ministarstvima u dalju proceduru.

Sednici je predsedavao predsednik Odbora Zoran Mašić.


Odbori vezani za ovu aktivnost



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
ponedeljak, 6. maj
  • Nema najava za izabrani datum

Ceo kalendar događaja